KuchniaŻyj bardziej ekologiczne. Przegląd praktycznych sortowników odpadów

Żyj bardziej ekologiczne. Przegląd praktycznych sortowników odpadów

Segregacja odpadów będzie łatwiejsza, jeśli zaopatrzymy się we właściwe gadżety. Ci, którym nie brakuje miejsca w schowkach, komórkach i garażach mają nieco łatwiejsze zadanie, ale i posiadacze małych mieszkań mogą segregować wszystkie frakcje wygodnie i prosto.

Żyj bardziej ekologiczne. Przegląd praktycznych sortowników odpadów
Źródło zdjęć: © 123RF

09.03.2020 | aktual.: 09.03.2020 13:40

Sortowniki "pod zlew"

Sortowanie odpadów to już nie tylko świadomy wybór konsumentów, ale też konieczność. Oddzielanie poszczególnych surowców pomagają nam opanować odpowiednie gadżety. Najprostszy sposób to osobne worki, ale w zwykłej kuchni nie ma na nie miejsca, podobnie na 3 lub 4 kubły na śmieci. Pomocne okażą się segregatory zaprojektowane z myślą o typowej kuchennej zabudowie.

Ciekawostki na temat sortowania odpadków – tego mogliście nie wiedzieć

Nadal wśród niektórych osób pokutuje przekonanie, że segregacja to działanie bezcelowe i nawet jeśli my będziemy segregować odpady, a sąsiad nie – efekt będzie ten sam. Nic bardziej mylnego, bo stos gazet o wysokości ok. 120 cm (lub innego papieru o tej objętości) pozwala na uratowanie sześciometrowej sosny. Recykling puszek pomaga znacznie zredukować szkodliwe skutki wydobycia ropy naftowej (stal i aluminium mogą być przetwarzane w nieskończoność), a z 35 butelek PET można wyprodukować polarową bluzę. Jak widać, nawet niewielki wysiłek włożony w staranną segregację może przynieść zauważalne efekty.

Recykling tworzyw nie zawsze odbywa się w pełnym stopniu – z każdym kolejnym cyklem odzyskuje się mniej niektórych surowców, dlatego wykorzystywanie opakowań wielokrotnego użytku oraz z odpowiednich materiałów ma duży wpływ na środowisko. Lunch-box ze szkła co prawda jest cięższy, ale możliwość jego całkowitego recyklingu okazuje się wartościowsza, a sam pojemnik posłuży nam dłużej. Weźmy też pod uwagę fakt, że lekkie, chroniące potrawę przed wystygnięciem tacki styropianowe rozkładają się aż 500 lat. Nawet proste wybory mogą sprawić, że ekologiczne praktyki staną się nam bliższe.

Segregatory na śmieci do szafki

Kuchnie na wymiar mają często specjalną szufladę, gdzie możemy wstawić segregator na odpady. To najbardziej estetyczny i higieniczny sposób na segregację. Pojemniki są łatwe w czyszczeniu, lekkie, niewielkie i wykonane z tworzywa, które nie wchłonie nieprzyjemnego zapachu. Różne wielkości, proporcje poszczególnych kubłów i ich liczba powinny zostać dobrane do indywidualnych potrzeb.

Mały sortownik – dla podstawowych potrzeb

Kompaktowe sortowniki to oczywiście wybór dla osób, które nie produkują dużo śmieci. Taki jest też cel całej segregacji: zredukować chaotyczną masę zmieszanych odpadów i zminimalizować zużycie opakowań po kupowanych produktach. Jeśli wasz poziom zaangażowania w kwestię ekologii jest wysoki i np. korzystacie z wielorazowych woreczków na produkty ze sklepów, mniejsze sortowniki wam wystarczą. Im większe i bardziej złożone modele, tym wyższa jest ich cena.

Sortowniki XXL

Pojemne, trwałe sortowniki, które ułatwią segregację odpadów, mogą mieć pojemność nawet do kilkudziesięciu litrów każdy. Będą przydatne np. tam, gdzie nie mamy bezpośredniego dostępu do osiedlowego śmietnika z dużymi kontenerami na poszczególne rodzaje odpadów, ale też w miejscowościach podmiejskich, gdzie posegregowane śmieci w workach wywożone są zgodnie z harmonogramem co kilka dni lub nawet tygodni.

Koszt niewielkiego kosza na jedną frakcję to nawet kilkanaście złotych.

segregacjasegregacja śmiecisegregacja śmieci 2020
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)