Trwa ładowanie...
d762o47

Dobre biurko to podstawa. Pracuj komfortowo

Praca siedząca nie należy do zbyt korzystnych dla zdrowia, dlatego liczy się nie tylko wygodny fotel, ale też odpowiednie biurko. Ważny jest zarówno rozmiar, jak i wysokość blatu oraz dodatkowe udogodnienia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Biurko powinno mieć odpowiednie wymiary
Biurko powinno mieć odpowiednie wymiary (iStock.com)
d762o47

Biurko do pracy – jakie wymiary?

Siedząc przy biurku kilka godzin, powinniśmy utrzymywać proste plecy, najlepiej oparte o fotel. Blat biurka powinien być więc na tyle wysoki, żeby nasze dłonie mogły swobodnie spocząć na jego powierzchni. Standardowe meble tego typu mają stałą wysokość, ale w sklepach można dostać także modele z możliwością jej regulacji, co może być przydatne zwłaszcza wtedy, kiedy z biurka korzystają domownicy z różnym wzrostem. Szacuje się, że dobrze dobrane biurko nie powinno być niższe niż 74 cm.

Wielkość biurka zależy również od tego, co zamierzamy przy nim robić. Jeśli ma to być miejsce do pracy z komputerem, zwróćmy uwagę na to, czy jest ono na tyle głębokie, byśmy mogli bez problemu stukać w klawiaturę i patrzeć na monitor na wprost, w odległości od ok. 40 cm do ok. 70 cm. Na dodatkowej przestrzeni dookoła można umieścić książki, segregatory lub różne bibeloty. Modele przeznaczone do komputera stacjonarnego zazwyczaj są nieco większe niż egzemplarze do laptopa. Mają też nieco inną konstrukcję.

d762o47

Biurko do pracy – jakie do komputera?

Jeśli więc zamierzamy postawić na biurku komputer wraz z komponentami, czyli z monitorem, klawiaturą, myszką i opcjonalnie drukarką, powinniśmy szukać szerokiego egzemplarza z wydzielonym miejscem na jednostkę centralną (pamiętajmy jednak, by nie było ono szczelnie zabudowane, gdyż to ogranicza przepływ powietrza i wzmaga gromadzenie się kurzu w obudowie) oraz otworem, przez które można wyciągnąć przewody do podłączenia tychże komponentów. Przyda się także wysuwana półka na klawiaturę, w której można schować także inne przedmioty.

Jeśli biurko ma nam służyć wyłącznie do pracy na laptopie, możemy wybrać inny egzemplarz. Taki powinien mieć solidny, ale niezbyt duży blat, chyba że potrzebujemy dodatkowego miejsca na dokumenty i książki – wówczas możemy wybrać model z niewielkimi półkami. Producenci oferują często biurka na kółkach, których główną zaletą jest mobilność. Jeśli chcemy mieć pełną swobodę co do miejsca pracy, możemy wybrać właśnie takie.

Jeśli zaś poszukujemy uniwersalnego biurka i do komputera, i do pracy wyłącznie z dokumentami oraz książkami, możemy zdecydować się na duży egzemplarz w kształcie litery L, zawierający półki na dokumenty. W sklepach dostępne są także biurka w kształcie litery U.

d762o47

Podziel się opinią

Share

d762o47

d762o47