Ślepa kuchnia – jak rozświetlić ciemne wnętrze?
Na niewielkim metrażu kuchnia często projektowania jest w części mieszkania bez okna. Aby stała się funkcjonalna i odpowiednio się prezentowała, trzeba ją doskonale oświetlić. Nie tylko lampami – jest na to kilka różnych sposobów.
08.03.2019 15:38
Kuchnia to dla wielu z nas serce domu, miejsce, w którym spędzamy dużo czasu – aby gotowanie sprawiało przyjemność, musimy ją odpowiednio doświetlić i wyposażyć w różne produkty – Pepco ma ich szeroką ofertę. Poniżej kilka wskazówek, dzięki którym odpowiednio doświetlisz pomieszczenie.
Połączenie kuchni z salonem
Ślepe kuchnie to żadna nowość w aranżacji wnętrz – w czasach PRL-u były one małe, wąskie i bez okna. Obecnie najczęściej są połączone z salonem, ale zaprojektowane na ścianie od korytarza, czyli daleko od okna. Nie oznacza to jednak konieczności gotowania w półmroku. Jeśli pomieszczenia są oddzielone, warto po prostu wyburzyć ścianę. To najlepsze rozwiązanie na doświetlenie ciemnej kuchni, ale nie jedyne.
Brak okna to więcej szafek
Największym problemem w takiej kuchni jest brak okna, ale w ten sposób zyskujemy całą ścianę, którą można zabudować funkcjonalnymi systemami szafek aż do sufitu, co znacznie podnosi funkcjonalność kuchni. Co więcej, takie projekty są teraz w modzie. Na niewielkiej powierzchni liczy się niemal każdy metr, który mamy do zagospodarowania.
Można zaplanować cały sprzęt AGD – zmywarkę, lodówkę, piekarnik, ekspres do kawy itd., a w szafkach można schować rozmaite akcesoria. Warto je ukryć, gdyż kuchnia pozbawiona urządzeń i ozdób na wierzchu wyda się optycznie większa. Niezbędne akcesoria można znaleźć tutaj: https://pepco.pl/produkty/dom/.
Wysoki połysk pięknie rozświetli wnętrze
Na etapie projektowania kuchni warto zastanowić się, jakie fronty szafek będą najlepsze. W niedużych pomieszczeniach świetnie sprawdzają się meble błyszczące, czyli na tzw. wysoki połysk. Wymagają delikatnej pielęgnacji, ale za to wyglądają niezwykle stylowo i elegancko, a wraz z odpowiednim oświetleniem będą budzić zachwyt gości.
Jasne kolory frontów
Aby ślepa kuchnia nie była ciemnym pomieszczeniem, w którym spędzanie czasu nie jest przyjemne, warto wprowadzić do niej jak najwięcej ciepła – np. poprzez jasne barwy, które optycznie powiększają wnętrze, odbijają światło i można odnieść wrażenie, że mieszkanie jest większe niż w rzeczywistości.
Co więcej, ich styl można łatwo dopasować do mebli w salonie. W takich wnętrzach zarówno szafki, ściany, jak i podłoga powinny być białe, beżowe lub jasnoszare. Modne połączenie to białe lub kremowe fronty i ściany w pastelach.
W ten sposób wnętrze stanie się słoneczne i przytulne, idealne jako kuchnia rodzinna. Z kolei barwy chłodne podkreślą minimalizm i czystość kuchni. Za to dodatki, np. toster, ekspres do kawy czy czajnik warto wybrać w ciemnych kolorach, które będą świetnie kontrastować.
A może więcej kontrastu?
Są też aranżacje dla odważnych, ale to dość kontrowersyjne rozwiązanie. Zamiast pastelowej ściany możesz wybrać np. granat – takie połączenie kontrastowych kolorów z ciepłymi wpłynie odpowiednio na odbiór całego mieszkania. Mocny kolor przyciąga wzrok, od razu rzuca się w oczy. Wtedy jednak trzeba zaplanować także dużo punktów świetlnych, aby idealnie doświetlić wnętrze.
Lustro… także w kuchni?
Doskonale wiesz, że lustro optycznie powiększy sypialnię lub łazienkę, prawda? Dobrym pomysłem jest wstawienie między szafkami lustra, które odbije światło, tworząc jego piękną grę. W takich kuchniach ważny jest jednak porządek, gdyż widoczne będzie nawet drobne zabrudzenie.