Trwa ładowanie...

Ceny usług budowlanych lecą w górę

Jak zwykle na wiosnę rośnie popyt na usługi budowlane, a wraz z nim rosną ceny. Sprawdziliśmy, ile obecnie kosztuje robocizna w przypadku prac remontowo/wykończeniowych.

Ceny usług budowlanych lecą w góręŹródło: Shutterstock
dao52fp
dao52fp

Jak zwykle na wiosnę rośnie popyt na usługi budowlane, a wraz z nim rosną ceny. Sprawdziliśmy, ile obecnie kosztuje robocizna w przypadku prac remontowo/wykończeniowych.

Eksperci portalu wielkiebudowanie.pl podkreślają, że widoczny jest już wyraźny wzrost cen robocizny, natomiast znaczne przyspieszenie nastąpi w drugiej połowie roku, kiedy „do gry” wejdą inwestycje publiczne. Skokowy wzrost cen będzie widoczny prawdopodobnie w roku przyszłym. Eksperci spodziewają się, że ceny wzrosną do poziomów z 2008 roku. Wszystko z powodu spodziewanej kumulacji inwestycji publicznych z nowej perspektywy UE. W szczytowym okresie tego sezonu możliwy jest wzrost cen nawet o kolejne 6-8 proc.

Szacunkowe koszty budowy domu

Obecnie szacunkowe koszty budowy domy w stanie deweloperskim wynoszą niecałe 2800 zł/mkw., w tym nieco ponad 700 zł to robocizna. Jeśli chodzi o stan surowy zamknięty – tu ceny są niższe i wynoszą 1800 zł od metra, a zawarta w tym robocizna kosztuje 500 zł/mkw. Największy wpływ na koszt budowy mają ceny materiałów budowlanych oraz przyjęta technologia. Stanowią one 60-70 proc. całości inwestycji. Jednocześnie jednak zaznaczają, że mylne jest pojęcie, że można sporo zaoszczędzić na budowie system gospodarczym. Stosowanie do wznoszenia ścian materiałów powszechnie uważanych za najtańsze nie przekłada się na najniższy koszt wykonania ściany. Najtańsze materiały wymagają zwykle więcej robocizny, co generuje wyższe koszty. Z barometru cen usług budowlanych wynika, że od stycznia podrożały one średnio o 3,6 proc.

Za co zapłacisz najwięcej?

Eksperci podkreślają, że najszybszy wzrost cen dotyczy prac terenowych (szczególnie ogrodzeniowych i brukarskich), najwolniej zaś rosną ceny w ciężkim budownictwie. Dalsze powiększanie rynku usług (od dwóch tygodni w szybkim tempie rośnie popyt) będzie wpływać na tempo wzrostu cen. Niestety prawdopodobnie będzie jeszcze drożej ze względu na braki kadrowe. Branża budowlane zmaga się z niedoborem fachowców. Brakuje przede wszystkim murarzy, zbrojarzy, cieśli, wykończeniowców i tynkarzy. Od stycznia najbardziej, o 5,5 proc., zdrożały prace na zewnątrz budynków, zaś wykończeniówka podrożała o 3,4 proc.

dao52fp

Gdzie jest najdrożej?

Większość typowych prac jest najtańsza na tzw. ścianie wschodniej i w województwie lubuskim. Najdrożej za robociznę zapłacisz natomiast na Mazowszu, w Wielkopolsce, na Pomorzu i Dolnym Śląsku. Rozpiętość cenowa między regionami jest znaczna. Przykładowo: układanie płytek w woj. mazowieckim kosztuje średnio 54 zł za metr kwadratowy. Najtaniej jest na Kielecczyźnie, gdzie metr kafelkowania wycenia się przeciętnie na 43 zł, a więc o 20 proc. niżej. Do najdroższych usług budowlanych należy montaż WC, wyceniany na 80 zł za sztukę. Średni koszt położenia metra kwadratowego paneli podłogowych wynosi 15 zł netto/mkw., natomiast gładzi - 17 zł. Koszt wykonania posadzki i wylewki to średnio w skali całego kraju 12 zł/mkw. Montaż płyt gipsowo-kartonowych kosztuje przeciętnie 39 zł od metra, a parkietu 56 zł/mkw. Za malowanie należy zapłacić średnio 8 zł/mkw., a za metr kwadratowy położonych płytek – 49 zł.

Spiesz się z wykończeniówką

Według ekspertów budowlanych z ewentualną wykończeniówką warto się pospieszyć. W drugiej połowie roku, po uruchomieniu inwestycji publicznych, ze znalezieniem fachowców może być większy problem, a i ceny pójdą do góry, zwłaszcza w obliczu niedoborów kadrowych w firmach budowlanych. Jak obecnie kształtuje się podaż w budownictwie mieszkaniowym?

Z danych GUS wynika, że w ciągu trzech miesięcy 2016 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, jak również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. W I kw. 2016 oddano do użytkowania 37 313 mieszkań, tj. o 17,7 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r., w którym odnotowano spadek o 10,8 proc. Przez pierwsze trzy miesiące 2016 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 42 183 mieszkań, tj. o 9,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. (wobec wzrostu przed rokiem o 13,3 proc.). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 34 306, tj. o 7,9 proc. (wobec spadku przed rokiem o 1,3 proc.).

dao52fp

Nieco przyhamowało budownictwo indywidualne. Inwestorzy indywidualni przez pierwsze trzy miesiące 2016 r. oddali do użytkowania 18 733 mieszkania, tj. o 4,8 proc. mniej niż przed rokiem. W danych GUS odzwierciedlenie znajduje natomiast wielka podaż mieszkań od deweloperów. Inwestorzy cały czas chcą wykorzystać koniunkturę. Deweloperzy w okresie styczeń-marzec 2016 r. oddali do użytkowania 17 193 mieszkania – aż o 53,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2015 r.

Marcin Moneta, Dział Analiz WGN

dao52fp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dao52fp