SalonAranżacja małego salonu, czyli pięć pomysłów na przechytrzenie niewielkiego metrażu

Aranżacja małego salonu, czyli pięć pomysłów na przechytrzenie niewielkiego metrażu

Jednym z największych wyzwań podczas urządzania niewielkiego mieszkania w bloku jest aranżacja salonu. Podejmując się tego zadania, zadbajmy o uporządkowanie przestrzeni poprzez zastosowanie prostych form i rozwiązań umożliwiających funkcjonalne przechowywanie. Podpowiadamy, czym się kierować, wybierając meble do salonu o małym metrażu.

Aranżacja małego salonu, czyli pięć pomysłów na przechytrzenie niewielkiego metrażu
Źródło zdjęć: © Do małych pomieszczeń odpowiednim kolorem jest biel, fot. BRW

02.10.2017 | aktual.: 02.10.2017 12:18

Siła minimalizmu

Stworzenie funkcjonalnego małego salonu jest możliwe dzięki minimalistycznym meblom, które nie narzucają się swoją formą, tylko subtelnie aranżują wnętrze. Pozbawione zbędnych ozdób oraz uchwytów geometryczne bryły pozwalają wprowadzić ład i harmonię. Do małych pomieszczeń odpowiednim kolorem jest biel, jednak na tle jasnych ścian dobrze prezentują się też ciemne minimalistyczne moduły. Lakierowane fronty w połączeniu z matowymi bokami ożywiają wystrój, a dzięki odbijaniu światła optycznie powiększają pomieszczenie. Wybierajmy meble do salonu, które można zawiesić na ścianie (będą zdawały się lekko unosić w powietrzu) lub zestawy na subtelnych nóżkach, dzięki którym wnętrze wyda się jeszcze bardziej harmonijne. Możemy też te dwa rodzaje wzorów z powodzeniem ze sobą zestawiać.

Dobra pojemność

Im więcej miejsca mamy na przechowywanie, tym lepiej. A na niewielkich metrażach jest to pożądane w sposób szczególny. Dlatego meble do salonu powinny nam zapewniać nie tylko estetyczny i harmonijny wystrój, ale też przestrzeń, w której schowamy wszelkie akcesoria, w dodatku zachowując w nich porządek. Minimalistyczne w formie regały i komody o dużej pojemności to niezbędne wyposażenie małego salonu. Pamiętajmy, że bryły możemy też dobierać pod względem podziału organizacyjnego, w zależności od tego, czy wolimy mieć więcej szuflad, czy półek. Świetna opcja to regał, który łączy moduły zamknięte (wyposażone w drzwiczki) z otwartymi albo przeszklonymi półkami. Dzięki temu ulubione przedmioty wyeksponujemy, a mniej lubiane schowamy. Taki kombinowany mebel nie będzie wyglądał ciężko nawet w ciemnej wersji kolorystycznej.

Sprawiedliwy podział

Jeśli mały salon stanowi część otwartej przestrzeni, możemy wydzielić w niej poszczególne strefy. Umożliwiają to dwustronne regały, estetycznie wyglądające zarówno z przodu, jak i z tyłu. W ten sposób załatwiamy dwie kwestie aranżacyjne. Po pierwsze zyskujemy miejsce do przechowywania, po drugie oddzielamy strefę kuchenną lub jadalnianą od salonu. W podobny sposób możemy wyodrębnić zaciszny i przytulny kącik telewizyjny w pokoju. W końcu do oglądania meczu czy ulubionego serialu potrzebujemy odpowiednich warunków!

Zabawa w chowanego

Wśród mebli do salonu ciekawym pomysłem jest szafka RTV ze szczebelkowymi drzwiczkami. Jeśli w ciągu dnia nie chcemy eksponować telewizora, to rozwiązanie idealne dla nas. Po zakończeniu seansu zamykamy drzwi, a ekran i pozostałe sprzęty (dekoder, odtwarzacz DVD) znikają nam z oczu. Na widoku pozostaje jedynie lekka szafka o prostej formie, czyli mebel idealny do małego salonu. Ponadto, drzwiczki, które składają i rozkładają się jak parawan, po całkowitym otwarciu pozostają niewidoczne i nie zakłócają oglądania telewizji. Szafka powinna być też wyposażona w praktyczne schowki, np. szuflady, w których ukryjemy płyty czy piloty. W ten sposób wszystko znajdzie się w jednym miejscu, uporządkowane i łatwo dostępne. Kwestią niezbędną do zachowania ładu we wnętrzu są schowane kable. Wybierajmy rozwiązania, które pozwolą nam uniknąć nieestetycznej plątaniny na podłodze lub blacie. Dzięki temu unikniemy też niepotrzebnej irytacji podczas sprawdzania, który kabel do czego służy.

Raz dodać, raz ująć

Idealnym rozwiązaniem do małego salonu są meble modułowe. Poszczególne ich elementy można bowiem dowolnie zestawiać, uzyskując dopasowaną do własnych potrzeb pod względem układu i wielkości bryłę. A jeśli po jakimś czasie nam się znudzi, możemy ją w każdej chwili zmodyfikować. Łączenie modułów zamkniętych (z drzwiczkami) z otwartymi nie tylko podnosi funkcjonalność mebla, ale też nadaje mu ciekawszy wyraz. Taką rolę pełnią też wymienialne wkładki dzielące wnętrze modułów (w formie iksa). Ciekawie wyglądają drzwiczki zamykające jeden cały kubik oraz połowę sąsiedniego. Nietuzinkowe rozwiązanie stanowi komoda z modułem otwartym od góry, możemy tam przechowywać piękne wydania ulubionych lektur albo… kwiaty w doniczkach, które będą wyglądać jakby wyrastały prosto z mebla. Modułowe rozwiązania pozwalają nam puścić wodze fantazji i odnieść sukces w charakterze projektanta wnętrz.

Artykuł powstał przy współpracy z Black Red White

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)