Trwa ładowanie...

Chroń się przed owadami – moskitiery do każdego domu

Moskitiera, czyli gęsta siatka chroniąca przed owadami, to bardzo przydatne akcesorium - nie tylko dla działkowicza czy mieszkańca wsi. Zobacz, dlaczego warto ją kupić i na jakie cechy zwracać uwagę.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Chroń się przed owadami – moskitiery do każdego domuŹródło: iStock.com
dhkrqyx
dhkrqyx

Moskitiera – lepsza niż środek chemiczny

Trudno jest wytrzymać latem bez otwartego okna, zwłaszcza nocą, gdy temperatura jest przyjemniejsza, a powietrze bardziej rześkie. Niestety, bardzo często musimy zmagać się z owadami, które wlatują do środka i przeszkadzają w odpoczynku czy codziennym funkcjonowaniu. Moskitiera wydaje się więc bardzo dobrym rozwiązaniem na pozbycie się niechcianych lokatorów. Jakie są jej zalety?

Moskitiera jest przede wszystkim bezpieczna dla człowieka i przyrody. Nie truje i nie wydziela nieprzyjemnej woni – tak jak chemiczny środek – więc nie zabija insektów, a jedynie odcina im drogę. Jest też szalenie uniwersalna oraz dyskretna. Można ją umieścić zarówno w oknach czy drzwiach balkonowych, jak i nad łóżkiem czy łóżeczkiem dziecięcym, a nawet na hamaku. Niektóre moskitiery zatrzymują również pyłki, co działa zbawiennie dla alergików.

Moskitiera – jaki rodzaj?

Moskitiery dostępne są w różnych wariantach. Najpopularniejsze umieszczane są w oknach i mocowane na rzepy. Takie kosztują niewiele i można bez problemu założyć je samodzielnie, ale po pewnym czasie mogą się odkleić i podwijać, a przez to tracą swoją funkcjonalność. Innymi wariantami są: moskitiera w formie rolet oraz moskitiera ramkowa. Ta pierwsza idealnie przylega do okna i nie utrudnia mycia szyb, ponieważ łatwo ją zwinąć i rozwinąć w razie potrzeby. Ta druga zaś jest trwała i może być wykorzystywana wielokrotnie, co sezon. Jej wadą jest jednak to, że wymaga dokładnego pomiaru okna, by mogła idealnie pasować do ramy.

Kolejnym rodzajem są moskitiery wiszące, które umieszcza się nad łóżkiem, hamakiem czy śpiworem. Są to modele tekstylne, lekkie i eleganckie, które mogą zastąpić np. baldachim. W sklepach znajdziemy także moskitiery specjalistyczne stosowane w celach turystycznych (np. kapelusz z moskitierą).

dhkrqyx

Jeśli nie wystarczy nam moskitiera na okno, możemy kupić też model na drzwi balkonowe. W tym przypadku mamy do wyboru przede wszystkim egzemplarze otwierane, które mocuje się na ramie, egzemplarze przesuwne, które rozsuwają się po zamontowanej prowadnicy, modele plisowane, ramkowe i tzw. zasłony lamelowe (lamele), czyli swobodnie zwisające siatki, mające zazwyczaj stabilizujące obciążenie i magnesy. Te ostatnie jednak mogą się podwijać podczas silnego wiatru i przez to tracić na funkcjonalności.

Moskitiera – na co zwracać uwagę?

Przed zakupem moskitiery warto zwrócić uwagę na kolor siatki i wielkość oczek. Najszerzej dostępne są modele białe albo czarne, z oczkami o średnicy 1,2 mm, które zatrzymają nawet najdrobniejsze insekty. Biała siatka zwykle szybciej się brudzi i jest nieco mniej przejrzysta. Czarna siatka zaś delikatnie zaciemnia widok, ale za to jest bardziej widoczna od białej. W sklepach znajdziemy też siatki kolorowe, które można dostosować do kolorystyki wnętrza.

Warto pamiętać też o tym, że niektóre moskitiery wymagają profesjonalnego wymierzenia i montażu. Tak jest w przypadku modeli ramkowych, plisowanych czy przesuwnych.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dhkrqyx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dhkrqyx