Trwa ładowanie...

Dom z paczki. Złożysz go sam. W 3 dni!

Zmieści się na małej działce, jest ładny i ekologiczny. Kosztuje mniej niż kawalerka.

Dom z paczki. Złożysz go sam. W 3 dni!Źródło: solace.house
d1vc455
d1vc455

Polski start-up Solace wprowadza właśnie na rynek projekt małego domu dla współczesnego Kowalskiego. Ma maksymalnie 44 mkw, nowoczesny prosty kształt, jest ekologiczny i w dużej mierze energetycznie samowystarczalny. Oprócz tego jest tani i można go zbudować samemu z gotowych elementów. Jak domek z klocków.

Kurier przywiózł paczkę z domem

Czego potrzebujesz? Działki o powierzchni 35 mkw i 100 tys. zł. W tej cenie dostaniesz nie tylko materiały budowlane, ale też wyposażenie. Autorzy pomysłu Bartłomiej Głowacki, architekt Piotr Pokorski i inżynier Piotr Gobczyński, specjalista w dziedzinie energii odnawialnej, wszystkie elementy potrzebne do wybudowania ekologicznego domu spakowali w kontener i opracowali precyzyjną instrukcję. Taka paczka jest dostarczana na teren budowy.

Według planu złożenie domu powinno zająć nie więcej niż 72 h. Dom będzie miał powierzchnię użytkową prawie 30 mkw, ale jeśli zaadaptujesz przestrzeń pod jednospadowym dachem, zyskasz dodatkowe 14 mkw. W wariancie maksimum otrzymujemy 44 mkw. Na parterze: pokój dzienny (prawie 20 mkw), kuchnia (ponad 4,5 mkw), hall (2,10 mkw) i łazienka (3 mkw), a na poddaszu: sypialnia (prawie 10 mkw) i pomieszczenie gospodarcze (4,4 mkw).

Ekologiczny i śliczny

W projekcie nowoczesność spotyka się z tradycją, konstruktorzy zadbali też, żeby wszystkie rozwiązania były ekologiczne. Prosta bryła jest przykryta jednospadowym dachem. Dom jest drewniany, nowatorskim rozwiązaniem są ściany zewnętrzne izolowane gazem, a dokładniej kapsułkami z powietrzem. Na jednospadowym dachu są zamontowane 24 panele fotowoltaiczne. Przy odpowiedniej ekspozycji – najlepiej południowej – mogą zgromadzić energię słoneczną całkowicie wystarczającą do zasilania budynku. Nadmiar zgromadzonej energii można odsprzedać sieci energetycznej. Instalacje w budynku zaprojektowano tak, by zużywały minimum prądu. Według projektantów jego zapotrzebowanie to 1/10 tego, czego potrzebuje przeciętny dom. Projektanci pomyśleli też o rekuperatorze, czyli systemie inteligentnej wentylacji z odzyskiem ciepła. Budynek w 80% może podlegać recyklingowi.

d1vc455

Dom dla dwojga

W zamyśle projekt Solace to dom dla dwojga lub pary z dzieckiem. Sprawdzi się też jako letnisko. Przede wszystkim jest jednak spełnieniem marzenia o domu tanim i oszczędnym, na każdą kieszeń. Nie wymaga najmowania ekipy budowlanej, można go postawić na niedużej działce. Największym kosztem będą instalacje pozyskiwania energii słonecznej. Jednak wciąż nie są to koszty podobne do tych, z jakimi borykają się inwestorzy wnoszący standardowy nowoczesny budynek energooszczędny.

Projektanci wyliczają też inne zalety domu Solace. Można go stawiać w dowolnych warunkach klimatycznych. Autorzy widzą w nim remedium na wiele problemów mieszkaniowych, liczą na przykład na to, że projekt będzie wykorzystywany choćby przez instytucje zajmujące się pomocą humanitarną. Według twórców jest to obecnie najtańszy dom w Europie.

d1vc455
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vc455