Trwa ładowanie...
d36mgc6

Baterie do twojej kuchni – wybierz odpowiedni rodzaj

Zlew z baterią kuchenną to podstawowy element wyposażenia kuchni. Współczesne krany nie tylko zachwycają niecodziennym, eleganckim wzornictwem, ale oszczędzają wodę za pomocą różnych inteligentnych funkcji i dodatków. Jakie modele wybrać?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bateria kuchenna to niezbędne akcesorium
Bateria kuchenna to niezbędne akcesorium (Fotolia)
d36mgc6

Rodzaje baterii kuchennych

Baterie kuchenne dzielą się na kilka rodzajów pod względem kształtu wylewki, sposobu montażu i liczby uchwytów.

Kształt wylewki to jedna z najważniejszych cech baterii, która pozwala w komfortowy sposób wlewać wodę do naczyń o różnych kształtach i wysokościach. Uniwersalne modele mają najczęściej prostą wylewkę unoszącą się pod kątem, dzięki której możemy w wygodny sposób napełnić szklanki czy niskie garnki. Do głębokich naczyń i wysokich butelek najlepiej nadają się baterie z wysoką wylewką w kształcie litery f albo baterie z łukowatą wylewką. Na rynku dostępne są również baterie z ruchomą wylewką, mającą elastyczne przeguby, dzięki którym można napełnić naczynie pod wieloma kątami. Dla bardziej wymagających użytkowników przeznaczone są wyciągane wylewki, które mogą dostarczyć wodę do ciężkich naczyń stojących na podłodze.

d36mgc6

Baterie kuchenne montuje się na dwa sposoby: bezpośrednio do instalacji wodnej wychodzącej ze ściany i do otworu zlewozmywaka (ewentualnie do blatu). Z tego względu dzielimy je na ścienne oraz sztorcowe (stojące). Baterie sztorcowe stają się coraz popularniejsze i wypierają powoli modele montowane do ściany.

Baterie mogą być jednouchwytowe lub dwuuchwytowe. Baterie jednouchwytowe posiadają wewnątrz specjalną głowicę obrotową, dzięki której można w komfortowy sposób dostosować temperaturę wody. Baterie dwuuchwytowe mają najczęściej korki, z czego jeden służy do dostarczania ciepłej wody, a drugi do zimnej.

d36mgc6

Funkcje baterii kuchennych

Nowoczesne baterie kuchenne posiadają przeróżne usprawnienia, które ułatwiają korzystanie z nich oraz, co istotne, oszczędzają wodę.

d36mgc6

Jeśli zależy nam na tym, by wykorzystywać jak najmniej wody i jednocześnie zaoszczędzić nieco na rachunkach, możemy wybrać modele posiadające termostat lub termostat z wyświetlaczem, które raz ustawią pożądaną temperaturę wody i poinformują o jej wartości. Dobrym wyborem będzie również perlator, czyli małe sitko, które napowietrza wodę i sprawia, że zużywamy jej mniej np. podczas zmywania. Przyda się także ceramiczna głowica.

Baterie kuchenne mogą mieć również inteligentne funkcje, które np. uruchamiają wodę za pomocą czujnika ruchu tylko wtedy, kiedy przystawiamy dłonie. To z kolei zapobiega jej marnowaniu np. podczas mycia zębów.

Wzornictwo baterii kuchennych

d36mgc6

Baterie kuchenne przestały być jedynie użytecznym elementem zlewu, którego jedynym zadaniem jest dostarczanie bieżącej wody. Teraz liczy się także kształt i kolor, które mają być dopasowane do wystroju wnętrza. Producenci oferują przeróżne typy: nowoczesne, skromne do minimalistycznych wnętrz lub w stylu retro. Wciąż dominują modele w srebrnych kolorach, ale na rynku znajdziemy także egzemplarze barwione na biało, czarno czy złoto.

Podziel się opinią

Share

d36mgc6

d36mgc6
d36mgc6