Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
zwrot vat
18-11-2013 16:09

Zwrot VAT za materiały budowlane. Ostatni dzwonek!

Kupując materiały do budowy domu lub remontu domu czy mieszkania, do końca 2013 roku masz ostatnią możliwość skorzystania ze zwrotu VAT. Ile możesz zaoszczędzić? W przypadku inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę limit odliczenia wynosi ponad 30 tys. zł, w przypadku inwestycji niewymagającej pozwolenia na budowę – ponad 10 tys. zł.

Share
Zwrot VAT za materiały budowlane. Ostatni dzwonek!Źródło: Xella
d47klmp

Kupując materiały do budowy domu lub remontu domu czy mieszkania, do końca 2013 roku masz ostatnią możliwość skorzystania ze zwrotu VAT. Ile możesz zaoszczędzić? W przypadku inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę limit odliczenia wynosi ponad 30 tys. zł, w przypadku inwestycji niewymagającej pozwolenia na budowę – ponad 10 tys. zł.

Możliwość odliczenia VAT za materiały budowlane wynika z ustawy wprowadzonej po wzroście podatku VAT z 7 do 22, a następnie do 23%. Możliwość ta kończy się 31 grudnia 2013 roku, wraz z wprowadzeniem programu Mieszkanie dla Młodych. Osoby, które planują budowę lub remont domu, powinny więc rozważyć zakup materiałów jeszcze w tym roku – oznacza to bowiem realne oszczędności.

Przykładowo, budując dom o powierzchni 150 m2 z bloczków Ytong Energo 36,5 cm w technologii ściany jednowarstwowej, za materiały budowlane na ściany zewnętrzne i wewnętrzne trzeba będzie zapłacić ok. 40 tys. zł brutto. Zawarty w cenie podatek VAT to ponad 7 tys. zł. Z tego można odzyskać ponad 4,5 tys. zł. Realnie obniża to koszty budowy domu. Oszczędzamy więc podwójnie – zarówno ze względu na wybór technologii, gdzie w jednej cenie mamy materiał konstrukcyjny i docieplenie – jak i możliwość zwrotu VAT.

d47klmp

Podobnie w przypadku remontu domu z ociepleniem od wewnątrz płytami Multipor – biorąc pod uwagę mieszkanie o pow. 65 m2 w bloku, w którym powierzchnia ścian do ocieplenia to 20 m2 – materiały do ocieplenia będą kosztowały ok. 3 tys. zł. W kwocie tej mieści się VAT w wysokości 560 zł, z czego odzyskać można maksymalnie ok. 360 zł.

Kto może ubiegać się o zwrot VAT?

O zwrot VAT mogą się ubiegać osoby fizyczne, które poniosły wydatki na zakup materiałów budowlanych na budowę domu, nadbudowę lub rozbudowę budynku bądź też remont domu lub mieszkania. Dotyczy to materiałów, na które po 30 kwietnia 2004 r. wzrosła stawka podatku VAT z 7 na 22% (lub wyższą). Wydatki muszą być udokumentowane fakturami VAT.

Jak ubiegać się o zwrot VAT?

Zwrot odbywa się na podstawie wniosku złożonego do właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania, urzędu skarbowego. Wniosek powinien zawierać m.in. dane osoby, która go składa, rok rozpoczęcia inwestycji, wykaz faktur oraz obliczoną kwotę zwrotu. Wzory wniosków dostępne są na stronach internetowych Ministerstwa Finansów.

Jaką kwotę VAT za materiały budowlane można odzyskać?

Wysokość kwoty zwrotu VAT jest uzależniona od kilku czynników:

  1. Rodzaju inwestycji – czy wymaga pozwolenia na budowę, czy nie,
  2. Korzystania z ulg mieszkaniowych w latach 2004-2005,
  3. Wysokości ceny 1 m2 stosowanej przy obliczaniu limitów,
  4. Wysokości stawki podatku VAT obowiązującej w momencie złożenia pierwszego wniosku w pięcioletnim okresie.
d47klmp

Osoba, która składa pierwszy wniosek w 2013 roku (dla wydatków nieodliczonych w ramach ulgi mieszkaniowej), może odzyskać – w przypadku inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę – ponad 30 tys. zł. Limit liczony jest zgodnie ze wzorem: (70 m2 x cena 1 m2) x 12,295%.

Kwotę zwrotu oblicza się ze wzoru 65,22% kwoty podatku VAT zapłaconego w cenie materiałów budowlanych (przy podatku 23%). W przypadku inwestycji niewymagającej pozwolenia na budowę aktualny limit to 10 tys. zł, wyliczony zgodnie ze wzorem: (30 m2 x cena 1 m2) x 12,295%. Kwota zwrotu obliczana jest analogicznie. Cena 1 m2 jest aktualizowana kwartalnie, zgodnie z danymi GUS.

d47klmp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47klmp
d47klmp