Trwa ładowanie...

Dywany miękkie jak pluszowy miś. Nie zechcesz chodzić w kapciach

Miękkie, grube dywany zyskują coraz większą popularność. Są bardzo przyjemne w dotyku, dlatego chce się chodzić po nich boso. Poniżej prezentujemy kilka wybranych przez nas egzemplarzy zarówno do salonu, jak i do sypialni.

Dywany miękkie jak pluszowy miś. Nie zechcesz chodzić w kapciachŹródło: iStock.com, fot: Nata_Snow
d2ssj5p
d2ssj5p

Z czego się wykonuje miękkie dywany?

Miękkie dywany, zwane włochaczami, kudłaczami lub dywanami shaggy, charakteryzują się dość wysokim runem (nawet do 10 cm). Z tego względu są niesamowicie przyjemne w dotyku, zapewniają izolację cieplną i akustyczną oraz idealnie nadają się do salonu, sypialni lub pokoju dziecięcego.

Miękkie dywany shaggy wykonuje się często z poliestru, polipropylenu czy poliamidu, a więc z włókien syntetycznych, które są dość trwałe i z reguły nie uczulają (ale gromadzi się w nich kurz, więc nie są polecane alergikom, którzy cierpią właśnie z powodu kurzu). Poliester najbardziej przypomina włókno naturalne, natomiast akryl – jedno z włókien poliamidowych – świetnie imituje wełnę. W ofercie znajdują się również dywany wiskozowe, które są nieco bardziej szorstkie, oraz dywany z naturalnych materiałów, na które jednak powinni uważać alergicy.

Gdzie najlepiej się sprawdzą miękkie dywany?

Włochate dywany sprawiają, że wnętrze staje się bardziej przytulne i ciepłe, ale mają wadę – trudniej jest je utrzymać w czystości ze względu na to, że zanieczyszczenia wpadają głęboko między włókna. Dlatego nadają się najlepiej do pomieszczeń rzadziej użytkowanych, np. sypialni. Niewielki dywanik umieszczony zaraz przy łóżku sprawdzi się doskonale z samego rana, kiedy nie mamy jeszcze ochoty na kontakt z zimną podłogą. Modele z krótszym włosiem będą się nadawały z kolei do dziecięcego pokoju lub do salonu pod kawowy stolik. Alternatywnym rozwiązaniem są eleganckie dywany shaggy cut&loop, które mają wycięte wzory uszyte z krótszego włosia.

Jak czyścić miękkie dywany?

Dywany shaggy wymagają odkurzania niemal maksymalną siłą ssącą, dość często i w różnych kierunkach, by wszystkie zanieczyszczenia tkwiące głęboko w runie mogły zostać usunięte. Prócz tego warto je też czyścić środkami chemicznymi raz na rok oraz trzepać najlepiej co pół roku (częściej oczywiście nie zaszkodzi).

unsplash.com
Źródło: unsplash.com, fot: Lexie Barnhorn
d2ssj5p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ssj5p