Trwa ładowanie...

Baterie kuchenne. Jaki model będzie dla ciebie odpowiedni?

Trudno jest nam sobie wyobrazić kuchnię bez bieżącej wody, dlatego tak bardzo potrzebna jest nam bateria, potocznie zwana kranem. Sprawdź, jakie modele dostaniesz w sklepach i jaki rodzaj będzie dla ciebie odpowiedni.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Baterie kuchenne. Jaki model będzie dla ciebie odpowiedni?Źródło: Shutterstock.com
d2wsy4k
d2wsy4k

Baterie kuchenne - najważniejsze cechy

W wyborze baterii kuchennych liczą się głównie trzy kwestie: sposób montażu (baterie sztorcowe lub naścienne), kształt wylewki i liczba uchwytów (jednouchwytowe, dwuuchwytowe). Baterie sztorcowe, inaczej stojące, montuje się na brzegu zlewu albo w blacie kuchennym, w przeznaczonym do tego otworze, a wszelkie przewody ukrywa się pod szafką zlewozmywakową. Dzięki temu łatwo jest je wymienić w przypadku awarii. Baterie naścienne montuje się bezpośrednio do instalacji wodnej wychodzącej ze ściany. Ten sposób jest jednak coraz rzadziej używany.

Baterie kuchenne różnią się kształtem wylewki. Klasyczne modele mają najczęściej prostą wylewkę, unoszącą się pod niezbyt ostrym kątem, która może sprawiać dyskomfort przy napełnianiu wysokich naczyń. Jeśli więc zależy nam na swobodnym napełnianiu głębokich garnków, powinnyśmy wybrać baterię z wysoką wylewką w kształcie litery f. W sklepach znajdziemy też egzemplarze dla bardziej wymagających, np. baterię z wyciąganą wylewką, którą można napełnić nawet naczynie stojące na podłodze, czy baterię z ruchomą wylewką, składającą się z elastycznych przegubów. Niektóre egzemplarze mają też obrotowe elementy, umożliwiające ustawienie strumienia wody pod różnymi kątami.

Kolejną ważną cechą jest liczba uchwytów. Obecnie najszerzej dostępne są modele z jednym uchwytem, zwykle w kształcie wajchy, który można przesuwać w prawo lub w lewo i w ten sposób dostosować najkorzystniejszą temperaturę wody. Modele dwuuchwytowe mają najczęściej korki, z czego jeden służy do odkręcania wody zimnej, a drugi do ciepłej. Ten rodzaj można teraz spotkać najczęściej w designerskich modelach do kuchni retro.

Baterie kuchenne - nowoczesne rozwiązania

Baterie kuchenne to z pozoru prozaiczne urządzenia, jednak coraz częściej możemy dostać w sklepach modele nowoczesne, które zachwycają nie tylko designem, ale też rozbudowaną funkcjonalnością. Inteligentne baterie posiadają elektroniczne usprawnienia, które np. dostarczają wodę dzięki czujnikowi ruchu i informują o temperaturze wody za pomocą wyświetlacza albo migających czy świecących w określonym kolorze lampek.

Baterie kuchenne - o czym warto jeszcze pamiętać?

Jeśli zależy nam na oszczędności wody, zwracajmy uwagę na to, czy w baterii jest umieszczony perlator, czyli sitko, które wypuszcza wodę z bąbelkami powietrza. Przyda się też pierścień na głowicy, który optymalizuje temperaturę lub strumień wody. Nowoczesne baterie zawierają także termostat, który pozwala ustawić najkorzystniejszą temperaturę niezależnie od ciśnienia. Funkcja ta chroni również przed wypuszczeniem zbyt gorącej wody.

Baterie kuchenne wykonuje się z różnych materiałów, ale jeśli zależy nam na najwyższej jakości, warto wybrać model ceramiczny. Częściej wybierane są baterie chromowane, które cechują się wysokim, pięknym połyskiem.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2wsy4k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wsy4k