Czy to ściana, czy podłoga? Materiały wykończeniowe, które wejdą wszędzie!
25.08.2017 17:52, aktual.: 29.08.2017 15:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Aranżacja ścian i podłóg to ważny etap wykańczania mieszkania. Efekt zależy od wybranych materiałów, kolorów i dopasowania do siebie powierzchni poziomych i pionowych. Interesującym rozwiązaniem jest zastosowanie tych samych surowców. Zobacz, jak ściany i podłogi mogą tworzyć nierozłączną parę.
Drewno na ścianie kojarzy ci się z boazerią z lat PRL-u? Oto sposób na zmianę zdania. Deska, pomalowana białą farbą do drewna, zagościła nie tylko na ścianie, ale też na podłodze, łącząc dwie strefy w spójną całość. W takiej przestrzeni możesz zaszaleć z wyposażeniem i dobrać dodatki w dowolnej kolorystyce. Drewniane materiały wykończeniowe w różnych odcieniach wprowadzają do wnętrza ciepło i tworzą przytulny klimat, nie przesadzaj jednak z ich zastosowaniem (wystarczy jedna ściana lub jej fragment).
Panelowy zabieg
Dość uniwersalnym, bo pasującym zarówno do nowoczesnych, jak i rustykalnych wnętrz rozwiązaniem są panele, położone na podłodze i wędrujące po ścianie. Taki zabieg możesz zastosować w przedpokoju, sypialni czy kuchni. W przestrzeni salonu łatwo wydzielisz część jadalną lub telewizyjną, wykładając panelami ścianę przy stole albo tę, na której wisi telewizor. Pamiętaj, że panele usytuowane poziomo optycznie wydłużają ścianę, a pionowo – sprawiają, że pomieszczenie wydaje się wyższe. Ponadto, podobnie jak deski, panele należą do materiałów wykończeniowych ocieplających aranżacje.
Głębia płytki
W łazienkach jako materiał wykończeniowy ciągle królują płytki – są eleganckie, łatwo utrzymać je w czystości, a ich odcieni, dekorów i form trudno się doliczyć. Płytki położone na podłodze możesz wykorzystać do zaakcentowania strefy kąpielowej, czyli ściany nad wanną albo tej z zamontowanym prysznicem. Decydując się na powierzchnie poziome i pionowe w tym samym odcieniu, warto zeswatać duże płytki podłogowe z małymi kafelkami ściennymi. Identyczna kolorystyka wyeksponuje elementy wyposażenia – przy jasnym tle warto by były w bardziej zdecydowanych odcieniach. Pomyśl też o zastosowaniu modnych w ostatnim czasie heksagonów. Są praktyczne, a zarazem dekoracyjne.
Betonowa elegancja
Wykończenie mieszkania z wykorzystaniem betonu architektonicznego to ciągle jedno z najciekawszych rozwiązań, zapewniających niesamowite efekty aranżacyjne. Ten surowiec najlepiej sprawdzi się we wnętrzach industrialnych, ale z powodzeniem można go też wykorzystać w nowoczesnych, a nawet skandynawskich przestrzeniach. Betonową podłogę możesz zastosować np. w kuchni i dopasować do niej ścianę nad blatem, ale też sam blat. Ponieważ tak wykończone powierzchnie są zimne, warto ocieplić je drewnem. Równowaga musi być!
Wystrój na blachę
Efektownym, choć nieco kontrowersyjnym ścienno-podłogowym materiałem wykończeniowym jest… blacha. Jednak jeśli jesteś wielbicielem oryginalnych efektów i stylu hi-tech, powinieneś zwrócić uwagę na to rozwiązanie. Możesz wybierać między wieloma wariantami. Neutralną stal szlachetną i aluminium z powodzeniem połączysz z innymi materiałami w nowoczesnych aranżacjach. Natomiast blachę postarzaną wkomponujesz we wnętrza tradycyjne i retro. Tak wykończona podłoga i fragmenty ścian nadadzą wyjątkowy klimat szczególnie kuchennej przestrzeni. Minusem może okazać się jednak sprzątanie, blachę bowiem dość trudno utrzymać w czystości.
Wykładzina dla imprezowicza
Wykładzina dywanowa to znany i tani materiał wykończeniowy układany na podłogach. A jeśli zastosujesz go też na ścianach? Rozwiązanie może mało popularne, ale bezkonkurencyjne pod jednym względem – w ten sposób wyciszysz wnętrze, gdyż wykładzina bardzo skutecznie pochłania dźwięki! Teraz możesz imprezować do woli, bez obaw, że do drzwi zadzwoni rozjuszony sąsiad.