Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
biżuteria
25-06-2019 15:38

Żurawie Stoczniowe. Wystawa nietypowej biżuterii Marcina Bogusława

Stocznia Gdańska to miejsce symboliczne zarówno historycznie, jak i społecznie. Jednak Marcin Bogusław, autor rozpoczynającej się 4 lipca 2019 r. w Galerii YES wystawy biżuterii "Shipyard Cranes. Żurawie Stoczniowe" skupił się na pierwotnej, przemysłowej funkcji obiektu.

Żurawie Stoczniowe. Wystawa nietypowej biżuterii Marcina BogusławaŹródło: Materiał prasowy
d2sqd80
d2sqd80

Industrialne piękno

Kolejna już wystawa biżuterii w Galerii YES to zaproszenie do spotkania z młodym, ale już utytułowanym i niezwykle uzdolnionym pokoleniem artystów złotników, reprezentowanym przez warszawskiego projektanta Marcina Bogusława.

Prezentowana kolekcja to zbiór przestrzennych obiektów inspirowanych industrialnym charakterem Stoczni Gdańskiej. Wśród nich znaleźć można brochy, perścienie i naszyjniki wykonane ze srebrnych blaszek. Obiekty nie są pozbawione użytkowości, choć w ich przypadku pierwotna funkcja biżuterii – dekoracyjność i ozdobność – może nie być oczywista. Przykuwają uwagę całkowicie innym, niemalże przemysłowym wyrazem, łamiącym konwencję klasycznego noszenia biżuterii.

Duże konstrukcje i maszyny od zawsze fascynowały artystę, stąd architektoniczny charakter jego prac. Aby przełamać chłód srebrnych konstrukcji, w prezentowanej kolekcji świadomie użyty został delikatny, ciepły bursztyn.

Materiał prasowy
Źródło: Materiał prasowy

Marcin Bogusław to absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Wydział Tkaniny i Ubioru, Katedra Biżuterii (2008). Współzałożyciel grupy artystycznej Au+ działającej od 2011 roku. Mieszka i pracuje w Warszawie. Od zawsze interesowały go małe formy i miniatury. Swoje projekty realizuje w metalach szlachetnych, przede wszystkim w srebrze i złocie. Od kiedy bursztyn stał się jego pasją, używa go niemal w każdej unikatowej kolekcji.

d2sqd80

Inspiruje go miasto: maszyny, elementy budynków, części, które spajają miasto w całość, a ostatnio również Stocznia Gdańska i jej tajemnicza atmosfera. Własne rozwiązania techniczne są podstawą wszystkich projektów. Od 2011 uczy w pracowni biżuterii na w Państwowym Ognisku Artystycznym „Nowolipki” w Warszawie. Od 2018 prowadzi kursy złotnicze w Wytwórni Antidotum w Warszawie. Członek Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników i Związku Polskich Artystów Plastyków.

d2sqd80
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sqd80