Dekoracje ścienne z wyobraźnią. Ściana niebanalnie ubrana
18.08.2017 | aktual.: 22.08.2017 10:43
Malowanie czy tapetowanie to standardy, jeśli chodzi o dekoracje ścienne. Czasem warto jednak wyjść poza utarty szablon i podejść do ściany kreatywnie, zyskując unikalną ozdobę wnętrza. Ciekawe rozwiązania wykończeniowe stworzone przez znanych projektantów i producentów to źródło gotowych pomysłów, ale też niewyczerpanych inspiracji, które można realizować na swój własny sposób.
Malowanie czy tapetowanie to standardy, jeśli chodzi o dekoracje ścienne. Czasem warto jednak wyjść poza utarty szablon i podejść do ściany kreatywnie, zyskując unikalną ozdobę wnętrza. Ciekawe rozwiązania wykończeniowe stworzone przez znanych projektantów i producentów to źródło gotowych pomysłów, ale też niewyczerpanych inspiracji, które można realizować na swój własny sposób.
Misterne faktury, trójwymiarowość, gra światłocieniem to pomysły, które projektanci realizują na ścianie na rozmaite sposoby. Sięganie po materiały z recyklingu i inspirowane naturą to równie wyraźny trend jak posługiwanie się surowymi elementami budowlanymi.
Na taki widok w oknie szczęka opada! Genialne!
To, co kiedyś ukrywano pod warstwą tynku lub czym wręcz gardzono, zaczyna obecnie grać pierwsze skrzypce, stając się synonimem dobrej jakości designu. Nowe nastawienie do danego materiału i oryginalność w sposobie jego wykorzystania dają początek innowacjom i sprawiają, że dekoracje ścienne wkraczają na drogę intensywnej metamorfozy.
Drewno w nowym wcieleniu
Przykładem takiego awansu jest sklejka, którą świat zachwyca się obecnie tak samo, jak jeszcze jakiś czas temu najkosztowniejszą boazerią na ścianie. Zamiast gładko polerowanych desek tryumfy świecą też panele z drewna łupanego o nierównej, bardzo dynamicznej powierzchni. Są one wynikiem rozłamywania większych kawałków polan, co uzyskuje się przede wszystkim ręcznie (Walaba). Doskonale prezentują się one podświetlone od dołu czy z góry, ukazując zróżnicowanie powstałej na ścianie faktury. Ciekawą grę świateł i cieni można też uzyskać, stosując w ramach dekoracji ściennych deski z odzysku różnej grubości.
Surowy look
Beton, choć od dawna gości w domach w roli dekoracji ściennych, ostatnimi czasy realizuje się w tej roli w formie samozagęszczalnej, znanej pod nazwą: beton architektoniczny (Klinika Betonu). Dostępny jest on w odcieniach szarości, a także innych kolorach, w tym klasycznych – czerni i bieli. Ciekawe efekty dają jednak także zwykłe betonowe pustaki. To dobry pomysł na ścianę działową, a także niższe przepierzenia, tam gdzie pożądane jest wykończenie o technicznym wyglądzie. Ułożone poziomo pustaki tworzą ażurowe przesłony z dużą liczbą "półek" na książki i inne przedmioty. Leżące w ten sposób można scalić w konstrukcję wolno stojącą lub zamontować na istniejącej ścianie zamiast regału czy biblioteczki.
*Kuchnia idealna bez względu na styl. Zobacz, jak ją urządzić
Ściana do przytulania
Tym, którym beton w roli dekoracji ściennych wydaje się nieprzyjazny, lepiej polecić tapicerowane panele 3D. Ich najnowszą wersję wykonuje się z gąbki i pokrywa różnorodnymi, aksamitnymi w dotyku tekstyliami dla uzyskania niecodziennych efektów (Fluffo). Dzięki zastosowaniu innowacyjnych materiałów są one łatwe do utrzymania w czystości i mogą służyć latami. Doskonale wyciszają wnętrza, dlatego sprawdzają się np. na ścianie w sypialni, gdzie miękkość i cisza powinny zawsze iść w parze. Efekt przytulności i otulenia zapewniają także tekstylne dekoracje ścienne, zgodnie z najnowszymi trendami inspirowane naturą (seria Organic, Giardini Wallcoverings).
Podziały w stylu eko
Proekologiczne nastawienie do wystroju wnętrz, w tym dekoracji ściennych, owocuje tym, że projektanci coraz chętniej sięgają po naturalne materiały, także z recyklingu. Aż trudno uwierzyć, jak efektowna może stać się ściana pokryta drewnianymi czy słomianymi odpadami. W takim wydaniu nie tylko prezentuje się ona dynamicznie za sprawą oryginalnej faktury, lecz także stanowi doskonałą izolację akustyczną. Dodatkowo może też zachwycać barwami. Na przykład płyty z wełny drzewnej są dostępne w naturalnej kolorystyce i w intensywnych odcieniach uzyskanych np. dzięki zastosowaniu farb krzemianowych. Co więcej , ten typ dekoracji ściennych może mieć formę dużych prostokątnych płyt czy znacznie mniejszych sześciokątnych kafli, które pokryją ścianę w całości lub tylko wybrany jej fragment, kontynuując wzór na suficie (Heradesign; Form Us With Love, Träullit).
*Kuchnia idealna bez względu na styl. Zobacz, jak ją urządzić
Magnetyczna siła przyciągania
Od zwykłej winylowej tapety tę magnetyczną odróżnia to, że zawiera cząsteczki żelaza, dzięki którym przyciąga zdjęcia, szkice, obrazki czy dekoracje ścienne. Można je więc dowolnie komponować na ścianie za sprawą dołączonych magnesów. Taka aranżacja przyciągnie niejeden twórczy umysł potrzebujący przestrzeni do artystycznej ekspresji. Jednak sama w sobie też może niczym magnes przyciągać uwagę niecodzienną grafiką. Gargantuicznej postury królik, żyrafa, lis czy niedźwiedź podobają się nie tylko dzieciom i stanowią o wiele atrakcyjniejszy element wystroju niż zwykła magnetyczna tablica (AmazingDecor; Zpotrzebypiekna.com).