Trwa ładowanie...
ycipk-3x2q5v

Duży przegląd dużych namiotów. Modele dla całej rodziny w dobrej cenie

Czerwiec i lipiec to najwyższy czas na zaplanowanie biwaku. Dni są wyjątkowo ciepłe, a noce pogodne, co sprzyja długim posiedzeniom przy ognisku czy grillu. Jeśli marzy ci się noc na świeżym powietrzu, zainwestuj w dobry namiot.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Namiot musi być odpowiedniej wielkości i być niezawodny
Namiot musi być odpowiedniej wielkości i być niezawodny (Shutterstock.com)
ycipk-3x2q5v

Niezależnie od tego, czy szukasz namiotu do pieszych wycieczek oraz biwaków na łonie natury, czy może potrzebujesz jedynie podwórkowego namiotu dla dzieci, warto poznać podstawowe funkcje i zastosowania nowoczesnych modeli. Wbrew pozorom dobry namiot nie musi kosztować wiele.

Jak duży powinien być namiot

ycipk-3x2q5v

Wszystko zależy od tego, ile osób będzie w nim odpoczywać, a także jak długo będzie trwać wypad. W ofercie producentów znajdziesz zarówno namioty jednoosobowe, jak i większe modele z jedną bądź kilkoma sypialniami. Miej jednak na uwadze to, że większe namioty zajmują dużo więcej miejsca po złożeniu, dlatego jeśli wybierasz się na pieszą wycieczkę, lepiej zabrać mniejsze modele.

Czas, który spędzisz w namiocie, również ma znaczenie. Na jednodniową wycieczkę zabierzesz o wiele mniej pakunków niż na tygodniowy wypad, wliczają się w to zarówno ubrania na zmianę, jak i racje żywnościowe. Trzeba je gdzieś przechowywać, dlatego warto kierować się zasadą "liczba podróżnych +1" gdzie jedno miejsce należy poświęcić na przechowywanie bagażu.

Jaki powinien być kształt namiotu

ycipk-3x2q5v

Do wyboru mamy dwie najpopularniejsze obecnie opcje kształtów:

Namioty w stylu igloo. Bardzo proste w budowie i rozkładaniu, stelaż składa się z dwóch krzyżujących się pałąków, które odpowiednio nagięte tworzą kształt kopuły. Można ustawić go bez śledzi, co jest jednocześnie zaletą, jak i wadą, zwłaszcza gdy istnieje ryzyko dużego wiatru. Dlatego na wszelki wypadek warto wbić śledzie, które zwiększą stabilność konstrukcji. Należy ponadto pamiętać, że namiot jest stosunkowo niski, a ścianki opadają stromo od czubka w kierunku ziemi.

Namiot tunelowy. Po rozłożeniu przypomina szeroki, przecięty na pół walec, który ma podobną wysokość na całej długości. Większość modeli poza komorą do spania wyposażono również w przedsionek, który może służyć jako miejsce do przechowywania ekwipunku. Pamiętaj, że podczas rozkładania należy dobrze naciągnąć poszczególne elementy, tak by materiał został maksymalnie naprężony. W ten sposób ochronisz się przed wiatrem i deszczem.

ycipk-3x2q5v
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Fotolia
Podziel się

Zwróć uwagę na udogodnienia

Moskitiera. Obecnie nieodzowny element namiotu, zwłaszcza jeśli chcesz spać z otwartymi "drzwiami". Pozwoli uchronić się przed uciążliwymi komarami i ochłodzić się w upalny wieczór bez obaw, że owady wedrą się do środka.

ycipk-3x2q5v

Tropik. Dodatkowa warstwa, która zabezpiecza namiot podczas ulewnych deszczy i jednocześnie pozwala utrzymać więcej ciepła w środku. Kluczowa do tego jest warstwa powietrza, którą zamknięto między dwoma powłokami. W ten sposób namioty dwupowłokowe powoli wypierają proste modele wykonane z jednej warstwy materiału.

Polub WP Dom
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3x2q5v

ycipk-3x2q5v
ycipk-3x2q5v