Dom bliźniak - za i przeciw. To musisz wiedzieć o zabudowie bliźniaczej
Przylegające do siebie dwie części domu bliźniaka mają wiele zalet, jednak wspólna ściana i bliskość sąsiedzka niesie ze sobą również ograniczenia. Dlatego warto zadbać o kilka istotnych elementów, które pozwolą zapobiec niechcianym problemom w domu bliźniaku.
12.12.2013 15:34
Przylegające do siebie dwie części domu bliźniaka mają wiele zalet, jednak wspólna ściana i bliskość sąsiedzka niesie ze sobą również ograniczenia. Dlatego warto zadbać o kilka istotnych elementów, które pozwolą zapobiec niechcianym problemom w domu bliźniaku.
Inwestorzy decydujący się na budowę domu w zabudowie bliźniaczej, najczęściej chcieliby mieszkać przez ścianę z rodziną lub przyjaciółmi. Gdy jednak nie znamy dobrze sąsiadów, jesteśmy pełni obaw. Warto wówczas wiedzieć, na co zwrócić uwagę i w jaki sposób zapewnić sobie maksimum prywatności oraz komfortu w domu bliźniaku.
Dom bliźniak - rozwiązanie na wąską działkę
Jeśli nie dysponujemy obszerną posesją lub jeśli działka jest wąska, warto rozważyć z sąsiadem budowę domu bliźniaczego. Zgodnie z przepisami między budynkiem a granicą działki należy pozostawić 4 m odległości. Budując bliźniak, zyskujemy ten dystans na rzecz szerszego ogrodu i traktu pozwalającego przejść na drugą stronę posesji.
Również bryła domu o wąskiej ścianie szczytowej (jedyne rozwiązanie architektoniczne pozwalające na budowę na wąskiej działce) nie jest zbyt przyjazna, więc jeśli ogranicza nas powierzchnia gruntu, rozwiązanie połączonych domów wydaje się ze wszech miar słuszne.
Dom bliźniak - otoczenie
Jeżeli jesteśmy w zażyłych stosunkach z sąsiadami, brak ogrodzenia między działkami zadziała na naszą korzyść. Otwarta przestrzeń ogrodu i terenu przed frontem budynku będzie bardziej efektowna i przyjazna, również jako widok za oknem. Musimy się jednak liczyć z ograniczoną prywatnością. Dla jej zachowania linię podziału warto osłonić szczelnym przepierzeniem, płotem lub gęstym i wysokim żywopłotem.
Dla komfortu wypoczynku dobrze jest, gdy w projekcie domu tarasy znajdują się na bocznych elewacjach lub są rozmieszczone niesymetrycznie w obu częściach bliźniaka. Wówczas unikniemy zaglądania sobie nawzajem do przestrzeni stref wypoczynkowych.
Dom bliźniak - nie tylko wspólna ściana
Idea połączenia dwóch lustrzanych odbić budynków działa dobrze pod względem ekonomicznym. Dom sąsiada jest buforem, który pozwoli nam zaoszczędzić na ogrzewaniu, gdyż ucieczka ciepła przy dobrze ocieplonych pozostałych ścianach będzie mniejsza niż w domu wolno stojącym. Ważne jest jednak to, by zadbać również o dobrą izolację akustyczną. Najlepszą można zyskać na etapie budowy – jeśli każdy z domów będzie miał własną ścianę, a pomiędzy nimi pozostanie szczelina kilkucentymetrowa wypełniona wełną mineralną. W innym przypadku ściana żelbetowa powinna mieć grubość co najmniej 18 cm, a murowana 24 cm.
Jeśli budynek już stoi, warto zainwestować w dobry materiał wygłuszeniowy lub ewentualnie zdecydować się na ustawienie mebli wzdłuż ściany. Funkcję wygłuszającą doskonale pełni biblioteka zajmująca całą powierzchnię od podłogi do sufitu. Ponieważ wspólna ściana przechodzi przez wszystkie kondygnacje, dobrze jest wiedzieć, gdzie sąsiad planuje poszczególne pomieszczenia.
Jeśli do jego garażu będzie przylegała nasza pracownia, zaprojektowana w przyziemiu, dobra izolacja akustyczna powinna być sprawą priorytetową - uruchamiany silnik samochodu czy odgłosy majsterkowania mogą osiągać bardzo wysoki poziom decybeli. Wyciszenie zatem stanowi ważny parametr na drodze do osiągnięcia komfortu pracy, wypoczynku i ochrony naszej prywatności w bliźniaku.
Oszczędności mogą przynieść również wspólne przyłącza wodno-kanalizacyjne, elektryczne czy telekomunikacyjne. Dobre relacje z sąsiadem pozwolą dzielić się obowiązkami takimi jak koszenie trawy, odśnieżanie, poranne zakupy czy odwożenie dzieci do szkoły. Zaletą również jest to, że sąsiad to zazwyczaj najlepsza ochrona mienia. Doglądanie posesji podczas urlopu lub dłuższego wyjazdu dla życzliwego sąsiada nie powinno być uciążliwe.
Dom bliźniak - jak urządzić wnętrze
Ponieważ ściana między budynkami nie ma okien, istotne jest, jak rozplanujemy pomieszczenia do niej przylegające. Nie powinniśmy tam umieszczać salonu, sypialni ani pokoju dziecięcego, chyba że wnętrze jest dobrze doświetlone przez okna usytuowane na innych ścianach. W środku budynku pozbawione przeszkleń mogą pozostać: łazienka, garderoba, pomieszczenie gospodarcze, spiżarnia, klatka schodowa czy pokój przeznaczony na kino domowe. Oczywiście na niższych kondygnacjach przewiedzieć można garaż oraz kotłownię.