ŁazienkaAromaterapia i sprzątanie domu w jednym

Aromaterapia i sprzątanie domu w jednym

Aromaterapia i sprzątanie domu w jednym

26.03.2018 | aktual.: 28.03.2018 15:59

Olejki eteryczne umilą pracę w czasie wiosennych porządków. Jeśli raz z nich skorzystasz, już zawsze będziesz używać ich w trakcie sprzątania. Warto je stosować przez cały rok!

Małe buteleczki z olejkiem eterycznym kryją w sobie więcej mocy, niż nam się wydaje. Nie każdy wie, że warto po nie sięgnąć w trakcie sprzątania domu.

Olejki eteryczne to nie tylko silne aromaty zaklęte w gęstej cieczy, ale także substancje o szerokim zastosowaniu i wszechstronnym działaniu. Używa się ich do odświeżania powietrza, ale także przy produkcji kosmetyków, do aromatoterapii. Okazują się niezastąpione również podczas domowych porządków. Wszystkim, którzy preferują ekologiczne preparaty czyszczące, to rozwiązanie z pewnością przypadnie do gustu. Olejki eteryczne skutecznie zwalczają zanieczyszczenia i odświeżają wnętrza, a przy tym możesz liczyć na aromatoterapię podczas sprzątania domu. Sprawdź, do czego najlepiej wykorzystać poszczególne olejki.
Marzysz o domu pod miastem? Najpierw przeczytaj

1 / 5

Olejek lawendowy: niezbędny nie tylko w łazience

Obraz
© shutterstock

Ze względu na kojący zapach dodaje się go do kąpieli, by zadziałał relaksująco i pomógł uporać się z przeziębieniem lub grypą. W łazience powinno się go także wykorzystywać do mycia wszelkich powierzchni, które trzeba zdezynfekować. Odkazi deskę toaletową, wannę, prysznic itp. Olejek lawendowy zabija nie tylko bakterie, ale także grzyby i wirusy. Jego działanie antyseptyczne warto wykorzystać również w kuchni, choćby do dezynfekcji deski do krojenia lub gąbki używanej do zmywania. Także w pokoju dziecięcym warto zastosować go podczas sprzątania. Preparat do czyszczenia lub spryskania (np. zabawek) wykonasz, dodając 10 kropli olejku do 0,5 l wody. Najlepsza będzie butelka z rozpylaczem, którą przed użyciem trzeba wstrząsnąć dla lepszego wymieszania składników.
Marzysz o domu pod miastem? Najpierw przeczytaj

2 / 5

Olejek cytrynowy i pomarańczowy: na poważne plamy

Obraz
© shutterstock

Szklanka wody, szklanka octu i 10 kropel olejku cytrynowego lub pomarańczowego daje najbardziej uniwersalny detergent odplamiający. Płyny do zmywania naczyń i inne środki czyszczące mogą się schować. Olejek cytrynowy poradzi sobie z najbardziej zaciekłymi plamami, czyli tymi wywołanymi tłuszczem i osadami powstającymi podczas gotowania. To naturalny i nieszkodliwy preparat, który dodatkowo korzystnie działa na skórę dłoni.
Jeśli w domu masz też olejek pomarańczowy, możesz dodać kilka jego kropli do roztworu. Działa podobnie, a jego dodatkową zaletą jest świeży zapach. Oba olejki działają też antyseptycznie i antybakteryjnie. Ich aromat dodaje energii, poprawia samopoczucie i wspomaga leczenie np. depresji. Olejek pomarańczowy pomoże też usunąć przyklejoną do tkaniny gumę do żucia. Wystarczy potrzeć szmatką lub wacikiem nasączonym kilkoma kroplami nierozcieńczonego olejku i guma straci swe właściwości – zacznie się odspajać.
Marzysz o domu pod miastem? Najpierw przeczytaj

3 / 5

Olejek grejpfrutowy: nie tylko do czyszczenia punktowego

Obraz
© shutterstock

Jego działanie można porównać do właściwości olejku lawendowego i innych cytrusowych, gdyż działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo. Zabrudzone powierzchnie skutecznie myje i odtłuszcza. W formie rozcieńczonej z wodą stanie się doskonałym płynem do mycia naczyń. Zmieszany dodatkowo z octem i wlany do butelki z dyfuzorem pomoże domyć nawet najbardziej zaniedbany piekarnik i zlew. Jednak częściej wykorzystuje się go do czyszczenia trudnych do wyszorowania szczelin, na przykład trudno dostępnych fug. Wtedy najlepiej zrobić pastę z łyżeczki sody oczyszczonej i kilku kropli olejku grejpfrutowego. Nałóż ją na zabrudzone miejsce i pozostaw na dłuższy czas, by zadziałała. Usunie nie tylko brud i tłuszcz, ale także naloty pleśni.
Marzysz o domu pod miastem? Najpierw przeczytaj

4 / 5

Olejek z drzewa herbacianego: przeciw grzybom

Obraz
© shutterstock

Pięknie pachnący olejek z drzewa herbacianego, chętnie dodawany do kosmetyków walczących z przetłuszczaniem się skóry lub włosów, można wykorzystać również w łazience. Pomoże pozbyć się grzybów, które szybko się pojawiają w wilgotnym pomieszczeniu. Wystarczy do mydlin powstających z 1 l wody i szarego mydła dodać około 10 kropel olejku z drzewa herbacianego, aby powstał preparat, który usunie nalot na fugach oraz silikonie uszczelniającym łazienkowe sprzęty. Aby być pewnym całkowitego usunięcia mikroorganizmów, należy powtarzać zabieg przez kilka dni. Zapach preparatu dodatkowo odstraszy insekty. Warto go zastosować także w kuchni.
Marzysz o domu pod miastem? Najpierw przeczytaj

5 / 5

Olejek miętowy: odstraszający owady

Obraz
© shutterstock

Roztwór, powstający z wymieszania 15 kropli olejku mięty pieprzowej z 0,5 l wody, pomoże odpędzić nie tylko muchy i muszki owocówki z kuchni, ale także natrętne komary z salonu oraz mole z garderoby. Warto mieć w pogotowiu taką butelkę z dyfuzorem i odświeżać nią powietrze, np. w sypialni. Unikniesz ukąszeń, ale także pozbędziesz się roztoczy, gdyż preparat poradzi sobie też z tymi owadami. Nie stosuj go jednak tuż przed snem - zapach miętowy działa pobudzająco. Płyn przyda się także do dezynfekcji w czasie sprzątania, gdyż olejek miętowy działa antybakteryjnie i antyseptycznie. Z roztoczami kurzu pomoże ci się uporać także olejek eukaliptusowy.
Marzysz o domu pod miastem? Najpierw przeczytaj

łazienkaolejki eterycznedomowe porządki
Wybrane dla Ciebie