Trwa ładowanie...

Efektowne i groźne! Jak chronić mieszkanie przed letnimi burzami?

Letnie burze to zjawisko zupełnie naturalne i być może dlatego często przez nas bagatelizowane. Dopóki nie okaże się, że podłączony do źródła prądu telewizor albo komputer został uszkodzony przez uderzenie pioruna, a do tego straciliśmy ważne dane albo zdjęcia z ostatnich wakacji, możemy sobie nie zdawać sprawy z powagi sytuacji. Pamiętajmy – ochrona przed burzą pozwoli nam uniknąć poważnych wydatków.

Efektowne i groźne! Jak chronić mieszkanie przed letnimi burzami?Źródło: Materiały prasowe, fot: Łukasz Ogrodowczyk
dgoab7p
dgoab7p

Sprzęt RTV

Najbardziej narażony na zgubne skutki wyładowań atmosferycznych jest sprzęt elektroniczny, do którego zaliczają się urządzenia RTV: telewizory, radioodbiorniki, nagrywarki DVD, dekodery, ale też instrumenty elektroniczne, wzmacniacze. Wszystkie sprzęty odłączamy od sieci oraz od anten zainstalowanych na zewnątrz budynku. Postępujmy tak, nawet jeśli korzystamy z listew antyprzepięciowych. Zwiększają one poziom ochrony przez burzą, ale nie chronią przed bezpośrednim wyładowaniem.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Wikimedia Commons CC BY
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Źródło: Wikimedia Commons CC BY

Sprzęt komputerowy

W grupie podwyższonego ryzyka, podobnie jak urządzenia RTV, znajduje się sprzęt komputerowy. To oznacza, że ochroną przed burzą powinniśmy objąć komputery, monitory, skanery, drukarki, modemy, routery, zasilacze UPS. Odłączamy je od sieci elektrycznej i instalacji dostarczającej internet. W przypadku gdy nasz komputer ma kartę TV, powinniśmy go odłączyć również od anteny (jak telewizor). Jeśli w komputerze przechowujemy ważne dane, pamiętajmy o regularnym wykonywaniu kopii zapasowej (i to nie tylko w okresie burzowym).

Sprzęt AGD

Lodówki, zamrażarki, zmywarki, pralki czy kuchenki mikrofalowe są mniej narażone na ataki piorunów niż urządzenia RTV. Ich podzespoły są bowiem mniej podatne na przepięcia, a do tego AGD nie ma w sobie tak skomplikowanej elektroniki. Nie oznacza to, że nasza lodówka czy pralka jest całkowicie bezpieczna podczas burzy, dlatego w czasie wyładowań warto odciąć od prądu nawet AGD. A już na pewno zaczekajmy z praniem, odkurzaniem czy pieczeniem ciasta do momentu, aż burza się skończy.

dgoab7p

Zamykamy okna

Nawet jeśli ryzyko nie jest duże, nie warto ryzykować. Dlatego podczas burzy zamykajmy wszystkie okna – to zwiększy ochronę przed piorunami, ale też przed zalaniem. W sezonie burzowym pamiętajmy również, aby szczelnie zamykać okna przed wyjściem z domu, nawet jeśli niebo wygląda całkiem niewinnie. To samo dotyczy sprzętu elektronicznego – w celu ochrony przed burzą, która może nadciągnąć w późniejszych godzinach, odłączmy urządzenia od prądu.

Piorunochron – czy chroni?

Piorunochron zamontowany na budynku nie stanowi ochrony przed burzą dla sprzętu elektronicznego. Jego zadaniem jest odprowadzanie prądu z pioruna do ziemi, czyli ochrona samego budynku przed wyładowaniem i pożarem. Dlatego bez względu na to, czy mieszkamy w domu, czy w bloku, aby zapewnić urządzeniom bezpieczeństwo, powinniśmy odłączać je od źródła zasilania, a podczas silnych wyładowań całkowicie odcinać dopływ prądu do domu.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Fotolia
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Źródło: Fotolia

Przerwy w dostawie prądu

Jeśli zakład energetyczny przerwie dostawę prądu, nie oznacza to, że nasz domowy sprzęt ma zapewnioną ochronę przed burzą. Linie elektroenergetyczne zasilające budynki w dalszym ciągu narażają komputery, telewizory czy instrumenty elektroniczne na uszkodzenie. Dlatego pamiętajmy, że niezależnie od okoliczności towarzyszących należy odcinać to co możemy od źródła prądu.

dgoab7p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgoab7p