Trwa ładowanie...
d1prhmz

Chroń się przed owadami – moskitiery do każdego domu

Moskitiera, czyli gęsta siatka chroniąca przed owadami, to bardzo przydatne akcesorium - nie tylko dla działkowicza czy mieszkańca wsi. Zobacz, dlaczego warto ją kupić i na jakie cechy zwracać uwagę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Moskitiera zamyka drogę owadom, ale ich nie zabija
Moskitiera zamyka drogę owadom, ale ich nie zabija (iStock.com)
d1prhmz

Moskitiera – lepsza niż środek chemiczny

Trudno jest wytrzymać latem bez otwartego okna, zwłaszcza nocą, gdy temperatura jest przyjemniejsza, a powietrze bardziej rześkie. Niestety, bardzo często musimy zmagać się z owadami, które wlatują do środka i przeszkadzają w odpoczynku czy codziennym funkcjonowaniu. Moskitiera wydaje się więc bardzo dobrym rozwiązaniem na pozbycie się niechcianych lokatorów. Jakie są jej zalety?

d1prhmz

Moskitiera jest przede wszystkim bezpieczna dla człowieka i przyrody. Nie truje i nie wydziela nieprzyjemnej woni – tak jak chemiczny środek – więc nie zabija insektów, a jedynie odcina im drogę. Jest też szalenie uniwersalna oraz dyskretna. Można ją umieścić zarówno w oknach czy drzwiach balkonowych, jak i nad łóżkiem czy łóżeczkiem dziecięcym, a nawet na hamaku. Niektóre moskitiery zatrzymują również pyłki, co działa zbawiennie dla alergików.

Moskitiera – jaki rodzaj?

Moskitiery dostępne są w różnych wariantach. Najpopularniejsze umieszczane są w oknach i mocowane na rzepy. Takie kosztują niewiele i można bez problemu założyć je samodzielnie, ale po pewnym czasie mogą się odkleić i podwijać, a przez to tracą swoją funkcjonalność. Innymi wariantami są: moskitiera w formie rolet oraz moskitiera ramkowa. Ta pierwsza idealnie przylega do okna i nie utrudnia mycia szyb, ponieważ łatwo ją zwinąć i rozwinąć w razie potrzeby. Ta druga zaś jest trwała i może być wykorzystywana wielokrotnie, co sezon. Jej wadą jest jednak to, że wymaga dokładnego pomiaru okna, by mogła idealnie pasować do ramy.

d1prhmz

Kolejnym rodzajem są moskitiery wiszące, które umieszcza się nad łóżkiem, hamakiem czy śpiworem. Są to modele tekstylne, lekkie i eleganckie, które mogą zastąpić np. baldachim. W sklepach znajdziemy także moskitiery specjalistyczne stosowane w celach turystycznych (np. kapelusz z moskitierą).

Jeśli nie wystarczy nam moskitiera na okno, możemy kupić też model na drzwi balkonowe. W tym przypadku mamy do wyboru przede wszystkim egzemplarze otwierane, które mocuje się na ramie, egzemplarze przesuwne, które rozsuwają się po zamontowanej prowadnicy, modele plisowane, ramkowe i tzw. zasłony lamelowe (lamele), czyli swobodnie zwisające siatki, mające zazwyczaj stabilizujące obciążenie i magnesy. Te ostatnie jednak mogą się podwijać podczas silnego wiatru i przez to tracić na funkcjonalności.

d1prhmz

Moskitiera – na co zwracać uwagę?

Przed zakupem moskitiery warto zwrócić uwagę na kolor siatki i wielkość oczek. Najszerzej dostępne są modele białe albo czarne, z oczkami o średnicy 1,2 mm, które zatrzymają nawet najdrobniejsze insekty. Biała siatka zwykle szybciej się brudzi i jest nieco mniej przejrzysta. Czarna siatka zaś delikatnie zaciemnia widok, ale za to jest bardziej widoczna od białej. W sklepach znajdziemy też siatki kolorowe, które można dostosować do kolorystyki wnętrza.

d1prhmz

Warto pamiętać też o tym, że niektóre moskitiery wymagają profesjonalnego wymierzenia i montażu. Tak jest w przypadku modeli ramkowych, plisowanych czy przesuwnych.

Podziel się opinią

Share

d1prhmz

d1prhmz
d1prhmz