Trwa ładowanie...
ycipk-3oknf7

Bezpieczny kontakt z designem. Gniazdko elektryczne w kilku odsłonach

Jako jedyny widoczny element instalacji osprzęt elektryczny powinien prezentować się nienagannie, wręcz gustownie. Musi też stanowić praktyczne i bezpieczne rozwiązanie, by korzystanie z niego było w pełni komfortowe. Dotyczy to także tak banalnego na pozór elementu jak gniazdko elektryczne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bezpieczny kontakt z designem. Gniazdko elektryczne w kilku odsłonach
(Materiały prasowe)
ycipk-3oknf7

Dla każdego

Podziel się

Nie trzeba mieć wyszukanych znajomości, by pochwalić się wysokiej klasy kontaktami. Są one obecnie wykonywane z rozmaitych materiałów. Gniazdko elektryczne można zharmonizować z włącznikami, a także aranżacją pomieszczenia, dobierając mu oprawę ze stali szlachetnej, drewna czy sztucznego tworzywa w niebanalnym kolorze. Modne stały się też zestawy kilku elementów osprzętu elektrycznego łączonych szklanymi ramkami. Hitem są również wykończenia z naturalnej skóry, imitujące kamień oraz lśniące metale. Dostępne są ponadto modele z dekoracyjnymi wymiennymi ramkami. Wybrane typy osprzętu elektroinstalacyjnego bywają też podświetlane LED-owo. Opcji jest wiele.

ycipk-3oknf7

Duety, tercety

Oprócz najbardziej popularnego pojedynczego gniazdka elektrycznego dostępne są też takie dające możliwość podłączenia kilku wtyczek. Tego typu zestawy doskonale nadają się np. nad kuchenny blat, gdzie podłącza się zazwyczaj na stałe kilka urządzeń (czajnik, toster, robot kuchenny czy ekspres do kawy), z których nierzadko korzysta się jednocześnie. Gniazdka zgrupowane w jednej obudowie to estetyczniejsze i bezpieczniejsze rozwiązanie niż rozgałęziacz podłączony do jednego gniazdka elektrycznego. Nie grozi ponadto przeciążeniem instalacji elektrycznej.

Z uziemieniem

Bolec, zwany uziemieniem, jest podłączony do neutralnego przewodu lub w nowszych konstrukcjach bezpośrednio osobnym przewodem do ziemi. Gniazdko elektryczne może być zaopatrzone w styk ochronny z bolcem lub boczne styki typu schuko (tzw. gniazdko niemieckie).

ycipk-3oknf7

Zobacz też: Ile zaoszczędzisz, wymieniając żarówkę na energooszczędną?

Do osprzętu elektrycznego z bolcem pasują wtyczki ze specjalnym stykiem, płaskie lub okrągłe z wycięciem. Coraz więcej dostępnych na rynku urządzeń jest jednak wyposażonych w uniwersalne wtyczki, które mają także boczne styki ochronne. Do przyłączania odbiorników pobierających większą moc (np. telewizor, duże urządzenia AGD) poleca się właśnie stosowanie gniazdek z uziemieniem.

Wewnątrz lub na zewnątrz

Gniazdko elektryczne może być montowane natynkowo lub podtynkowo, podobnie jak inne elementy osprzętu elektrycznego - włączniki. Gniazdko natynkowe to bardzo praktyczne rozwiązanie, łatwe w montażu. Dostępne w hermetycznej obudowie doskonale sprawdza się na tarasie czy w garażu. Gniazdko elektryczne podtynkowe osadza się w puszkach, których krawędzie zrównuje się z powierzchnią tynku. Stanowi bardziej eleganckie rozwiązanie, dlatego jest popularniejsze we wnętrzach.

ycipk-3oknf7

Bez ryzyka

Podziel się

Wybierając osprzęt elektroinstalacyjny, koniecznie zwróć uwagę na znaki bezpieczeństwa, symbol CE czy informację techniczną oraz oznaczenie napięcia. Unikaj produktów, których wykończenie nie wygląda solidnie. Do pomieszczeń wilgotnych i miejsc narażonych na zachlapanie najlepiej dobierz gniazdko elektryczne z klapką. O zabezpieczeniu osprzętu elektrycznego informuje dwucyfrowy kod IP. Pierwsza cyfra (od 0 do 6) oznacza w nim stopień ochrony przed dostępem ciał stałych, druga (od 0 do 8) – przed wnikaniem wody. W salonie i sypialni wystarczy IP20, w łazience lub piwnicy IP44. Wyższe parametry dotyczą na ogół instalacji zewnętrznych. Jeśli w domu są małe dzieci, warto też pomyśleć o zastosowaniu specjalnych osłonek, co uchroni pociechy przed porażeniem prądem.

ycipk-3oknf7
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3oknf7

ycipk-3oknf7
ycipk-3oknf7