Listwy przypodłogowe, czyli detal ma znaczenie

Listwy przypodłogowe to elementy, których w większości domów się nie zauważa. Grają jednak dość istotna rolę w aranżacjach wnętrz. Łączą bowiem dwie ważne powierzchnie – podłogę i ściany. Jak je dobrać, by chroniły ściany przed zachlapaniem, a jednocześnie tworzyły estetyczną całość z podłogą?

Listwy przypodłogowe, czyli detal ma znaczenie
Źródło zdjęć: © Shutterstock

03.06.2014 14:43

Listwy przypodłogowe to elementy, których w większości domów się nie zauważa. Grają jednak dość istotna rolę w aranżacjach wnętrz. Łączą bowiem dwie ważne powierzchnie – podłogę i ściany. Jak je dobrać, by chroniły ściany przed zachlapaniem, a jednocześnie tworzyły estetyczną całość z podłogą? Listwy przypodłogowe: przeznaczenie i rodzaje

Zadaniem listew przypodłogowych jest przede wszystkim ukrycie nieestetycznych szczelin dylatacyjnych i kabli oraz ochrona dolnej części ścian przed zabrudzeniami. Z powodzeniem wykorzystuje się je także w celach dekoracyjnych. Listwy przypodłogowe ułożone na styku podłogi i ścian mogą zapewniać niezauważalne albo bardzo wyraziste przejście między tymi powierzchniami, w zależności od pożądanego efektu. Wykonuje się je ze drewna, płyty MDF, PCW, metalu, a nawet ceramiki i nadaje im rozmaite kształty (przekroje) oraz szerokości.

Bywają gładkie i frezowane. Tradycyjne listwy przypodłogowe zwężają się ku górze i gładko łączą ze ścianami. Bardzo modne, pasujące do nowoczesnych aranżacji wnętrz, są listwy przypodłogowe o prostokątnym przekroju. Aby cieszyły oko, muszą być jednak regularnie odkurzane, gdyż sprzyjają gromadzeniu się pyłków na górnej krawędzi.

Listwy przypodłogowe: połączenie idealne

Dzięki wielości stylów i materiałów listwy przypodłogowe łatwo dobrać do najrozmaitszych aranżacji wnętrz. Niektóre modele są dostępne od ręki, inne trzeba zamówić. Daje to jednak możliwość ich idealnego dopasowania. Do czego? Przede wszystkim do podłogi. Zwykle tym kierujemy się w wykończeniu aranżacji wnętrz.

Jeśli podłoga jest drewniana, dobrym pomysłem jest dobranie listew przypodłogowych z tego samego gatunku drewna w zbliżonym odcieniu. W zależności od tego, czy posadzka jest matowa, czy lakierowana na błysk, listwy przypodłogowe powinny jej odpowiadać także pod tym względem. Idealnym doborem odcienia i faktury powinno się też kierować w przypadku podłogi z paneli laminowanych.

Jeśli chcesz zastosować listwy przypodłogowe w pomieszczeniu o wysokim suficie, można wybrać szersze w kolorze podłogi, co przybliży ją do niego. Pamiętaj jednak, że jeśli podłoga jest ciemna, listwy przypodłogowe powinny być cienkie. Pozwoli to uniknąć efektu pomniejszenia i zaciemnienia w aranżacjach wnętrz.

Listwy przypodłogowe: w kontraście lub harmonii

Listwy przypodłogowe można też odciąć od podłogi, dopasowując je np. do drzwi wewnętrznych. To dobry pomysł chociażby w przypadku podłogi korkowej, do której nie tak łatwo dobrać współgrające z nią wykończenie. Takie same listwy przypodłogowe rozmieszczone w całym domu czy mieszkaniu spajają ponadto aranżacje wnętrz poszczególnych pomieszczeń w całość. Rozmaite kolory ścian i podłogi, od łazienki przez przedpokój po salon, zyskują dzięki temu motyw przewodni.

Ładny i świeży efekt zapewnia aranżacja wnętrz w eleganckiej bieli, która dobrze prezentuje się i w nowoczesnych, i w stylizowanych pomieszczeniach. Listwy przypodłogowe w tym kolorze dodatkowo podkreślają intensywny kolor ścian. Jeśli te są gładkie, można wybrać dekoracyjne listwy przypodłogowe, jeżeli mają fakturę, lepiej pozostać przy gładkim wykończeniu styku ścian i podłogi. Decydując się na listwy przypodłogowe w jaskrawej barwie lub w czerni, warto powtórzyć ich kolor w aranżacji wnętrz, by niepotrzebnie nie zaczęły dominować.

Bezpiecznym rozwiązaniem jest też położenie listew przypodłogowych w kolorze ścian. Gładkie wykończenie prezentuje się estetycznie i zapewnia niezauważalne przejście między podłogą i ścianami. Wbrew pozorom ten efekt jest łatwy do osiągnięcia, ponieważ większość listew przypodłogowych można malować farbami, co gwarantuje ich harmonijne wtopienie w powierzchnię ścian.

Źródło artykułu:WP Kobieta
ścianyposadzkapodłoga
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)