Brzydki zapach z pralki? Są na to sposoby
Z bębna pralki wydobywają się mało przyjemne zapachy, a wyprane ubrania nie pachną świeżo? Sprawdź, co jest tego przyczyną i jak temu zaradzić.
24.04.2018 | aktual.: 25.04.2018 10:53
Po pierwsze – zalecenia producenta
Głównym powodem nieprzyjemnych zapachów wydobywających się z wnętrza pralki jest nieprzemyślane i spontaniczne używanie sprzętu bez stosowania się do wytycznych producenta, przede wszystkim w zakresie ilości wykorzystywanych detergentów. Woń w pralce powstaje w wyniku reakcji chemicznych pozostałych w bębnie środków do prania. Zazwyczaj wykorzystujemy do prania zbyt dużo detergentów. Zalegający w bębnie proszek lub koncentrat płynu do prania zdecydowanie nie polepszy dobrej "kondycj" pralki. Na jeden cykl prania wystarczy wsypać do komory proszek objętości jednej łyżki stołowej.
Ubrania nie zostaną odpowiednio wyprane w roztworze ze zbyt dużą ilością detergentów – pralka pobiera taką ilość wody, w której można rozpuścić ograniczoną ilość środka chemicznego. Nierozpuszczone pozostałości będą zalegać i wytwarzać nieprzyjemne zapachy. Powodem przykrej woni może być również pranie w zbyt niskich temperaturach – również wtedy detergent często nie rozpuszcza się całkowicie. Zaleca się co jakiś czas prać w maksymalnej temperaturze (program bawełna 90°C).
Zobacz także
Jeśli nie chcesz marnować cyklu na pranie z pustym bębnem, możesz go wykorzystać jako dobrą okazję np. do wyprania ręczników – temperatura ich nie zniszczy, a jednocześnie zwiększysz "higienę" samego materiału. Tym samym kolejne cykle będą odbywać się w bardziej sterylnym wnętrzu pralki. Ponadto, jeśli po praniu zauważasz na ubraniach tłuste plamy – powyższy sposób będzie rozwiązaniem także tego problemu, którego źródłem jest nierozpuszczony detergent.
Brzydko pachnie – co robić?
- Najłatwiejszym sposobem jest zastosowanie dostępnych na rynku profesjonalnych środków do czyszczenia wnętrza pralek – tłumaczy Grzegorz Proniewicz, ekspert marki Indesit. – Z problemem uporamy się również dzięki innym sprytnym rozwiązaniom. W internecie można znaleźć wiele domowych sposobów, przy czym nie można wierzyć we wszystkie mity krążące w sieci. Niektóre samodzielnie przygotowane roztwory mogą uszkodzić sprzęt.
Co będzie bezpieczne i skuteczne? Przygotuj sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia, sok z cytryny – nie kwasek cytrynowy – lub ocet winny. Wymieszaj w równych proporcjach ocet winny lub sok z cytryny z ciepłą wodą. Następnie zamocz w roztworze szmatkę i wyczyść nią zagłębienia w gumowym kołnierzu pralki, wybierając wszelkie zabrudzenia. Potem powinno się nasypać do szuflady dwie łyżki stołowe sody oczyszczonej lub jedno opakowanie proszku do pieczenia. Program bez prania wstępnego ustaw na maksymalną temp. 90°C i włącz pralkę na pusto. W razie potrzeby powtórz proces. Oczywiście możesz korzystać także z gotowych środków do czyszczenia sprzętów AGD.
Stosowanie się do zaleceń producenta zawartych w instrukcji obsługi minimalizuje ryzyko wystąpienia niechcianych problemów, takich jak nieświeży zapach z pralki. Dodatkową pomocą na wypadek takich sytuacji są systemy zastosowane w najnowszych modelach, które pomagają w czyszczeniu urządzenia. Nowoczesne pralki coraz częściej są wyposażone w program czyszczenia bębna, który należy przeprowadzać na pusto – bez ubrań w pralce. Środek piorący (w ilości równej 10 proc. ilości zalecanej dla lekko zabrudzonej odzieży) lub dodatki przeznaczone specjalnie do czyszczenia pralek mogą zostać użyte jako środki pomocnicze podczas takiego "prania". Zaleca się przeprowadzanie programu czyszczenia co 40 cykli. Program trwa około 70 minut, zużywa około 10 litrów wody i czyści wnętrze pralki w temperaturze 90°C.