WP

WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu

Dywany miękkie jak pluszowy miś. Nie zechcesz chodzić w kapciach

Miękkie, grube dywany zyskują coraz większą popularność. Są bardzo przyjemne w dotyku, dlatego chce się chodzić po nich boso. Poniżej prezentujemy kilka wybranych przez nas egzemplarzy zarówno do salonu, jak i do sypialni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Miękki dywan to świetny sposób na uczynienie wnętrza bardziej przytulnym
Miękki dywan to świetny sposób na uczynienie wnętrza bardziej przytulnym (iStock.com, Fot: Nata_Snow)
WP

Z czego się wykonuje miękkie dywany?

Miękkie dywany, zwane włochaczami, kudłaczami lub dywanami shaggy, charakteryzują się dość wysokim runem (nawet do 10 cm). Z tego względu są niesamowicie przyjemne w dotyku, zapewniają izolację cieplną i akustyczną oraz idealnie nadają się do salonu, sypialni lub pokoju dziecięcego.

WP

Miękkie dywany shaggy wykonuje się często z poliestru, polipropylenu czy poliamidu, a więc z włókien syntetycznych, które są dość trwałe i z reguły nie uczulają (ale gromadzi się w nich kurz, więc nie są polecane alergikom, którzy cierpią właśnie z powodu kurzu). Poliester najbardziej przypomina włókno naturalne, natomiast akryl – jedno z włókien poliamidowych – świetnie imituje wełnę. W ofercie znajdują się również dywany wiskozowe, które są nieco bardziej szorstkie, oraz dywany z naturalnych materiałów, na które jednak powinni uważać alergicy.

Gdzie najlepiej się sprawdzą miękkie dywany?

Włochate dywany sprawiają, że wnętrze staje się bardziej przytulne i ciepłe, ale mają wadę – trudniej jest je utrzymać w czystości ze względu na to, że zanieczyszczenia wpadają głęboko między włókna. Dlatego nadają się najlepiej do pomieszczeń rzadziej użytkowanych, np. sypialni. Niewielki dywanik umieszczony zaraz przy łóżku sprawdzi się doskonale z samego rana, kiedy nie mamy jeszcze ochoty na kontakt z zimną podłogą. Modele z krótszym włosiem będą się nadawały z kolei do dziecięcego pokoju lub do salonu pod kawowy stolik. Alternatywnym rozwiązaniem są eleganckie dywany shaggy cut&loop, które mają wycięte wzory uszyte z krótszego włosia.

WP

Jak czyścić miękkie dywany?

Dywany shaggy wymagają odkurzania niemal maksymalną siłą ssącą, dość często i w różnych kierunkach, by wszystkie zanieczyszczenia tkwiące głęboko w runie mogły zostać usunięte. Prócz tego warto je też czyścić środkami chemicznymi raz na rok oraz trzepać najlepiej co pół roku (częściej oczywiście nie zaszkodzi).

WP
unsplash.com
Podziel się
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP