Trwa ładowanie...

Czysta woda z kranu. Jak filtrować wodę?

Woda dostarczana przez wodociągi jest zdatna do picia, spełnia wszystkie normy. Jeżeli jej jakość lub smak cię nie zadowala, najlepszym rozwiązaniem jest filtr oczyszczający wodę z substancji psujących jej jakość. W ten sposób usuniesz wszelkie zanieczyszczenia i poprawisz walory smakowe wody.

Czysta woda z kranu. Jak filtrować wodę?Źródło: Shutterstock
d1v88pp
d1v88pp

Woda, z której korzystamy w domu, ma duży wpływ na nasze zdrowie. Pobiera się ją z sieci wodociągowej bądź z własnego ujęcia. Woda z sieci wodociągowej bywa jednak niesmaczna, czasem też nieładnie pachnie, bywa, że jest wtórnie zanieczyszczona związkami żelaza pochodzącymi z korodujących rur. Z kolei woda z własnej studni może być twarda ze względu na zawartość jonów wapnia i magnezu lub zawierać śladowe zanieczyszczenia zasysane podczas pompowania. Twarda woda niekorzystnie wpływa na domowe instalacje i urządzenia grzewcze, tworząc trudny do usunięcia osad. Rozwiązaniem tych problemów jest montaż filtrów, które poprawią jakość wody pitnej oraz ochronią instalację, urządzenia i armaturę przed przyspieszonym niszczeniem.

Mechaniczne filtry do wody

#

Filtry mechaniczne służą do odfiltrowania z toni wodnej i zatrzymania we wkładzie filtracyjnym zanieczyszczeń stałych o wymiarach nawet do 1 mikrona (piasek, rdza, resztki materiałów uszczelniających, związki koloidalne, zawiesiny itp.). To najczęściej stosowany rodzaj filtrów w instalacji domowej, wykorzystywany do wstępnego oczyszczania wody zarówno z ujęć indywidualnych, jak i z sieci wodociągowej. Struktura wkładu powoduje, że woda przepływająca przez niego jest przeciskana przez grubą warstwę filtrującą. W ten sposób drobiny znajdujące się w wodzie zatrzymują się w filtrze. Filtry te mają ograniczoną pojemność chłonną, po jej przekroczeniu może dochodzić do przepychania zanieczyszczeń poza wkład, dlatego powinny być systematycznie wymieniane.

Na rynku znajdziesz wiele rodzajów filtrów mechanicznych. Te najpopularniejsze mają wymienny wkład z włókniny polipropylenowej, siatki metalowej (umożliwiającej płukanie wsteczne) lub ze sznurka. Osobną grupę stanowią filtry wypełnione materiałem filtracyjnym, płukane automatycznie lub ręcznie. Są wypełnione materiałami filtrującymi, np.: piaskiem kwarcowym, spiekami (np. keramzytem), materiałami kruszonymi (granitem) oraz włókninami z tworzyw sztucznych. Filtry mechaniczne montuje się na początku instalacji, bezpośrednio przed innymi filtrami (dzięki temu kolejne filtry pracują skuteczniej i dłużej) lub przed punktami poboru wody.

Węglowe filtry do wody

#

Innym rodzajem filtrów są te z wkładem węglowym, które wykorzystuje się, gdy trzeba poprawić smak, usunąć przebarwienia lub nieprzyjemny zapach chloru z wody wodociągowej. Jest to możliwe dzięki silnym właściwościom absorpcyjnym węgla aktywnego w stosunku do chloru czy związków organicznych (takich jak pestycydy, węglowodory, detergenty oraz metale ciężkie).

Filtry z wkładem węglowym są także stosowane do wstępnego oczyszczania wody jako część systemu odwróconej osmozy (usuwa on substancje i wszelkie organiczne zanieczyszczenia, które mogą uszkodzić lub zatkać membranę osmotyczną). Wykonane są z węgla aktywnego w różnej postaci: granulowanego, pylistego, spiekanego lub brykietowanego – wkłady węglowe mogą działać także bakteriobójczo, jeżeli są dodatkowo zaimpregnowane srebrem lub miedzią. Są wtedy droższe od zwykłych wkładów węglowych.

Odżelaziacze i odmanganiacze

#

Filtry odżelaziająco-odmanganiające stosuje się w celu usunięcia mętności wody i usuwania jej przebarwień spowodowanych zbyt wysokim stężeniem związków żelaza, manganu oraz zanieczyszczeń stałych. Stosowane są bardzo często w domach jednorodzinnych, gdzie wodę pobiera się z dużych głębokości. Poprawa jakości wody obywa się poprzez utlenienie żelaza i manganu, po przemianie pierwiastki te wytrącają się w postaci osadu na złożach filtrujących. Filtry mają budowę butli ze złożem (np. kwarcowym, dolomitowym lub katalitycznym), na której zamontowana jest głowica sterowana automatycznie lub ręcznie. W wyniku uzdatniania woda w gospodarstwie domowym ma lepszy smak, znika jej nieprzyjemny zapach oraz żółte przebarwienia.

Zmiękczacze do wody

#

Do kolejnej grupy możemy zaliczyć zmiękczacze, które stosuje się po to, by chronić instalację wodną, armaturę i sprzęt AGD (pralki, zmywarki, wanny z hydromasażem itp.) przed osadami z kamienia. Zakamieniona woda powoduje awarię sprzętu hydraulicznego i AGD. Może przyczynić się też do obniżenia sprawności energetycznej kotłów grzewczych. Zmiękczacze wypełnione są żywicą jonowymienną, która wykazuje zdolność wymiany własnych jonów z jonami znajdującymi się w otaczającym je roztworze. Żywicę regeneruje się, płucząc roztworem soli kuchennej, a popłuczyny odprowadza do kanalizacji. Zmiękczacze występują w postaci wymiennego wkładu montowanego w obudowach bezpośrednio przed sprzętem domowym (pralką, zmywarką) lub punktami poboru wody bądź jak kompaktowa stacja zmiękczania wody. Tego typu stacja składa się z butli ciśnieniowej, głowicy sterującej i kolumn wypełnionym złożem jonowymiennym.

Filtry z odwróconą osmozą
#

Filtry odwróconej osmozy z półprzepuszczalnej membrany służą do bardzo dokładnego oczyszczania wody, usuwają sole i wszelkie mikrocząsteczki. Filtracja wody przez odwróconą osmozę likwiduje zanieczyszczenia nawet o wymiarach od 0,1 do 0,001 mikrometra. W takim przypadku może dochodzić do eliminacji pierwiastków i soli mineralnych niezbędnych dla naszego organizmu, dlatego na ostatnim odcinku instalacji z takim filtrem powinien być zamontowany mineralizator, który uzupełni mikroelementy w wodzie.

d1v88pp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v88pp