Domowe sprzątanie: jak dbać o dywany?

Regularne czyszczenie dywanów przedłuża ich żywotność. Zanim zastosujesz jedną z poniższych porad na temat sprzątania, należy oczywiście zapoznać się z wytycznymi producentów dotyczącymi dbania o dywany wykonane z konkretnych materiałów. Zwłaszcza te z naturalnych włókien często wymagają indywidualnego traktowania podczas sprzątania.

Domowe sprzątanie: jak dbać o dywany?
Źródło zdjęć: © Shutterstock

03.07.2014 10:03

Regularne czyszczenie dywanów przedłuża ich żywotność. Zanim zastosujesz jedną z poniższych porad na temat sprzątania, należy oczywiście zapoznać się z wytycznymi producentów dotyczącymi dbania o dywany wykonane z konkretnych materiałów. Zwłaszcza te z naturalnych włókien często wymagają indywidualnego traktowania podczas sprzątania. Pielęgnacja i czyszczenie dywanów: odkurzanie

Najważniejsze w czyszczeniu dywanów jest ich odkurzanie. Trzeba to robić dokładnie i często. Głęboko wbite we włosie cząsteczki kurzu i piasek są bowiem bardzo trudne do sprzątania, a ponadto obciążają i wycierają włókna, prowadząc do przedwczesnego zużywania dywanów.

Najlepiej podczas sprzątania odkurzać dywany w różnych kierunkach, co zapobiega ciągłemu kładzeniu się włosia w jedną stronę i wpływa na efektywniejsze usuwanie zabrudzeń. Można do tego użyć specjalnej obrotowej szczotki napędzanej zasysanym powietrzem. Dzięki niej skutecznie pozbędziesz się z dywanów włosów czy wbitego kurzu. Pamiętaj jednak, że nie każdy materiał dobrze znosi tarcie. Czyszczenie dywanów taką końcówką nie powinno być bardzo częste.

W przypadku odkurzaczy ważna jest ich moc i siła ssania, dzięki którym efektywnie zbierają zabrudzenia. Jeśli w twoim domu na podłodze przeważają dywany i tekstylne wykładziny, warto wybrać taki o mocy przynajmniej 2000 W. W ramach wiosennego sprzątania popularne jest trzepanie dywanów. Nie powinno być jednak ono zbyt intensywne, a do delikatniejszych wyrobów jest wręcz niepolecane, ponieważ może uszkodzić strukturę węzłów tworzących wzory.

Pielęgnacja i czyszczenie dywanów: pranie

Do czyszczenia dywanów nie należy stosować żadnych agresywnych środków, aby trwale nie uszkodzić powierzchni. Zwykle do prania ręcznego, mającego na celu odświeżenie dywanów, wystarczy roztwór wody z łagodnym detergentem w proporcjach 4:1. Dobrą metodą jest też wietrzenie dywanów na mrozie, a następnie położenie dekoracyjną stroną w dół na śniegu (schłodzone nie będą go rozpuszczały i włosie nie nasiąknie).

Aby pozbyć się z dywanów zagnieceń i odcisków po meblach, należy przeprasować je przez mokry ręcznik żelazkiem ustawionym na średnią temperaturę – zgodnie z kierunkiem włosia. Zabieg powinien trwać krótko, ale można go powtarzać kilkakrotnie.

Większym problemem podczas sprzątania i czyszczenia dywanów są z reguły plamy. Wylany sok czy herbatę należy jak najszybciej osuszyć, przykładając do dywanów papierowe ręczniki lub chłonne ściereczki. Plamę należy czyścić gąbką nasączona wodą z octem lub z użyciem odplamiacza w spreju w kierunku środka. Nie należy mocno trzeć brudnego miejsca podczas czyszczenia dywanów, by nie zniszczyć struktury włókien i nie wetrzeć plamy głębiej. Tłuste plamy po potraktowaniu chłonną ściereczką lub papierowym ręcznikiem warto posypać talkiem i po upływie doby dokładnie to miejsce odkurzyć.

Wtartą w dywany gumę do żucia czy wosk ze świeczki skutecznie usuniesz podczas sprzątania, mrożąc je. Wystarczy ułożyć na nich kostki lodu i gdy zabrudzenie stwardnieje, delikatnie je wyskrobać.

Gruntowne czyszczenie dywanów powinno odbywać się co 12-18 miesięcy, w zależności od liczby mieszkańców oraz obecności zwierząt. Pranie dywanów ułatwiają nowoczesne odkurzacze, za pomocą których łatwe jest też sprzątanie innych powierzchni. Wytwarzają one na dywanach pianę, a następnie ją zasysają wraz z zabrudzeniami.

Ci, którzy nie dysponują takim sprzętem do sprzątania, powinni regularnie oddawać dywany do profesjonalnej pralni. Tam na ich powierzchnię równomiernie rozpyla się detergenty, wraz z którymi brud jest usuwany np. pod ciśnieniem pary czy powietrza.

Pielęgnacja i czyszczenie dywanów: użytkowanie i przechowywanie

Dywany leżące na środku pomieszczenia warto co jakiś czas obracać podczas sprzątania o 180 stopni, a gdy są okrągłe lub kwadratowe – co 90. Dzięki temu równomiernie będą się zużywać i blaknąć pod wpływem działania światła słonecznego.

Na czas nieużywania dywany najlepiej przechowywać zwinięte włosiem do spodu. Nie tylko pozwoli to zaoszczędzić miejsce, lecz także zapobiegnie ich marszczeniu i odkształceniom. Nie poleca się trzymania dywanów w piwnicach, gdzie panuje dość duża wilgotność, ani na strychach, gdzie grasują insekty. Zrolowany dywan najlepiej związać sznurkiem i zawinąć w folię. Do środka profilaktycznie warto wrzucić kulkę na mole. Co pewien czas warto go rozwinąć i odkurzyć, sprawdzając, czy nie dostał się do niego żaden szkodnik.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)