ycipk-1yn3wu

Chroń się przed owadami – moskitiery do każdego domu

Moskitiera, czyli gęsta siatka chroniąca przed owadami, to bardzo przydatne akcesorium - nie tylko dla działkowicza czy mieszkańca wsi. Zobacz, dlaczego warto ją kupić i na jakie cechy zwracać uwagę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Moskitiera zamyka drogę owadom, ale ich nie zabija
Moskitiera zamyka drogę owadom, ale ich nie zabija (iStock.com)
ycipk-1yn3wu

Moskitiera – lepsza niż środek chemiczny

Trudno jest wytrzymać latem bez otwartego okna, zwłaszcza nocą, gdy temperatura jest przyjemniejsza, a powietrze bardziej rześkie. Niestety, bardzo często musimy zmagać się z owadami, które wlatują do środka i przeszkadzają w odpoczynku czy codziennym funkcjonowaniu. Moskitiera wydaje się więc bardzo dobrym rozwiązaniem na pozbycie się niechcianych lokatorów. Jakie są jej zalety?

ycipk-1yn3wu

Moskitiera jest przede wszystkim bezpieczna dla człowieka i przyrody. Nie truje i nie wydziela nieprzyjemnej woni – tak jak chemiczny środek – więc nie zabija insektów, a jedynie odcina im drogę. Jest też szalenie uniwersalna oraz dyskretna. Można ją umieścić zarówno w oknach czy drzwiach balkonowych, jak i nad łóżkiem czy łóżeczkiem dziecięcym, a nawet na hamaku. Niektóre moskitiery zatrzymują również pyłki, co działa zbawiennie dla alergików.

Moskitiera – jaki rodzaj?

Moskitiery dostępne są w różnych wariantach. Najpopularniejsze umieszczane są w oknach i mocowane na rzepy. Takie kosztują niewiele i można bez problemu założyć je samodzielnie, ale po pewnym czasie mogą się odkleić i podwijać, a przez to tracą swoją funkcjonalność. Innymi wariantami są: moskitiera w formie rolet oraz moskitiera ramkowa. Ta pierwsza idealnie przylega do okna i nie utrudnia mycia szyb, ponieważ łatwo ją zwinąć i rozwinąć w razie potrzeby. Ta druga zaś jest trwała i może być wykorzystywana wielokrotnie, co sezon. Jej wadą jest jednak to, że wymaga dokładnego pomiaru okna, by mogła idealnie pasować do ramy.

ycipk-1yn3wu

Kolejnym rodzajem są moskitiery wiszące, które umieszcza się nad łóżkiem, hamakiem czy śpiworem. Są to modele tekstylne, lekkie i eleganckie, które mogą zastąpić np. baldachim. W sklepach znajdziemy także moskitiery specjalistyczne stosowane w celach turystycznych (np. kapelusz z moskitierą).

Jeśli nie wystarczy nam moskitiera na okno, możemy kupić też model na drzwi balkonowe. W tym przypadku mamy do wyboru przede wszystkim egzemplarze otwierane, które mocuje się na ramie, egzemplarze przesuwne, które rozsuwają się po zamontowanej prowadnicy, modele plisowane, ramkowe i tzw. zasłony lamelowe (lamele), czyli swobodnie zwisające siatki, mające zazwyczaj stabilizujące obciążenie i magnesy. Te ostatnie jednak mogą się podwijać podczas silnego wiatru i przez to tracić na funkcjonalności.

ycipk-1yn3wu

Moskitiera – na co zwracać uwagę?

Przed zakupem moskitiery warto zwrócić uwagę na kolor siatki i wielkość oczek. Najszerzej dostępne są modele białe albo czarne, z oczkami o średnicy 1,2 mm, które zatrzymają nawet najdrobniejsze insekty. Biała siatka zwykle szybciej się brudzi i jest nieco mniej przejrzysta. Czarna siatka zaś delikatnie zaciemnia widok, ale za to jest bardziej widoczna od białej. W sklepach znajdziemy też siatki kolorowe, które można dostosować do kolorystyki wnętrza.

ycipk-1yn3wu

Warto pamiętać też o tym, że niektóre moskitiery wymagają profesjonalnego wymierzenia i montażu. Tak jest w przypadku modeli ramkowych, plisowanych czy przesuwnych.

Polub WP Dom
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne

ycipk-1yn3wu

ycipk-1yn3wu
ycipk-1yn3wu