Egzotyczne rośliny! Podpowiadamy, które z nich będą czuły się dobrze w domu
04.10.2017 | aktual.: 06.11.2017 13:48
Zanim się obejrzymy, świat za oknem pokryje się białym puchem. Coraz więcej czasu będziemy spędzać w domach - na sofie, w fotelu, pod kocem - z winem, z książką i... kwiatami, które kojarzą się z latem? Czemu nie! Oto zestawienie egzotycznych roślin, których hodowla w polskich domach nie sprawia większego kłopotu.
Kapturnica
Kolorowe kapturnice rosną przede wszystkim w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Głównie na bagnach, mokradłach i na brzegach jezior. To rośliny owadożerne. Zwabiają owady pięknym ubarwieniem kwiatów oraz słodkim zapachem i nektarem.
Nie obawiajcie się jednak - nie są groźne dla domowników i zwierząt domowych. Roślina w niesprzyjających warunkach w trakcie sezonu (np. susza) może wytwarzać fyllodia, ale zwykle obumierają one zimą.
Palma bambusowa
Palma Bambusowa do Europy przyjechała z Meksyku. Jej niebywałą wprost dekoracyjność doceniano już w XIX w., kiedy to zdobiła prawie każdy mieszczański salon Londynu, Paryża i Rzymu. Naukowcy z NASA wielokrotnie podkreślali, że roślina ta ma niebywałą wprost zdolność oczyszczania powietrza poprzez pozbywanie się z atmosfery tlenku węgla, benzenu, formaldehydu, ksylenu, chloroformu. Roślina jest długowieczna, może przetrwać w mieszkaniu co najmniej 5–6 lat. Rośnie powoli, rocznie przyrastają je tylko 2-3 liście. Łatwo ja hodować. Znosi cień, więc w pokoju może stać w miejscu ciemniejszym, z dala od okna. Dobrze jej także w miejscu dobrze oświetlonym (rośnie wówczas szybciej), byle nie było to bezpośrednie światło słoneczne.
Perska tarcza
Perska tarcza sprawdzi się zarówno w warunkach domowych, jak i w ogrodzie. Jest niezwykle dekoracyjna, ma fioletowo-zielone, ostro zakończone liście. Najbardziej lubi ciepłe i wilgotne miejsca, ocienione, osłonięte od wiatru. W środowisku naturalnym występuje w południowo-wschodniej Azji. To półkrzew zwykle dorastający do metra wysokości.
Tulbagia fioletowa
Tulbagia to wieloletnia bylina, znana jako czosnek afrykański. Pochodzi z Afryki Południowej, gdzie uważana jest (uwaga!) jako afrodyzjak. Jej liście iście je się na surowo, a kwiaty pięknie zdobią wszelkiego rodzaju sałaty i sałatki. Lekarze podkreślają, że roślina ta ma działanie bakteriobójcze, obniża także poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi. Latem odstrasza komary.
Mimoza wstydliwa
Pochodzi z Ameryki Południowej. Tam uważa się ją za chwast. Ma kolce, więc nie może być pożywieniem dla zwierząt domowych. My jednak ją uwielbiamy. Jest bardzo dekoracyjna - ma śliczne, delikatne listki i czarujące kwiatki, a także wyjątkowe, jak na roślinę, umiejętności - gdy ją dotkniemy, składa liście. Nie ona jedna, ale ona reaguje najszybciej ze wszystkich gatunków wykazujących tego typu reakcje – nawet w 0,08 sekundy. Dobrze rośnie na parapecie o wystawie wschodniej lub południowej. Latem warto ustawić ją bezpośrednio w słońcu. Lubi wilgoć. Podlewamy ją równomiernie tak, aby cała bryła korzeniowa była dobrze nawodniona. Przed następnym podlaniem wierzchnia warstwa ziemi powinna przeschnąć. Dodatkowo można zraszać liście miękką wodą.
Płaskla łosioroga
Roślina pochodzi z Australii, jednak można ją także spotkać w Ameryce Południowej, Azji i Afryce. Nazwa pochodzi od poroża jelenia. Uprawiając ją w domu, należy pamiętać, że nie wolno przecierać liści ścierką (by usunąć kurz). Ma ich dwa rodzaje. Jedne, tarczowate (początkowo zielone, później brązowiejące) - służą roślinie do przytwierdzenia się do pnia, tworząc przy okazji konchę (naturalny zbiornik, gromadzący wodę i próchnicę), z której płaskla pobiera składniki niezbędne do życia. Płaskla powinna przebywać w zacienionym pokoju. Podlewa się ją w wyjątkowy sposób - raz na tydzień umieszcza się całą doniczkę w wodzie na 15 minut.
Jaśmin domowy szlachetny
Jaśmin na Filipinach i w Indonezji uznawany jest za kwiat narodowy. Można go spotkać również w pasie Himalajów w Bhutanie, Indiach i Pakistanie. W Polsce jest przede wszystkim znany jako roślina doniczkowa o pięknie pachnących białych kwiatach. Wymaga stanowiska jasnego, ale temperatura nie powinna być zbyt wysoka, najlepiej, by wynosiła ok. 18`C. Latem można go przenieść na balkon.