Dom murowany kontra drewniany. Co się bardziej opłaca?
Technologia budowy domu to wybór, którego powinniśmy dokonać jeszcze przed zleceniem wykonania projektu, żeby nie narazić się później na dodatkowe koszty wprowadzania zmian. W Polsce ciągle prym wiedzie budowanie w tradycyjnej technologii murowanej. Coraz większą popularność zdobywają jednak domy drewniane. Jakie są różnice między nimi i która jest najbardziej opłacalna?
28.07.2016 14:07
Technologia murowana – solidna konstrukcja, ale dłuższy czas budowy
Popularność budowy domu tą metodą wynika z przekonania, że jest solidna, trwała i ognioodporna. Faktem jest, że porządnie wybudowany i dobrze użytkowany obiekt murowany może przetrwać nawet kilkaset lat. Powstaje na ciężkim i grubym fundamencie, a konstrukcja jest ogniotrwała, gdyż tworzą ją solidne ściany z niepalnych materiałów. Proces budowy jest dość mozolny i wymaga sporo czasu. Większość prac musi odbywać się w temperaturze powyżej pięciu stopni Celsjusza, a więc nie przez cały rok. Czas budowy wydłuży się przez konieczne przerwy technologiczne – by uzyskać odpowiednią trwałość ścian i stropu, musimy uzbroić się w cierpliwość. Również z pracami wykończeniowymi trzeba zaczekać aż do osuszenia wilgoci, która tworzy się w związku z użyciem zapraw i mieszanek budowlanych. Rozbudowa domu murowanego także nie należy do najprostszych.
Duża popularność takich budynków sprawia, że z łatwością powinieneś znaleźć dobre materiały budowlane w przystępnych cenach. Szukanie wykonawcy prac także nie powinno przysporzyć kłopotu – fachowców jest wielu. Oczywiście przed podjęciem współpracy z firmą warto zapoznać się z ofertami i referencjami wykonawców. Jeśli chcesz porównać kilku z nich,* skorzystaj z tego formularza*, aby otrzymać oferty.
Technologia drewniana – szybka budowa, ale trudno o fachowca
Bardzo często stosuje się ją w takich krajach jak na przykład Kanada, USA, państwa skandynawskie. Technologia drewniana wykorzystywana jest najczęściej w domach szkieletowych i z bali. Niektóre z takich konstrukcji są tworzone z gotowych elementów i składane na miejscu budowy, co daje większą mobilność użytkownikom, gdyż złożenie i ponowne zmontowanie takiego domu nie stanowi problemu. Ponadto decydując się na technologię drewnianą, możesz zbudować najpierw mały dom, a następnie szybko i prosto go rozbudować.
Zobacz koniecznie:
Zwolennicy domów drewnianych uważają je za energooszczędne ze względu na to, że szybko nagrzewają się po włączeniu ogrzewania i równie szybko się wychładzają po wyłączeniu go. Niezbędnym do tego warunkiem jest oczywiście dobre wykonanie ocieplenia. Często domy drewniane wyposaża się w pompę ciepła, na przykład do wytworzenia ciepłej wody, albo rekuperację umożliwiającą odzyskiwanie ciepła. Kolejną zaletą technologii szkieletowej i z bali jest krótki czas budowy wynoszący od dwóch do sześciu miesięcy, a średnio około trzech. Domy te łączone są na gwoździe i wkręty zamiast spoin betonowych. Stawiane są na lżejszych fundamentach, bo ich ściany są cieńsze. Co więcej, dzięki temu mają większą powierzchnię użytkową przy takiej samej powierzchni zabudowy jak murowane.
W przeciwieństwie do technologii murowanej więcej czasu zabierze znalezienie dobrego materiału – drewno musi mieć odpowiednią wilgotność i być poddane impregnacji oraz obróbce. Pomimo coraz większego zainteresowania w Polsce niewiele jest jeszcze doświadczonych ekip specjalizujących się w budowie domów drewnianych.
Najważniejsze różnice między technologią drewnianą a murowaną
1. Szybkość budowy:
- dom murowany buduje się z reguły przynajmniej 6-12 miesięcy w zależności od warunków pogodowych;
- dom drewniany powstaje w ciągu 2-6 miesięcy.
2. Koszt budowy:
- wybudowanie domu drewnianego może być o 10-15 proc. tańsze niż murowanego.
3. Trwałość a mobilność:
- dom murowany tworzą cięższe materiały, dzięki czemu jego konstrukcja jest solidniejsza;
- dom drewniany powstaje z lekkiej konstrukcji, co pozwala na późniejsze złożenie i ponowny montaż obiektu w zupełnie innym miejscu.
4. Możliwość rozbudowy:
- rozbudowa domu murowanego jest bardziej skomplikowana, przez co zajmie więcej czasu i wymaga większych nakładów finansowych;
- budowę domu drewnianego można rozpocząć od niewielkiej powierzchni i stopniowo ją powiększać o kolejne pomieszczenia.
5. Dostępność wykonawców i materiałów budowlanych:
- dobrą firmę do budowy domu murowanego można znaleźć stosunkowo szybko, a duży wybór ofert na materiały budowlane pozwala na szybkie i samodzielne ich znalezienie;
- na polskim rynku nadal jest niewiele firm z dużym doświadczeniem w budowie domów drewnianych i znalezienie dobrej ekipy może się wydłużyć, podobnie szukanie drewna o właściwej wilgotności oraz impregnacji.
Technologia murowana i drewniana różnią się od siebie dość znacznie pod względem czasu budowy, dostępności wykonawców oraz materiałów budowlanych. Rozbieżności występują także w zakresie łatwości późniejszej przebudowy obiektu i jego ceny. Kiedy stoisz przed ostatecznym wyborem rodzaju technologii, zastanów się, które z powyższych czynników są dla ciebie najważniejsze.
Zobacz koniecznie:Tanie, ładne i pasują do każdego domu!
Jeśli zależy ci na szybkim postawieniu domu i jego łatwej rozbudowie – wybierz tańszy dom drewniany. Jeżeli wolisz postawić na tradycyjne rozwiązanie, z solidną konstrukcją, lepszy okaże się popularny, choć nieco droższy dom murowany. Ważne jest także uzyskanie co najmniej kilku ofert cenowych od fachowców na budowę domu. Ostateczna cena budowy będzie zależała od wyposażenia, stopnia zaawansowania i nowoczesności technologii oraz tego, na ile energooszczędny ma być obiekt.