Deska kompozytowa: trwalsza niż naturalne drewno

Deska kompozytowa: trwalsza niż naturalne drewno
Źródło zdjęć: © BFC Home

04.06.2018 10:26, aktual.: 04.06.2018 13:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Drewno jest pięknym i naturalnym surowcem, może jednak zniechęcać niską trwałością i koniecznością regularnej pielęgnacji. Dla tych, którzy marzą o tarasie w naturalnym, rustykalnym stylu, a obawiają się, że drewno się nie sprawdzi, idealnym rozwiązaniem będzie deska kompozytowa.

Taras z deski kompozytowej – wady i zalety

#

Deski kompozytowe – w zestawieniu z naturalnym drewnem – wypadają bardzo korzystnie, jeśli porównamy parametry użytkowania. Niewątpliwymi zaletami kompozytu są: odporność na niskie temperatury, wysoka wytrzymałość (jeśli zależy nam na solidnej trwałości, wybierzmy deski z dodatkiem polichlorku winylu), niewrażliwość na wilgoć oraz działanie grzybów czy owadów. Kolejną mocną stroną desek kompozytowych jest szybkość i łatwość złożenia. Większość producentów ma w swojej ofercie gotowe systemy tarasowe, które bez problemu można skręcić samodzielnie, dzięki czemu odchodzą dodatkowe koszty montażu. Ponadto, w tarasach z desek kompozytowych nie występują szpecące ślady łączenia elementów (wiercenia, wkręty), ponieważ są odpowiednio zamaskowane. Dzięki czemu powierzchnia tarasu z desek kompozytowych jest gładka i nienaruszona.

Jakie są wady desek kompozytowych? Taki taras może wyjść nieco drożej od tarasu z desek z naturalnego drewna. Niemniej jednak, odchodzą koszty związane z dodatkowym frezowaniem czy impregnacją. Desek z kompozytu nie trzeba odpowiednio zabezpieczać olejami czy specjalnymi preparatami, więc w końcowym zestawieniu cena jest porównywalna z naturalnym drewnem. Dla niektórych minusem może być estetyka. Deski kompozytowe pozbawione są naturalnych sęków i żłobień, które występują w naturalnym drewnie. Osoby, które są zakochane w szlachetnym wyglądzie drewna, mogą być rozczarowane kompozytem, który jedynie imituje fakturę drewnianych belek.

Deska kompozytowa z czasem może zmienić kolor. Zmiana barwy kompozytu na jaśniejszą jest naturalnym zjawiskiem. Dlatego należy unikać częściowego zakrywania powierzchni tarasu, ponieważ może to doprowadzić do tworzenia się ciemniejszych plam. Donice z kwiatami czy meble ogrodowe nie powinny przed dłuższy czas stać w jednym miejscu.

Deski kompozytowe są wprawdzie znacznie wytrzymalsze od naturalnego drewna, nie oznacza jednak, że są nie do zdarcia. Szczególną ostrożność należy zachować latem w okresie grillowym. Wysoka temperatura – w szczególności gorący tłuszcz – może uszkodzić powierzchnię tarasu. Posiadacze tarasu z desek kompozytowych narzekają również na stopień nagrzewania się tarasu, który może uniemożliwiać swobodne korzystanie z podestu boso.

Deski kompozytowe: cena

#

Jak już wspominaliśmy, deska kompozytowa tarasowa wychodzi drożej od zwykłej deski z drewna. Nie powinniśmy natomiast kierować się tylko ceną, ponieważ sumując koszty ryflowania, impregnacji i montażu desek drewnianych, dojdziemy do wniosku, że w ogólnym rozrachunku kompozyt i drewno kosztują tyle samo.

Aranżacja tarasu na wiosnę i lato. Zobacz ponad 1000 propozycji mebli >

Ceny desek kompozytowych wahają się ze względu na kolor, zdobienia czy jakość. Najtańsze deski kompozytowe kupimy od 120 zł za metr, natomiast za najwyższej klasy kompozyty przyjdzie nam zapłacić około 200 zł/m². Pamiętajmy jednak, że często niska cena równa się kiepska jakość. Aby cieszyć się trwałym i pięknym kompozytem, wybierzmy deski od sprawdzonego producenta.

Obraz
© PHU Bortnowski

Nie należy zapominać o niezbędnych akcesoriach tarasu kompozytowego: legarach, listwach czy klipsach montażowych. Musimy również wziąć pod uwagę dodatkowe koszty związane z przygotowaniem gruntu oraz za sam montaż, jeśli zleciliśmy budowę tarasu ekipie montażowej.

Deski kompozytowe: montaż

#

Taras kompozytowy jest najprostszym rodzajem tarasu do samodzielnego montażu. Producenci oferują gotowe systemy składające się z desek, legarów oraz klipsów, kołków i wkrętów, dzięki którym złożenie podestu przebiega bardzo sprawnie.

Aby taras był stabilny i spełniał swoją funkcję, niezwykle istotne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Podest z kompozytu można położyć na: wylewce betonowej lub żelbetowej, utwardzonym podłożu pokrytym piaskiem z bloczkami betonowymi czy na konstrukcji stalowej. Należy pamiętać o odpowiednim spadku tarasu, który umożliwi prawidłowy odpływ wody. Podłoże musi być dobrze utwardzone, oczyszczone z roślin, pokryte geowłókniną. Tarasu z kompozytu nie trzeba izolować przed działaniem wilgoci.

Podest tarasowy – pomysł na balkon

#

Alternatywą dla desek kompozytowych może być podest z kompozytu, czyli kwadratowych elementów z drewna i tworzywa sztucznego. Taki rodzaj desek jest często wybierany na balkony lub mniejsze tarasy w blokach. Zaletą takiego podestu jest bardzo łatwy montaż. Deski można układać na istniejącym już tarasie lub na utwardzonej powierzchni. Podesty kompozytowe nie wymagają konstrukcji szkieletowej z legarów lub wzmocnień. Spód tych desek wyłożony jest specjalną matą polipropylenową z wypustami, dzięki czemu kwadraty łączy się jak puzzle.

Obraz
© IKEA

Podest kompozytowy ma takie same właściwości jak deski z kompozytu. Nie ściera się, jest odporny na wilgoć, promienie UV czy działanie szkodników. Kompozyt jest prosty w utrzymaniu i bardzo wytrzymały. Dzięki łatwej konstrukcji, która pozwala na demontaż elementów w dowolnej chwili, pod podestem można ukryć instalację elektryczną – na przykład kable z oświetlenia na balkonie.

Podesty tarasowe kuszą także bardzo niską ceną. Za metr kwadratowy takich desek zapłacimy około 35-50 zł/m², co w połączeniu z trwałością i szybkim montażem sprawia, że podest z kompozytu jest idealnym rozwiązaniem na wykończenie balkonu.

Źródło artykułu:homebook.pl
Komentarze (19)