Ładowana z przodu czy od góry? Jaka pralka sprawdzi się w twoim mieszkaniu?

Pralka musi być ekonomiczna, trwała, wyposażona w przydatne programy, oszczędna, ekologiczna i pojemna. Dodatkowo wymagamy od niej, aby była nieduża. A jak ma się otwierać?

Ładowana z przodu czy od góry? Jaka pralka sprawdzi się w twoim mieszkaniu?
Źródło zdjęć: © Shutterstock

08.11.2016 10:59

Pralka musi być ekonomiczna, trwała, wyposażona w przydatne programy, oszczędna, ekologiczna i pojemna. Dodatkowo wymagamy od niej, aby była nieduża. A jak ma się otwierać?

Na rynku sprzętów AGD znajdziemy dwa warianty pralek. Jedne są ładowane od przodu, a ich drzwiczki uchylają się jak szafka. Drugie otwiera się od góry. W tym przypadku zamknięcie stanowi niemal cała górna płyta urządzenia. Każdy model ma swoje zalety.

Pralki ładowane od przodu

Większość produkowanych obecnie pralek jest wyposażana w drzwiczki z przodu. Ich zaletą jest przejrzysta szyba zamykająca otwór bębna. Dzięki niej można kontrolować stan prania i pracę urządzenia. Bęben w pralce jest zawieszony równolegle do drzwiczek. To powoduje, że szerokość urządzenia jest zależna od tego parametru. Pralki ładowane od przodu są szersze niż te ładowane od góry, przy tej samej pojemności. Różnica ta dochodzi często do 20 cm. Mogą być też niewiele niższe od otwieranych od góry (o blisko 5,5 cm) i płytsze.

Szerokość pralek otwieranych od frontu zawiera się w przedziale 49-93 cm, a głębokość 40-65 cm. Ich pojemność może wynosić od 4 do 12 kg, z kolei prędkość od 800 do 1600 obrotów/minutę. Mają też różne klasy wirowania – od A do D – i rozmaite klasy energetyczne oznaczane od A do A+++. Ponadto ich przewagą nad pralkami otwieranymi od góry jest to, że otwór bębna będzie większy. Łatwiej zatem umieścić w nim spore gabaryty, takie jak kurtki czy koce. Do tego blat takiej pralki stanowi praktyczne miejsce do przechowywania sprzętów w łazience. Można tu ustawić kosz na bieliznę, proszek do prania czy kosmetyki.

- Niezależenie od tego, na jakie rozwiązanie ostatecznie się zdecydujemy, powinniśmy zwrócić uwagę także na funkcje, jakie oferuje dany model. Pralka jest urządzeniem, z którego będziemy korzystali przez lata, i ma nam ułatwić życie. Dlatego przy wyborze urządzenia należy się zastanowić, jakie są nasze potrzeby i które z dostępnych rozwiązań będą dla nas optymalne. Klasa energetyczna jest bardzo ważna, ponieważ bezpośrednio przekłada się na domowe rachunki. Warto zastanowić się także, czy ważny jest dla nas np.: program antyalergiczny, funkcja blokady przed dziećmi czy konkretne programy służące do prania wybranych tkanin. Warto też wybrać model z silnikiem Logic Drive, który jest bardzo cichy i ma przedłużoną żywotność. Pralka powinna trafiać w konkretne potrzeby użytkownika - podpowiada Paulina Lewińska, młodszy manager produktu w Amica.

Fot. Amica

Pralka ładowana od góry

Jej główną zaletą jest możliwość dowolnego ustawienia w łazience (może stać również bokiem), gdyż istotny jest dostęp od góry. Wymiary urządzenia sprzyjają zastosowaniu go w niedużej łazience. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wymaga to pozostawienia wolnej przestrzeni powyżej, a miejsce na pralce pozostaje niezagospodarowane. Ponadto wkładając do niej pranie, nie trzeba się schylać. Łatwiej też wyjąć ociekającą wodą odzież wprost do miski, bez zachlapania podłogi. Sprawdzi się zwłaszcza przy programie prania bez wirowania. Niektóre, głównie małe pralki mają niedużą szybkę w drzwiczkach klapy.

Pralki ładowane od góry mają kształt prostokątny, kwadratowy lub zaokrąglony. Najmniejszą ładownością charakteryzują się te ostatnie modele (popularne Franie o pojemności już od 1,2 kg). Niestety trudniej je ustawić w łazience niż pralkę w wersji prostokątnej czy kwadratowej, której ergonomiczne kształty sprawiają, że zmieści się ona nawet w bardzo małej kawalerce. Największe sprzęty otwierane od góry mogą mieć pojemność do 7 kg. Osiągają od 800 do 1400 obrotów/minutę. Mają 40-93 cm szerokości i 55-64 cm głębokości. Energooszczędne urządzenia najczęściej mają klasę A++ i A+++.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)