Czy grillowanie jest niezdrowe?
Jedzenie przyrządzone na grillu węglowym zawiera aż 13 rakotwórczych substancji – podają badacze z Politechniki Warszawskiej. Czy w takim razie lepiej zrezygnować z przygotowania potraw w plenerze? Nie jest to konieczne. Cała nadzieja w grillach gazowych...
06.06.2017 | aktual.: 06.06.2017 16:59
Anita Bugajska-Owczarek z firmy Gaspol opowiada, jakie zagrożenia dla naszego zdrowia niesie grillowanie. Ważne jest bowiem nie tylko to, co wkłada się na ruszt, lecz także jakiego typu urządzania się używa.
Zespół naukowców pod przewodnictwem dra Andrzeja Badydy z Politechniki Warszawskiej przetestował na polecenie firmy różne typy grilli: zasilane węglem drzewnym, brykietem z węgla drzewnego i czystym propanem. Najwięcej rakotwórczych substancji emitowały grille węglowe. Pod względem wydzielania szkodliwych substancji niewiele lepsze były też te na brykiet. Tradycyjne ruszty już w momencie rozpalania emitowały 4 z 16 badanych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), czyli szkodliwych substancji rakotwórczych.
Zdecydowanym faworytem okazał się grill gazowy, z którego nie wydobywały się żadne szkodliwe węglowodory aromatyczne. Ponadto ten model był najłatwiejszy w obsłudze. Do jego rozpalenia nie jest wymagana podpałka. Wystarczy odkręcić zawór butli i kurek grilla, by w kilka minut osiągnąć żądaną temperaturę. Tę można też dowolnie regulować w trakcie przyrządzania potraw. Po skończonej uczcie nie ma również problemu z czyszczeniem urządzenia z sadzy czy popiołu.
Idealne rozwiązania na lato! Dzięki nim przetrwasz upały! Zobacz!