Trwa ładowanie...

Cała prawda o zmywarce. Fakty i mity, w które często wierzymy

Niektórzy z nas nie wyobrażają sobie bez niej życia, inni traktują ją jako fanaberię, bez której można się obejść, bo przecież zlewozmywak i gąbka z powodzeniem ją zastąpią. Zmywarka do naczyń – jaka jest naprawdę, jak działa i czy warto ją mieć? Czy jest tak samo niezbędna jak pozostałe sprzęty AGD? Sprawdziliśmy, jakie opinie wciąż jeszcze krążą na jej temat, i poddaliśmy je analizie.

Cała prawda o zmywarce. Fakty i mity, w które często wierzymyŹródło: Shutterstock.com
d2lh3ed
d2lh3ed

Zmywarka znacznie podnosi wysokość rachunków za prąd – MIT

Zmywarka do naczyń należy do urządzeń pobierających sporo energii, ale czy do tradycyjnego zmywania nie potrzebujemy prądu do podgrzania wody? A jeśli zmywamy wieczorem – czy nie włączamy światła w kuchni? Zresztą z obliczeń wynika, że nowoczesne urządzenie do umycia 12 kompletów naczyń potrzebuje 1 kW, podczas gdy przy zmywaniu ręcznym zużyjemy już 2 kW. Istotna jest też klasa efektywności energetycznej urządzenia. Powinna to być co najmniej klasa A, warto jednak zastanowić się nad zakupem urządzenia oznaczonego jako A+++. Dlaczego? Różnica w zużyciu energii między pierwszą a drugą opcją wynosi 93 kWh/rok (oczywiście na korzyść trzech plusów)
. Kolejna przyjazna dla portfela funkcja to opóźnienie startu, dzięki czemu można zaprogramować uruchomienie urządzenia w godzinach, gdy opłaty za prąd są niższe.

Zmywarka w domu to większa oszczędność wody – FAKT

Zmywarka do naczyń zużywa średnio od 9 do 10 litrów wody na cykl. Dla porównania, do ręcznego wyszorowania 12 kompletów naczyń zużyjesz jej nawet 10 razy więcej! Różnica jest widoczna gołym okiem. Ktoś powie, że woda to nie wszystko, potrzebne są jeszcze tabletki do mycia, sól regeneracyjna, ewentualnie nabłyszczacz... Tak, ale do mycia ręcznego też potrzebny jest płyn (czasem stosowany bez umiaru) i gąbka. Zmywający sprzęt AGD w dalszym ciągu prowadzi.

Zakup zmywarki jest nieopłacalny dla małego gospodarstwa domowego – MIT

Wydawałoby się, że singiel albo para, która przeważnie stołuje się na mieście, nie potrzebuje zmywarki do naczyń. Zanim urządzenie się zapełni, minie bowiem dużo czasu. Jednak nowoczesny sprzęt AGD jest wyposażony w funkcję "połowa wsadu". Po zapełnieniu jednego kosza w całości, a w niektórych modelach obu koszy do połowy, możesz uruchomić urządzenie, spokojny o taką samą efektywność jak przy pełnym wsadzie.

Zmywarka często nie myje dokładnie, na naczyniach pozostają plamy i zacieki – MIT

Niedomyte naczynia często są wynikiem zaniedbania użytkowników, zwlekanie z włączeniem urządzenia powoduje bowiem zasychanie drobinek jedzenia, w wyniku czego silnie przywierają one do powierzchni. Pamiętanie o tym podniesie efektywność mycia. Zwróć uwagę, czy zmywarka do naczyń jest wyposażona w trzy niezależne poziomy natrysku. Dzięki temu woda będzie mogła trafiać nawet do trudnych miejsc. Z kolei nowoczesne systemy suszenia całkowicie eliminują parę wodną, a to oznacza suche i błyszczące naczynia!

Fotolia
Źródło: Fotolia, fot: Monkey Business

Korzystanie ze zmywarki jest bezpieczne – FAKT

Bezpieczeństwo to podstawa, nowoczesne zmywarki do naczyń są więc wyposażone w funkcję automatycznego odcięcia wody w przypadku awarii, co skutecznie chroni przed zalaniem mieszkania. W domu, w którym są dzieci, ważną funkcją jest blokada zmiany parametrów w czasie pracy urządzenia.

d2lh3ed

Ustawienia w zmywarce do naczyń są często kłopotliwe – MIT

Nic bardziej mylnego! Nowoczesny sprzęt AGD dostosowuje się do potrzeb użytkowników i jest wyposażony w funkcje proste w obsłudze. Należy do nich praktyczny program automatycznie dopasowujący ilość wody i wysokość temperatury do poziomu zabrudzenia wsadu. Z kolei programy intensywne ratują mocno zabrudzone naczynia, nawet przypalone garnki. Zmywarka do naczyń sama dozuje potrzebną ilość soli regeneracyjnej i nabłyszczacza oraz informuje nas, że niebawem ich zabraknie.

W zmywarce nie można umyć naczyń o dużych gabarytach – MIT

To żaden kłopot! Dziś w zmywarkach można dowolnie gospodarować miejscem, proste składanie elementów w koszach pozwala na zmieszczenie nawet patelni i dużych garnków. Regulacja kosza górnego, nawet gdy jest załadowany, dodatkowo zwiększa możliwości gabarytowe.

Zmywanie ręczne niszczy skórę dłoni – FAKT

O tym chyba nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać. Kontakt z wodą z dodatkiem detergentów wysusza skórę i niekorzystnie wpływa na paznokcie. Środki chemiczne mogą też wywoływać alergie, wysypkę, zaczerwienienia i nieprzyjemne pieczenie. Dzięki zmywarce do naczyń nie masz kontaktu z detergentami, nie musisz moczyć rąk w wodzie. Taki sprzęt AGD to inwestycja warta rozważenia.

iStock.com
Źródło: iStock.com
d2lh3ed
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2lh3ed