Trwa ładowanie...

Budujesz dom? Sprawdź, jak otrzymać do 33 tys. zł zwrotu wydatków

Jeżeli nie ukończyłeś 36. roku życia i postanowiłeś zbudować dom, możesz otrzymać nawet 33 tys. zł zwrotu wydatków. Jak to zrobić? Po zakończonej budowie złóż wniosek w ramach programu „Mieszkanie dla młodych“. Choć kojarzy się on głównie z zakupem mieszkania lub domu, jest skierowany także do młodych inwestorów budujących własne cztery kąty.

Budujesz dom? Sprawdź, jak otrzymać do 33 tys. zł zwrotu wydatkówŹródło: Shutterstock
d1gextp
d1gextp
Jeżeli nie ukończyłeś 36. roku życia i postanowiłeś zbudować dom, możesz otrzymać nawet 33 tys. zł zwrotu wydatków. Jak to zrobić? Po zakończonej budowie złóż wniosek w ramach programu „Mieszkanie dla młodych“. Choć kojarzy się on głównie z zakupem mieszkania lub domu, jest skierowany także do młodych inwestorów budujących własne cztery kąty.

MdM także dla budujących

Program „Mieszkanie dla Młodych“ wystartował w 2014 roku i zastąpił wcześniejszy - „Rodzinę na swoim“. Z programu możesz skorzystać do września 2018 r. - nawet jeżeli budujesz własny dom. Masz szansę na zwrot podatku VAT za zakup materiałów budowlanych. Muszą to być te materiały, które od maja 2004 r. są objęte wyższą stawką VAT. Jest tego sporo – m.in. okna i drzwi, cegły, płytki ceramiczne, drewno, drewniane prefabrykaty, płyty podłogowe, kleje, pokrycia dachowe czy kotły CO. Budowa domu ma w tym przypadku jedną wadę – pomoc ze strony państwa jest niższa niż w przypadku zakupu nieruchomości od dewelopera. Ma jednak sporo zalet:

 • Nie musisz brać kredytu, żeby skorzystać z programu. W przypadku zakupu mieszkania lub domu kredyt jest nieunikniony - w banku wraz z wnioskiem o kredyt składasz także wniosek o dofinansowanie;
 • Możesz wziąć kredyt w dowolnym banku.Nie oszukujmy się, tak duże wydatki ciężko pokryć z własnej kieszeni. Decydując się na budowę, możesz skorzystać z oferty dowolnego banku. W przypadku kredytu w ramach MdM wybierasz spośród 14 banków współpracujących z Bankiem Gospodarki Krajowej;
 • W każdej chwili możesz złożyć wniosek o zwrot wydatków na budowę domu. Ze względu na ogromne zainteresowanie programem MdM środki przeznaczone na 2016 r. rozeszły się szybciej, niż się tego spodziewano. Dlatego BGK wprowadził limity i wnioski o dofinansowanie zakupu przyjmowane są od 2017 r. Pieniądze powinny znaleźć się na twoim koncie dopiero w 2018 roku.
 • Ty wybierasz, gdzie ma stać twój dom.Zakup dotyczy nieruchomości od deweloperów – to oni decydują o lokalizacji domu czy mieszkania. Budując dom, wybierasz dowolną lokalizację – np. w małej wiosce, z dala od głośnego centrum miasta.

Budowa daje ci znaczne większe pole działania – lokalizacja, wybór sposobu finansowania czy banku zależą tylko od ciebie. Jeżeli jesteś zdecydowany i szukasz profesjonalnej ekipy budowlanej, wypełnij krótki formularz i porównaj oferty firm z twojego regionu.

d1gextp

Kilkanaście do 33 tys. zł – tyle możesz otrzymać po zaakceptowaniu wniosku

Jeżeli zdecydujesz się na zakup gotowego domu albo mieszkania, możesz liczyć na większą pomoc finansową niż w przypadku budowy domu. Różnica jest niemała. Dofinansowanie na zakup wyniesie od kilkudziesięciu do nawet 100 tys. zł! Natomiast ubiegając się o zwrot podatku, możesz liczyć na sumę od kilkunastu do maksymalnie 33 tys. zł.

Skąd taka kwota zwrotu? Wynosi ona 65,22 proc. kwoty na fakturze dla stawki VAT 23 proc. Dodatkowo ograniczeniem jest współczynnik wyliczany przez pomnożenie 70 mkw. powierzchni użytkowej i ceny za 1 mkw. budynku mieszkalnego. Kwota zwrotu nie może być większa niż 12,295 proc. tej wartości.

Jeżeli produkty objęte są VAT-em wyższym niż 23 proc., zwrot wynosi 62,50 proc. dla stawki VAT 24 proc. oraz 60 proc. dla stawki VAT 25 proc.

d1gextp

Nie każdy może skorzystać z programu

Mieszkanie dla Młodych jest skierowane do ściśle określonej grupy. Sprawdź, czy jesteś w gronie tych szczęściarzy:

 • jesteś singlem albo żyjesz w związku małżeńskim,
 • ty lub twój mąż / twoja żona nie ukończyliście 36. roku życia,
 • nie posiadacie żadnej nieruchomości ani nie macie żadnych udziałów w nieruchomościach,
 • w przeszłości również nie mieliście lokalu mieszkalnego,
 • nie przysługiwało ci spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub domu,
 • chcesz iść na swoje, dlatego decydujesz się na budowę domu systemem gospodarczym.

Jeżeli więc w przeszłości miałeś mieszkanie, a następnie je sprzedałeś, nie możesz ubiegać się o dofinansowanie. Sytuacji nie zmienia fakt, że twoja żona lub mąż spełnia te warunki. Odstępstwem od tej reguły jest jedynie posiadanie co najmniej trójki dzieci.

d1gextp

Co musisz zrobić, żeby otrzymać zwrot?

Zacznij od wyboru dobrego projektu. Według zasad MdM dom nie może być większy niż 100 mkw. Chyba że masz dużą rodzinę – w przypadku trójki dzieci limit to 110 mkw. Pamiętaj, że bierze się pod uwagę powierzchnię użytkową. Nie wlicza się do niej tarasów i balkonów, antresoli, pralni, suszarni, strychów czy piwnic. Nie pomiń natomiast spiżarni, łazienki czy korytarza.

Kiedy już przejdziesz do kolejnego etapu – buduj systemem gospodarczym. Co to oznacza? Zamiast zlecić budowę domu i zakup materiałów jednej firmie, która zajmie się wszystkim od A do Z, sam zadbaj o materiały budowlane. To ważne, ponieważ faktury muszą być wystawione imiennie na osobę fizyczną. A to właśnie one są dowodem twoich wydatków i muszą zostać złożone wraz z wnioskiem o zwrot podatku. Dlatego od momentu otrzymania pozwolenia na budowę zbieraj je skrupulatnie. Ostatnia faktura powinna zostać wystawiona maksymalnie 30 września 2018 r.

Zwrot uzyskasz także wtedy, kiedy rozbudowujesz albo przebudowujesz swój dom. Uwaga – nie chodzi tu o remont, lecz o przebudowę, na którą musisz najpierw otrzymać pozwolenie. Kiedy dom jest już gotowy do użytkowania, złóż wniosek w urzędzie skarbowym. Dołącz do niego kopię pozwolenia na budowę i zgromadzone faktury.

d1gextp

Upewnij się, że wniosek zawiera:

 • wskazanie odpowiedniego urzędu skarbowego,
 • imię i nazwisko,
 • identyfikator podatkowy (PESEL),
 • rodzaj wydatków – budowa, przebudowa, rozbudowa,
 • rok rozpoczęcia inwestycji – czyli rok otrzymania pozwolenia na budowę,
 • wykaz faktur i całkowity poniesiony koszt,
 • wysokość zwrotu – różni się w zależności od stawki VAT,
 • numer twojego konta bankowego,
 • podpis,
 • oświadczenie o braku posiadanych nieruchomości.

W ciągu 4 miesięcy od złożenia wniosku powinieneś mieć na koncie zwrot wydatków. Na skorzystanie z programu masz czas do 2018 r. Do tego czasu twój dom powinien już być gotowy, dlatego nie zwlekaj z rozpoczęciem budowy. Już teraz porównaj oferty od firm budowlanych. Zaangażowanie może się opłacić – np. za kilkanaście tysięcy złotych zwrotu możesz urządzić kuchnię lub łazienkę, za drugie tyle dodatkowo zabrać rodzinę na wyczekiwane egzotyczne wakacje.

Źródło: Oferteo.pl

d1gextp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gextp