5 najczęstszych błędów podczas wyboru pralki

5 najczęstszych błędów podczas wyboru pralki
Źródło zdjęć: © AMICA

09.11.2016 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Decyzja dotycząca wyboru pralki może sprawić nie lada problem. Wybór modeli na naszym rynku dawno przekroczył 1000. Zwykle werdykt dotyczący nowego sprzętu AGD zapada podczas gorączki cenowej - wówczas sugerujemy się marką lub obarczamy sprzedawcę koniecznością wydania ostatecznej decyzji.

Decyzja dotycząca wyboru pralki może sprawić nie lada problem. Wybór modeli na naszym rynku dawno przekroczył 1000. Zwykle werdykt dotyczący nowego sprzętu AGD zapada podczas gorączki cenowej - wówczas sugerujemy się marką lub obarczamy sprzedawcę koniecznością wydania ostatecznej decyzji.

W takich sytuacjach to nie ty, lecz los decyduje o tym, czy będziesz zadowolony z zakupu pralki. Zdecydowanie lepiej jest wybierać świadomie, mając na uwadze, że dany model sprzętu AGD jest rzeczywiście – nawet jeśli nie idealny – to przynajmniej najlepszy spośród oferowanych w sklepie. Nie uniknie się wszystkich błędów, warto jednak na wstępie wyeliminować te podstawowe. Oto lista częstych zakupowych potknięć podczas wyboru pralki.

1. Jak najtaniej

Argumentem za zakupem danego modelu jest na pewno okazyjna cena. Najtańsze pralki są zwykle najprostsze, czyli wyposażone w ograniczoną liczbę funkcji. Warto wziąć pod uwagę nieco droższą pralkę, ale za to z funkcjami, które pozwolą ci zaoszczędzić pieniądze (np. pranie w mniejszej ilości proszku i wody). Nie warto też kupować taniej pralki bez przeanalizowania jej efektywności. Tu decydującą rolę odgrywa klasa energetyczna. Jeśli wiesz, że pralka będzie włączana codziennie, wybierz taką oznaczoną symbolem A oraz dodatkowo dwoma lub trzema plusami. W dłuższej perspektywie oznacza to bowiem niższe rachunki za prąd.

- Oszczędność zużycia energii pralki w klasie A+++ w stosunku do pralki w klasie A wynosi 60 kWh/rok. Dzięki temu można zyskać nawet do 75 darmowych cykli prania rocznie (w programie "bawełna" z pełnym załadunkiem). Pozytywny wpływ na domowy budżet może mieć też funkcja pozwalająca zaprogramować pralkę tak, aby uruchomiła się w najbardziej odpowiednim momencie, nawet do 24 godzin później. Dzięki temu można wykorzystać bardziej opłacalną taryfę opłat za energię elektryczną. Dobrze jest też pamiętać o żywotności i cichej pracy silnika. W przypadku pralek Amica warto pomyśleć o modelach z silnikiem Logic Drive. W urządzeniach kupowanych na lata liczy się przede wszystkim jakość komponentów – wylicza Paulina Lewińska, młodszy manager produktu w Amica.

2. Wybór na oko

Pralka musi się zmieścić w wyznaczonym dla niej miejscu. Weź pod uwagę, że oprócz samego urządzenia dojdą jeszcze przyłącza. Przed wyborem pralki warto dokładnie sprawdzić, ile przestrzeni może ona maksymalnie zająć. Popularnym wyborem jest pralka ładowana od frontu. Jeśli jednak otwieranie drzwiczek ma kolidować np. z szafką czy kabiną prysznicową, lepiej poszukać modelu ładowanego od góry. Tu jednak trzeba liczyć się z tym, że przestrzeń nad pralką pozostanie niezagospodarowana.

3. Bez wyczucia

Zbyt mała ładowność pralki w przypadku sporej rodziny może sprawić, że nieustannie będziesz włączać urządzenie, by nadążyć z przerobem rzeczy, i tym samym zużywać więcej prądu. Niekiedy lepszym wyjściem jest zaplanowanie 10 cm krótszej wanny i wygospodarowanie więcej miejsca na pralkę niż zakup sprzętu w kompaktowej wersji. Z kolei upranie zbyt dużej ilości rzeczy w małym mieszkaniu może oznaczać kłopoty z rozwieszeniem i suszeniem mokrej odzieży. Wielkość bębna musisz zatem dopasować do liczby użytkowników oraz swoich potrzeb. Nawet singiel może bowiem potrzebować pralki dostosowanej do większego wsadu, jeśli regularnie uprawia sport, pierze kurtki, koce czy narzuty w domu. Niech nie zmyli cię wielkość pralki. Czasem mniejsze, zgrabniejsze urządzenie mieści tyle samo prania, co większe.

4. Na ilość

Po co ci opcja prania odzieży sportowej, jeśli nie uprawiasz żadnej dyscypliny? Czy pralka potrzebna ci jest wyłącznie do prania, czy także parowego odświeżania ubrań? Każdy sprzęt jest wyposażony w określone programy. Nie ze wszystkich będziesz korzystać, bez innych trudno będzie ci sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie, dlatego pomocny może okazać się program umożliwiający zapamiętanie ustawień, których używasz najczęściej. Zanim ruszysz do sklepu, poszukaj w internecie, jakie opcje oferują producenci, i wybierz te, które są dla ciebie najistotniejsze.

Na przykład ten, kto ma dzieci, doskonale wie, że pralka musi poradzić sobie nie tylko z wypraniem zaplamionych ubrań, lecz także tapicerki fotelika samochodowego czy sandałów i trampek.

Przydatny będzie też program antyalergiczny, niezastąpiony dla osób o wrażliwej skórze. Rodzice często stawiają na program prania odzieży dziecięcej (zwiększający efektywność działania detergentów) czy ważenia wsadu, dzięki czemu ilość pobieranej wody jest dostosowana do ilości ubranek (bywa to istotne, jeśli dziecięce ciuszki pierzesz w mniejszych ilościach i osobno w łagodniejszych środkach). Jeśli używasz ubrań z wełny, wybierz pralkę z oznaczeniem certyfikatu Woolmark, która dzięki odpowiedniej budowie bębna delikatnie potraktuje twoje swetry. Nieważne jest to, jak dużo funkcji ma pralka, lecz czy są one dostosowane do twoich potrzeb i stylu życia.

5. W emocjach

Stojąc w sklepie przed różnymi - na pozór podobnymi - modelami pralek, często jest się pod presją czasu i sprzedawcy. Wtedy ostateczny wybór staje się zwykle losowy. Spokojnie! Przeżyjesz bez pralki jeszcze jeden dzień. Wróć do domu i ochłoń. Zastanów się, jakich funkcji i rozwiązań potrzebujesz, i wybierz model idealnie odpowiadający twoim potrzebom.

Źródło artykułu:WP Kobieta
pralkaamicawybór pralki
Komentarze (0)