Dom drewniany czy murowany?

Coraz więcej osób docenia powolny rytm życia na wsi – tzw. slow life, gdzie pęd życia w mieście zamieniany jest na spokój i ciszę, a betonowy las w metropoliach na piękne widoki zza okna. Dla wielu decyzja o budowie domu – własnych czterech kątów – była najlepszym wyborem w życiu i za nic nie wróciliby do życia w bloku czy kamienicy.

Dom drewniany czy murowany?
Źródło zdjęć: © Domy z wizją

18.05.2018 | aktual.: 18.05.2018 16:03

Dom budujemy pod siebie i zależy nam, aby całkowicie spełniał nasze oczekiwania. Powinien zapewnić nam bezpieczeństwo, komfort, ciepło i stabilizację. Niektórzy decydują się na budowę trwałego i solidnego domu z cegły, inni natomiast stawiają na urokliwy i ekologiczny dom z drewna. Jaki typ budownictwa wybrać? Dom szkieletowy czy murowany? Jaki dom tańszy – drewniany czy murowany?

Dom z drewna czy murowany? Rodzaje domów

Zarówno domy drewniane, jak i murowane dzielą się na różne rodzaje ze względu na materiał oraz metodę budowy. Tradycyjny dom murowany możemy postawić m.in. z cegieł. pustaków ceramicznych czy bloczków z betonu komórkowego. Po wylaniu fundamentów i ich zabezpieczeniu stawia się ściany domu w technologii na mokro z wykorzystaniem zaprawy murarskiej. Ściany mogą być jedno-, dwu- lub trzywarstwowe, to od nas zależy, jak mocno chcemy wyciszyć i zaizolować mury.

Obraz
© ANNA THUROW architektura wnętrz

Decydując się na postawienie domu w całości z drewna, możemy wybrać dwie technologie: szkieletową lub dom z bali. Pierwszy rodzaj domu, potocznie zwany kanadyjczykiem, polega na wznoszeniu konstrukcji z drewnianych elementów. Takie domy buduje się sprawnie i szybko, ponieważ na miejscu budowy składa się gotowe moduły, które wcześniej zostały odpowiednio przygotowane w fabryce. Dom z bali składa się z masywnych, grubych pni (najczęściej wybiera się świerk lub sosnę), które osusza się, zabezpiecza, a następnie obrabia w taki sposób, aby każdy element pasował do drugiego. Z tego względu jest to najdroższa opcja budowy domu, ponieważ każdy pień należy ręcznie wykończyć.

Obraz
© LOGS.COM.PL

Dom murowany – zalety

Jakie są mocne strony takich domów? Po pierwsze, domy murowane są trwałymi budynkami, które dają poczucie bezpieczeństwa. Domy z cegły często są budowane z założeniem, że będą służyć kilku pokoleniom. Trwałość budynków szkieletowych jest znacznie mniejsza.

W porównaniu z tym drewnianym koszty domu murowanego są znacznie niższe. Dobrej jakości drewno jest znacznie droższym surowcem. Poza tym murowane domy są sprawdzonym typem budownictwa, na rynku jest mnóstwo firm budowlanych doświadczonych w stawianiu budynków z cegły. Inaczej jest w przypadku domów z drewna, przy których musimy dopilnować, czy firma na pewno jest profesjonalna.

Kolejną cechą domów murowanych, która działa na korzyść tego budownictwa, jest doskonała akustyka. Trwałe ściany są w stanie zatrzymać dźwięki dochodzące z zewnątrz, co jest istotne, jeśli planujemy budowę domu w pobliżu ruchliwej drogi.

Dzięki wykorzystaniu materiału mającego dobre parametry izolacyjne dom murowany zatrzymuje ciepło, a jego ściany wolno się ochładzają.

Obraz
© Marcin Litwa

Dom murowany jest dobrą inwestycją. Taka nieruchomość ma wysoką wartość i w przyszłości nie powinno być problemów ze sprzedażą. Dla porównania domy z drewna nie są atrakcyjne na rynku nieruchomości i ich sprzedaż jest czasami niemożliwa.

Domy murowane – wady

W zestawieniu z domem z drewna klasyczny murowany jest mniej przyjazny człowiekowi. Budując taki dom, należy dopilnować, aby wykorzystane surowce były wysokiej jakości, pochodziły ze sprawdzonego źródła i posiadały odpowiednie atesty. Dom z kiepskiej jakości materiałów może wydzielać szkodliwe substancje, zwiększając tym samym ryzyko zachorowań mieszkańców. Najtańsze surowce mogą mieć wysoki poziom promieniotwórczości, co może niekorzystnie odbić się na zdrowiu rodziny.

Tradycyjny dom – w odróżnieniu od tego z drewna – musi mieć znacznie masywniejsze fundamenty. Ciężka, murowana konstrukcja powinna stać na solidnym podłożu. Przygotowanie gruntu pod fundamenty i wylanie betonu mogą zabrać sporo czasu.

Kolejnym minusem domu murowanego jest charakter budowy. Stawianie takiego budynku jest dość żmudnym i długotrwałym procesem, często uzależnionym od warunków pogodowych. Budowa rozciąga się w czasie, a data przeprowadzki jest dość trudna do przewidzenia ze względu na zmienną pogodę.

Obraz
© KWADRATON

Dużą niedogodnością jest również sprzątanie miejsca budowy. Zaschnięty tynk czy zaprawa, plamy po farbach i klejach, pył unoszący się w powietrzu sprawiają, że praca jest bardzo męcząca, a sprzątanie należy powtórzyć kilka razy. Czasami konieczne jest zatrudnienie ekipy sprzątającej, która specjalizuje się w tego typu pracach.

Domy drewniane – zalety

Coraz więcej osób rezygnuje z domów murowanych na rzecz tych z drewna, ponieważ surowiec ten jest ekologiczny, zdrowszy i przyjazny człowiekowi. Takie domy mają niepowtarzalny urok, a mieszkańcy czują się w nich swojsko i swobodnie.

Obraz
© Casa Bianca

Niewątpliwą zaletą, która najczęściej kusi osoby przyszłych inwestorów, jest szybkość budowania domu z drewna. W zależności od metrażu budynek można postawić nawet w kilka tygodni, maksymalny czas trwania budowy to trzy miesiące. Podczas stawiania domu z drewna nie jesteśmy uzależnieni od warunków atmosferycznych, ponieważ takie domy z powodzeniem buduje się nawet zimą.

Istotną kwestią jest również higiena pracy na placu budowy. Dom z drewna stawia się z gotowych, suchych elementów, które są łączone na miejscu przez ekipę budowlaną. Odpadają zatem uciążliwości związane ze żmudnym murowaniem oraz czasochłonnym sprzątaniem miejsca budowy.

Dom drewniany znacznie łatwiej jest przerabiać, ponieważ nie trzeba kuć ścian. Wszystkie kable można łatwo przeprowadzić wewnątrz płyty kartonowej, którą później gipsujemy. Dostęp do instalacji w domu z drewna nie jest tak utrudniony jak w przypadku murowanego.

Dom z drewna jest przyjazny dla środowiska, ponieważ udaje się go łatwo i szybko zutylizować. Rozbiórka domów murowanych jest bardzo kosztowna i czasochłonna, stąd osoby, dla których ekologia jest ważna, na pewno zainteresują się tym typem budownictwa.

Dom z drewna – wady

Dom drewniany ma niepowtarzalny urok. Najczęściej bańka pęka w momencie, gdy przeliczymy koszt budowy domu z drewna. W Polsce ten typ budownictwa jest stosunkowo nowy, dlatego też firmy liczą sporo za postawienie konstrukcji z drewna, zwłaszcza jeśli wybierzemy sprawdzoną i doświadczoną firmę. Ceny domu drewnianego szkieletowego za metr kwadratowy zaczynają się od 1500 zł, w praktyce jednak należy wliczyć dodatkowe elementy (izolacja, zamontowanie pieca, założenie instalacji itp.). Ostateczna kwota nierzadko przekracza 3000 zł/mkw. W przypadku domu z bali musimy się liczyć z jeszcze wyższymi kwotami. Koszt domu z bali może wynieść nawet 4000 zł/mkw.

To, co stanowi o uroku domu drewnianego, z czasem może stać się niedogodnością – mowa o odgłosach pracującego domu z drewna. Konstrukcja może raz na jakiś czas dawać o sobie znać. Dom z drewna lubi "strzelać", co prawdopodobnie będzie drażnić osoby z lekkim snem lub wrażliwe na hałasy.

Wadą domu drewnianego może być słaba izolacja cieplna w porównaniu z jego murowanym odpowiednikiem. Drewno nie chłonie tak dobrze ciepła i znacznie gorzej je zatrzymuje. W przypadku domu drewnianego rachunki za ogrzewanie mogą być wyższe niż w domu z cegły.

Obraz
© HORTUM.CO

Kolejnym słabym punktem domu z drewna jest to, że znacznie trudniej go sprzedać. Domy z konstrukcji drewnianej są wciąż nowością na rynku i nie cieszą się takim zaufaniem. Dlatego należy się liczyć z tym, że ewentualna sprzedaż może trwać znacznie dłużej, a w niektórych przypadkach okaże się nawet niemożliwa.

Mimo że drewno do budowy domu jest odpowiednio zabezpieczone, ryzyko pożaru jest znacznie wyższe niż w przypadku tradycyjnego domu murowanego. Jakiekolwiek zwarcia w instalacji mogą być źródłem zapłonu, który bardzo szybko rozprzestrzeni się na całą konstrukcję. W związku z tym ubezpieczenie takiego domu jest o kilka procent wyższe.

Kolejną wadą może być znaczne ryzyko błędów popełnionych przez firmę budowlaną. Budując dom z drewna, musimy mieć pewność, że zatrudniona przez nas ekipa jest profesjonalna i ma doświadczenie w tego typu budownictwie. Konsekwencje niewłaściwie postawionego domu z drewna mogą być bardzo poważne, nie tylko dla portfela.

Minusem jest trwałość domu z drewna, który w porównaniu z murowanym wypada znacznie słabiej. Jeśli jednak decydujemy się na tego typu budownictwo, zadbajmy, aby drewno było najwyższej jakości. Najlepszym wyborem byłby dom z bali, którego trwałość jest wyższa od zwykłego kanadyjczyka.

Dom szkieletowy czy murowany?

Trudno jest jednoznacznie ocenić, który dom jest lepszy – murowany czy drewniany. Moda na domy z drewna od kilku lat utrzymuje się na polskim rynku. Ten typ budownictwa jest ekologiczny i przyjazny człowiekowi. Jeszcze do niedawna takie budynki służyły jedynie jako siedziba wakacyjna, dziś są bezpiecznymi domami całorocznymi. Z jednej strony mamy więc budynki drewniane z duszą, z drugiej - małe domy murowane, których zwolenników cały czas przybywa. Ten typ budownictwa jest sprawdzony, a domy są trwałe i służą wielu pokoleniom. Są pewną inwestycją, więc nieruchomość może być dobrym zabezpieczeniem na przyszłość.

Źródło artykułu:homebook.pl
dom drewnianydom murowanydom z drewna
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)