Duży przegląd namiotów turystycznych. Polecane produkty w atrakcyjnych cenach
Dla określonej liczby osób lub tanie – takie namioty turystyczne najczęściej wybierają konsumenci, którzy lubią biwakować. Od odpowiedniego wyboru zależy jednak wakacyjny komfort twój i twojej rodziny, dlatego przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek dotyczących wyboru właściwego produktu.
15.05.2018 | aktual.: 15.05.2018 16:25
Na co zwrócić uwagę przy zakupie namiotu?
Uniwersalny namiot dla każdego i na każde warunki nie istnieje. Przed zakupem dokładnie przemyślmy, czy nie robimy inwestycji na jeden raz. Aby w czasie biwakowania nic nas nie zaskoczyło, powinniśmy przewidzieć liczbę osób na najbliższych kilku wyprawach, łącznie z przyszłorocznymi, musimy ocenić łączną powierzchnię spania uczestników wyprawy, wagę, na jaką możemy sobie pozwolić, jeśli będziemy nieść namiot na plecach oraz warunki w jakich produkt będzie eksploatowany. Nie zapominajmy, że na pewien czas namiot stanie się naszym drugim domem.
Zwykły, tani namiot z cieńszej tkaniny określa się jako 2 lub 3-sezonowy. Modele które znaleźliśmy wytrzymają znacznie dłużej.
Wspólny czas pod namiotem
Jeśli już teraz zabieracie dzieci na wczasy, zastanówcie się nad trwałym zakupem, który przyda się im na za kilka lat w czasie samodzielnych wypadów ze znajomymi. To rozsądny wybór, bo najmłodsi będą zaznajomieni z technicznymi kwestiami rozbijania namiotu, wyborem miejsca i podłoża, na którym stanie. Dzięki temu będą przygotowani, kiedy nagle będzie trzeba poprawić konstrukcję, albo przenieść ją w całkiem inne miejsce w środku nocy. Jeśli zastanawia was, czym różnią się pozornie identyczne namioty o skrajnie różnych cenach, to jest to najczęściej trwałość konstrukcji i materiałów oraz ich wodoszczelność.
Dla pary lub singla – kompaktowe produkty o niskiej wadze
Jeśli wybieramy się na wczasy samochodem, waga namiotu nie jest najważniejsza. Wrzucamy go w bagażnik i już. Jeśli jednak dźwigamy na plecach nasz mały domek przez pieszy szlak turystyczny, zależy nam na tym, aby waga wszystkich elementów naszego wyposażenia była jak najniższa, przy zachowaniu maksymalnej trwałości. Im bardziej zaawansowana technologie, przy której użyciu wykonano materiał kryjący namiot, tym kosztowniejsza będzie cała inwestycja. Z drugiej strony pojemny, kompaktowy po złożeniu, lekki i równocześnie trwały produkt przyda się na lata, nawet jeśli z czasem będziecie z niego korzystać rzadziej.
Namiot turystyczny – odpowiednia waga, rozmiar i trwałość są konieczne
Jedziecie na wczasy z dalszym znajomym? Postawcie na model 3-osobowy, bo małe namioty dwuosobowe mają zwarty kształt i niewielką powierzchnię do spania, która nie przeszkadzałaby parze zakochanych, ale dla dalszych sobie osób może być kłopotliwa. To samo dotyczy bagażu, który nierzadko zajmuje powierzchnię dodatkowego miejsca noclegowego. Praktyczna wskazówka, która pomoże wybrać rozmiar namiotu to szerokość mat i karimat do spania oraz stosowny odstęp między nimi. Najpierw wybierz i oceń liczbę posłań, a w dalszej kolejności kup namiot. Uwzględnij margines kilkunastu centymetrów dookoła wszystkich posłań i scieżki między nimi.
Trwała kopuła na każde warunki
Trwałość namiotu wynika z tego, jak wytrzymałe są pałąki, z których całość jest skonstruowana oraz moc pokrywającej je tkaniny. Dla wytrawnych biwakowiczów oraz osób planujących wypad, kiedy jest zimno lub w miejsca, gdzie pada śnieg, istotne są także takie elementy jak wentylacja. Ewentualna pokrywa śnieżna nie powinna zatkać otworów doprowadzających powietrze.
Na wygodę użytkowania namiotu ma też wpływ kształt konstrukcji. Mocno spadziste dachy to doskonale miejsce na drobne bagaże, ale takie zakamarki zmniejszają całkowitą powierzchnię użytkową. Wodoszczelność namiotu ma też swoje normy. Lekki i dość delikatny namiot przyda się w ogrodzie, a na wyprawę, gdzie możemy się spodziewać porywistego wiatru i ulewy, wybierzmy coś trwalszego. Warto zwrócić uwagę na liczbę pałąków kopuły. Jeśli jest ich więcej i są wykonane z aluminium, namiot jest trwalszy. Solidny i wodoodporny namiot z solidną konstrukcją dla czterech osób może ważyć nawet poniżej 4 kg.
Namiot turystyczny na potrzeby niewielkiej rodziny
Odpowiednio dobrany namiot sprawi, że spędzimy czas komfortowo, szybko go rozbijemy i równie szybko złożymy. Dla rodziny polecane są proste, ale trwałe konstrukcje. Dobry pomysł na rodzinny wypad to namiot z zadaszeniem, pod którym możecie zjeść wspólny posiłek nawet w czasie niewielkiego deszczu. Nie podobają wam się duże, jaskrawe namioty? To błąd, bo im jaśniejsza pokrywa, tym jaśniej będzie we wnętrzu. Ciemny namiot nie będzie bardziej praktyczny i podatny np. na zachlapania błotem, bo jedyną częścią, której to dotyczy, jest podstawa, która najczęściej jest pokryta łatwym w czyszczeniu tworzywem. Można też wybrać produkt z okienkami.
Intensywna eksploatacja w różnych warunkach będzie łatwiejsza, jeśli nie zapomnimy o częściach zapasowych, gadżetach, które umożliwiaj ekspresowe, drobne naprawy, jeśli zajdzie taka potrzeba oraz o koniecznych akcesoriach.
Namiot jak pałac – modele, które musisz zobaczyć
Współczesne namioty zaskakują przemyślaną konstrukcją i pomysłowymi rozwiązaniami. Na rynku dostępnych jest mnóstwo opcji dla osób z konkretnymi wymaganiami. Wnętrze takich produktów zapewnia np. funkcjonalne zaczepy na latarkę, moskitiery, półki podwieszane, kieszonki na drobiazgi, które łatwo znajdziemy w ciemności – to ważne w sytuacjach, kiedy w ciemności musimy szybko znaleźć np. źródło światła lub szybko działający spray na komary. Czy największe namioty są najdroższe? Niekoniecznie, bo tu możemy dopasować produkt np. do letnich wczasów. Duży rodzinny namiot na sporadyczne wypady kupimy nawet poniżej 400 zł.
Trwałe namioty przeznaczone do długich pobytów w trudnych warunkach dorównują trwałością i komfortem niejednemu hotelowi.