DekoracjeEgzotyczne rośliny! Podpowiadamy, które z nich będą czuły się dobrze w domu

Egzotyczne rośliny! Podpowiadamy, które z nich będą czuły się dobrze w domu

Egzotyczne rośliny! Podpowiadamy, które z nich będą czuły się dobrze w domu
Źródło zdjęć: © designcampus.com

Zanim się obejrzymy, świat za oknem pokryje się białym puchem. Coraz więcej czasu będziemy spędzać w domach - na sofie, w fotelu, pod kocem - z winem, z książką i... kwiatami, które kojarzą się z latem? Czemu nie! Oto zestawienie egzotycznych roślin, których hodowla w polskich domach nie sprawia większego kłopotu.

1 / 7

Kapturnica

Obraz
© bakker.com; thuisjungle.nl

Kolorowe kapturnice rosną przede wszystkim w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Głównie na bagnach, mokradłach i na brzegach jezior. To rośliny owadożerne. Zwabiają owady pięknym ubarwieniem kwiatów oraz słodkim zapachem i nektarem.
Nie obawiajcie się jednak - nie są groźne dla domowników i zwierząt domowych. Roślina w niesprzyjających warunkach w trakcie sezonu (np. susza) może wytwarzać fyllodia, ale zwykle obumierają one zimą.

2 / 7

Palma bambusowa

Obraz
© sumflower.wordpress.com

Palma Bambusowa do Europy przyjechała z Meksyku. Jej niebywałą wprost dekoracyjność doceniano już w XIX w., kiedy to zdobiła prawie każdy mieszczański salon Londynu, Paryża i Rzymu. Naukowcy z NASA wielokrotnie podkreślali, że roślina ta ma niebywałą wprost zdolność oczyszczania powietrza poprzez pozbywanie się z atmosfery tlenku węgla, benzenu, formaldehydu, ksylenu, chloroformu. Roślina jest długowieczna, może przetrwać w mieszkaniu co najmniej 5–6 lat. Rośnie powoli, rocznie przyrastają je tylko 2-3 liście. Łatwo ja hodować. Znosi cień, więc w pokoju może stać w miejscu ciemniejszym, z dala od okna. Dobrze jej także w miejscu dobrze oświetlonym (rośnie wówczas szybciej), byle nie było to bezpośrednie światło słoneczne.

3 / 7

Perska tarcza

Obraz
© wymarzonyogrod.pl

Perska tarcza sprawdzi się zarówno w warunkach domowych, jak i w ogrodzie. Jest niezwykle dekoracyjna, ma fioletowo-zielone, ostro zakończone liście. Najbardziej lubi ciepłe i wilgotne miejsca, ocienione, osłonięte od wiatru. W środowisku naturalnym występuje w południowo-wschodniej Azji. To półkrzew zwykle dorastający do metra wysokości.

4 / 7

Tulbagia fioletowa

Obraz
© southernlawntexas.com

Tulbagia to wieloletnia bylina, znana jako czosnek afrykański. Pochodzi z Afryki Południowej, gdzie uważana jest (uwaga!) jako afrodyzjak. Jej liście iście je się na surowo, a kwiaty pięknie zdobią wszelkiego rodzaju sałaty i sałatki. Lekarze podkreślają, że roślina ta ma działanie bakteriobójcze, obniża także poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi. Latem odstrasza komary.

5 / 7

Mimoza wstydliwa

Obraz
© aliexpress.com; bibitbunga.com

Pochodzi z Ameryki Południowej. Tam uważa się ją za chwast. Ma kolce, więc nie może być pożywieniem dla zwierząt domowych. My jednak ją uwielbiamy. Jest bardzo dekoracyjna - ma śliczne, delikatne listki i czarujące kwiatki, a także wyjątkowe, jak na roślinę, umiejętności - gdy ją dotkniemy, składa liście. Nie ona jedna, ale ona reaguje najszybciej ze wszystkich gatunków wykazujących tego typu reakcje – nawet w 0,08 sekundy. Dobrze rośnie na parapecie o wystawie wschodniej lub południowej. Latem warto ustawić ją bezpośrednio w słońcu. Lubi wilgoć. Podlewamy ją równomiernie tak, aby cała bryła korzeniowa była dobrze nawodniona. Przed następnym podlaniem wierzchnia warstwa ziemi powinna przeschnąć. Dodatkowo można zraszać liście miękką wodą.

6 / 7

Płaskla łosioroga

Obraz
© zielonyogrodek.pl; ksta.de

Roślina pochodzi z Australii, jednak można ją także spotkać w Ameryce Południowej, Azji i Afryce. Nazwa pochodzi od poroża jelenia. Uprawiając ją w domu, należy pamiętać, że nie wolno przecierać liści ścierką (by usunąć kurz). Ma ich dwa rodzaje. Jedne, tarczowate (początkowo zielone, później brązowiejące) - służą roślinie do przytwierdzenia się do pnia, tworząc przy okazji konchę (naturalny zbiornik, gromadzący wodę i próchnicę), z której płaskla pobiera składniki niezbędne do życia. Płaskla powinna przebywać w zacienionym pokoju. Podlewa się ją w wyjątkowy sposób - raz na tydzień umieszcza się całą doniczkę w wodzie na 15 minut.

7 / 7

Jaśmin domowy szlachetny

Obraz
© bakker.com; glav-dacha.ru

Jaśmin na Filipinach i w Indonezji uznawany jest za kwiat narodowy. Można go spotkać również w pasie Himalajów w Bhutanie, Indiach i Pakistanie. W Polsce jest przede wszystkim znany jako roślina doniczkowa o pięknie pachnących białych kwiatach. Wymaga stanowiska jasnego, ale temperatura nie powinna być zbyt wysoka, najlepiej, by wynosiła ok. 18`C. Latem można go przenieść na balkon.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)