7 projektów nowoczesnych domów z płaskim dachem
02.11.2017 | aktual.: 03.11.2017 16:32
Jeszcze nie tak dawno budynki o płaskich dachach kojarzone były z epoką PRL-u. Obecnie domy-kostki to często architektoniczne perełki, które designem nawiązują do chlubnej epoki modernizmu. Oto projekty, które zachwycają oryginalną bryłą, ciekawą elewacją i okazałymi przeszkleniami.
Domy o płaskich dachach coraz częściej depczą po piętach projektom jedno, -dwu bądź czterospadowym. Nic w tym jednak dziwnego - oprócz oryginalnej bryły, taki dom może pochwalić się jasnymi, przestrzennymi i funkcjonalnymi pomieszczeniami. Brak załamań dachu gwarantuje ustawne wnętrza i możliwość zagospodarowania całej powierzchni piętra. Ten projekt jest nie tylko ergonomiczny, ale i niezwykle stylowy. Projektant zadbał o drewniane elementy, które dodają budynkowi szlachetności i ciepła.
Zobacz też: Jak obniżyć koszty ogrzewania domu jednorodzinnego nawet o 30 proc.
A może betonowe wykończenia?
W tym przypadku biała elewacja i czarne okna doskonale zgrały się z betonową posadzką i nadbudówką. Warto zwrócić uwagę, że najniższa kondygnacja została w całości przeszklona. Dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze budynku zostało maksymalnie wypełnione światłem. Oprócz tego, wzrok przyciąga nietypowo zaprojektowany basen, który kształtem nawiązuje do nadbudówki o skośnym dachu.
W jaki sposób zaprojektować dom o płaskim dachu, by był nietuzinkowy
Kolejny projekt spodoba się miłośnikom wysmakowanych i odrobinę bardziej fantazyjnych form. Jasna elewacja i stylowe marmurowe wykończenia dodają budynkowi splendoru i elegancji. Co ciekawe, w roli głównej występuje okazały komin, obłożony ceglanymi licówkami. Warto też zwrócić uwagę na basen umieszczony tuż przy tarasie oraz stożkowy świetlik na dachu. Takie nieoczywiste elementy sprawiają, że całość prezentuje się niebanalnie i intrygująco. Płaski dach nie musi zatem oznaczać projektu minimalistycznego.
Intrygująca fuzja, czyli dlaczego warto postawić na dach łączony
Gratka dla osób lubiących nietuzinkowe połączenia. Mimo, że dach nad większością pomieszczeń jest prosty, projektant zdecydował się na dwuspadowy fragment, tuż nad salonem. Jest on łącznikiem dwóch części domu. Takie rozwiązanie urozmaica bryłę budynku i dodaje mu nieco industrialnego uroku. Projekt ciekawy i z pazurem!
Zobacz też: Dla młodych rodziców to koszmarny wydatek. A przecież można taniej
Jakie możliwości stwarza płaskie zadaszenie
Dom o płaskim dachu, obojętnie parterowy czy piętrowy, jest z reguły prostszy do wykonania, aniżeli ten o dachu dwu- czy czterospadowym. Przyglądając się bliżej takim budynkom zwróć uwagę na to, że współczesne projekty znacznie odbiegają od dawnych "gierkówek”.
Otwarty na przyrodę
Obecnie najpopularniejsze są budynki parterowe, z ewentualnymi nadbudówkami. Istotną rolę odgrywają tarasy. Pod płaskim dachem architekci aranżują wnęki, które stają się przedłużeniem przestrzeni mieszkalnej i tym samym atrakcyjnym miejscem do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
A na dachu taras
Ostatni projekt zachwyca nowoczesnym kształtem i fantazyjną formą. Biała fasada fantastycznie komponuje z przyciemnianymi szybami okien oraz betonowymi elementami. Architekt postanowił wykorzystać płaski dach i na ostatniej kondygnacji zaprojektował obszerny taras. Takie rozwiązanie to doskonały sposób na stworzenie zielonej oazy "pod osłoną nieba". Taras na dachu docenią zwłaszcza właściciele małych działek, którzy nie mogą pozwolić sobie na zaaranżowanie okazałego ogrodu.
Materiał pojawił się w serwisie dzięki uprzejmości Homebook.pl