Trwa ładowanie...

Budowa domu coraz droższa. W 2019 zapłacimy prawie 10 proc. więcej niż w 2018

Rynek budowlany nie napawa optymizmem. Eksperci zgodnie przyznają, że w 2018 roku koszt budowy domu był znacznie wyższy niż w poprzednim roku kalendarzowym. Co ma wpływ na cenę budowy domu? Czy 2019 rok przyniesie kolejne wzrosty kosztów? Sprawdziliśmy też możliwości obniżenia kosztów budowy domu.

Budowa domu coraz droższa. W 2019 zapłacimy prawie 10 proc. więcej niż w 2018Źródło: Shutterstock.com, fot: hin255
d2ri7ja
d2ri7ja

Rosnące koszty budowy domu – z czego wynikają?

Na wyższe ceny na rynku budowlanym ma wpływ kilka czynników, w tym duży popyt na mieszkania, za którym starają się nadążać deweloperzy. Rynek deweloperski intensywnie się rozwija, czego efektem jest rekordowa ilość mieszkań oddanych do użytku. Przyczyną wzrostu cen budowy domu jest również coraz większy rozwój infrastruktury drogowej.

Pod koniec 2018 roku koszty budowy domu jednorodzinnego były o 8-9 proc. wyższe niż w poprzednim roku. Na przykład na początku 2018 r. budowa parterowego domu o powierzchni 100 m2 kosztowała ok. 2310 zł/m2 netto, podczas gdy na progu 2019 jest to już 2530 zł netto.

Dlaczego tak się dzieje? Na cenę budowy domu składają się m.in. rosnące koszty usług budowlanych. W porównaniu do ubiegłego roku ceny usług murarskich były o 11 proc. wyższe, a wykonanie ocieplenia i elewacji budynku kosztowało nas aż o 15 proc. więcej niż w 2018 roku. Nie inaczej było w przypadku cen usług hydraulicznych – w 2018 roku zapłaciliśmy za nie nawet do 30 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

Wysokie ceny usług budowlanych nie są jednak jedynym powodem wzrostu kosztów budowy domu. W Polsce ostateczny koszt domu za m2 kształtują również ceny materiałów budowlanych. Okazuje się, że jest to przede wszystkim związane z przepisami prawa budowlanego, które w praktyce wymuszają na inwestorach wykorzystanie lepszych i droższych materiałów budowlanych podczas ocieplenia budynku, okien i ogrzewania. W efekcie wprowadzenie zmian stało się przyczyną wzrostu cen okien o ok. 15 proc. i materiałów do ocieplenia o ok. 20 proc. Wyższe ceny odczują również osoby, które chcą wyposażyć kotłownię w nowoczesne źródło ciepła – Kalkulatory Budowlane sugerują koszty wyższe nawet o 10 proc.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Aktualne koszty budowy domu wraz z omówieniem w kilku wariantach znajdziesz tu.

Nowy rok – kolejne podwyżki cen budowy domu?

Prognozy na kolejne lata nie są obiecujące. Szacuje się, że w przyszłym roku wzrośnie ilość mieszkań oddanych do użytku, a także liczba budowanych dróg. Z drugiej strony coraz więcej doświadczonych budowlańców wyjeżdża do pracy za granicę, dlatego z roku na rok coraz trudniej jest znaleźć fachową firmę budowlaną z wolnymi terminami. A jeśli już, to proponowana przez nią cena usług budowlanych jest bardzo wysoka. Wzrost ceny budowy domu będzie również efektem zaostrzonych przepisów prawnych, które wejdą w życie w 2021 roku – parametry izolacyjne budynku zostaną zwiększone aż o 35 proc. W konsekwencji inwestorzy będą musieli sięgać po lepsze rozwiązania, co ostatecznie przyczyni się do wzrostu ceny usług budowlanych.
Kompletny cennik usług budowlanych dla całej Polski znajdziesz tu.

Szanse na niższy koszt budowy domu

Szansą na obniżenie kosztu domu za m2 mogą być alternatywne technologie budowy. Ilość domów prefabrykowanych, czyli budynków opartych na szkielecie stalowym, drewnianym lub z keramzytu, występuje w tendencji wzrostowej. Takie domy powstają z gotowych elementów, przygotowanych w fabryce, dlatego ich koszty są znacznie niższe. Zaletą takiego rozwiązania jest również krótszy czas budowy. Co prawda, tego rodzaju budynki nie cieszą się dużą popularnością w naszym kraju, jednak szacuje się, że z uwagi na niższe koszty budowy mogą zyskać na zainteresowaniu w najbliższych latach. Szczególnie, że z każdym rokiem domy prefabrykowane są coraz trwalsze, a cena budowy domu może być nawet o kilkanaście procent niższa niż w tradycyjnym budownictwie.

d2ri7ja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ri7ja