Domy, o których marzymy. I które możemy mieć

Domy, o których marzymy. I które możemy mieć

10.10.2017 12:01, aktual.: 12.10.2017 13:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Za co kochamy tradycyjne domy jednorodzinne? Za prostą architekturę i symetrię czy może za urokliwy ganek, okiennice, sprawdzoną od wieków kolorystykę? Co decyduje o tym, że dom zapamiętuje się jako miejsce, do którego masz ochotę wracać? Atmosferę tradycyjnego siedliska tworzy wiele elementów. Zobacz zdjęcia domów, które mają "to coś".

Największym atutem domu - oprócz tradycyjnej architektury - jest jego lokalizacja. W tym wypadku na przyjazny odbiór budynku wpływa nie tylko czerwona elewacja z cegły, lecz także półokrągły taras, z którego rozciąga się urokliwy widok na oczko wodne. Równie estetycznie prezentuje się dach dwuspadowy, który wydobywa urok tradycji, dając zarazem największą powierzchnię, na której można zamontować kolektory słoneczne.

1 / 7

Najpiękniejsze domy: ogród zimowy

Obraz
© Haas

Dom otwarty na otoczenie wydaje się bardziej przyjazny. Z otaczającą przyrodą można go powiązać na wiele sposobów. Jednym z nich jest całkowicie przeszklony ogród zimowy, który przeważnie służy jako oranżeria pełna egzotycznych roślin, może też jednak pozyskiwać energię słoneczną, przyczyniając się tym samym do oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.
Zobacz koniecznie: Nie masz ich w salonie? Duży błąd!

2 / 7

Najpiękniejsze domy: rozłożysty

Obraz
© Baumeister

Rozłożystość bryły parterowego domu wydobywa jasna cegła klinkierowa oraz wielopołaciowy dach pokryty błyszczącą grafitową dachówką. Powtarzalny rytm cegieł, pomiędzy którymi ułożono ciemniejszą fugę, oraz duże pionowe okna zapewniają porządek na elewacji oraz nadają lekkość solidnie osadzonemu domowi.
Zobacz koniecznie: Nie masz ich w salonie? Duży błąd!

3 / 7

Najpiękniejsze domy: urok prostoty

Obraz
© Bosch

Biała elewacja to doskonałe tło dla rozwiązań przynależnych architekturze tradycyjnej - dwuspadowego dachu oraz prostego ganku wspartego na kolumienkach. Odpowiednio dobrana kolorystyka - biały tynk zestawiony z szarą dachówką - sprawia, że dom wpasowuje się zarówno w małą miejską działkę, jak i w większą parcelę pod miastem.
Zobacz koniecznie: Nie masz ich w salonie? Duży błąd!

4 / 7

Najpiękniejsze domy: z okiennicami

Obraz
© Blachy Pruszyński

Nawet dom o najdoskonalszych proporcjach straci urok, jeżeli zostanie pozbawiony detali nadających mu niepowtarzalny charakter. Jednym z nich są okiennice, które podkreślają obecność okien na elewacji, a zarazem chronią przed słońcem i wiatrem, utrudniając włamanie. Poza tym okiennice wypełniają pustą ścianę, równoważąc ciężkie optycznie pokrycie dachu.
Zobacz koniecznie: Nie masz ich w salonie? Duży błąd!

5 / 7

Najpiękniejsze domy: drewniany

Obraz
© Tikkurila

Drewniane domy emanują ciepłem, jakie dają tylko naturalne materiały. Zapewniają też we wnętrzach przyjazny mikroklimat, a przy tym tworzą ekologiczne miejsce do życia. Drewno jako budulec cenione jest nie tylko za trwałość i przytulność, lecz także za efekty estetyczne, jakie na co dzień zapewnia domownikom jego piękny rysunek.
Zobacz koniecznie: Nie masz ich w salonie? Duży błąd!

6 / 7

Najpiękniejsze domy: mur pruski

Obraz
© Oase

Mur pruski, czyli konstrukcja słupowo-ryglowa, to rozwiązanie popularne przed laty - jeden z wyróżników tradycyjnej architektury. Drewniane belki w ścianie imitują stary mur, tworząc sielski krajobraz. Elewacja w biało-czarną kratkę doskonale wyglądają w naturalnym otoczeniu, zwłaszcza w towarzystwie prostego dwuspadowego dachu, przyciągając wzrok niepowtarzalnym wzorem.
Zobacz koniecznie: Nie masz ich w salonie? Duży błąd!

7 / 7

Najpiękniejsze domy: tradycyjna symetria

Obraz
© Velux

Tradycyjne domy jednorodzinne zawdzięczają swój urok temu, że opierają się na klasycznych proporcjach: zachowaniu symetrii w komponowaniu elewacji (choćby w rozmieszczeniu okien oraz drzwi) oraz wykorzystaniu prostej, zwartej bryły na planie prostokąta. Prosta architektura stanowi też inspirację dla nowoczesnego budownictwa ekologicznego.
Zobacz koniecznie: Nie masz ich w salonie? Duży błąd!

dom jednorodzinnyelewacje zewnętrznepiękny dom
Wybrane dla Ciebie