Trwa ładowanie...
d111kvv
Informacja prasowa
biżuteria

Żurawie Stoczniowe. Wystawa nietypowej biżuterii Marcina Bogusława

Stocznia Gdańska to miejsce symboliczne zarówno historycznie, jak i społecznie. Jednak Marcin Bogusław, autor rozpoczynającej się 4 lipca 2019 r. w Galerii YES wystawy biżuterii "Shipyard Cranes. Żurawie Stoczniowe" skupił się na pierwotnej, przemysłowej funkcji obiektu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żurawie Stoczniowe. Wystawa nietypowej biżuterii Marcina Bogusława
(Materiał prasowy)
d111kvv

Industrialne piękno

Kolejna już wystawa biżuterii w Galerii YES to zaproszenie do spotkania z młodym, ale już utytułowanym i niezwykle uzdolnionym pokoleniem artystów złotników, reprezentowanym przez warszawskiego projektanta Marcina Bogusława.

Prezentowana kolekcja to zbiór przestrzennych obiektów inspirowanych industrialnym charakterem Stoczni Gdańskiej. Wśród nich znaleźć można brochy, perścienie i naszyjniki wykonane ze srebrnych blaszek. Obiekty nie są pozbawione użytkowości, choć w ich przypadku pierwotna funkcja biżuterii – dekoracyjność i ozdobność – może nie być oczywista. Przykuwają uwagę całkowicie innym, niemalże przemysłowym wyrazem, łamiącym konwencję klasycznego noszenia biżuterii.

Duże konstrukcje i maszyny od zawsze fascynowały artystę, stąd architektoniczny charakter jego prac. Aby przełamać chłód srebrnych konstrukcji, w prezentowanej kolekcji świadomie użyty został delikatny, ciepły bursztyn.

   Materiał prasowy
(Materiał prasowy)

Marcin Bogusław to absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Wydział Tkaniny i Ubioru, Katedra Biżuterii (2008). Współzałożyciel grupy artystycznej Au+ działającej od 2011 roku. Mieszka i pracuje w Warszawie. Od zawsze interesowały go małe formy i miniatury. Swoje projekty realizuje w metalach szlachetnych, przede wszystkim w srebrze i złocie. Od kiedy bursztyn stał się jego pasją, używa go niemal w każdej unikatowej kolekcji.

d111kvv

Inspiruje go miasto: maszyny, elementy budynków, części, które spajają miasto w całość, a ostatnio również Stocznia Gdańska i jej tajemnicza atmosfera. Własne rozwiązania techniczne są podstawą wszystkich projektów. Od 2011 uczy w pracowni biżuterii na w Państwowym Ognisku Artystycznym „Nowolipki” w Warszawie. Od 2018 prowadzi kursy złotnicze w Wytwórni Antidotum w Warszawie. Członek Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników i Związku Polskich Artystów Plastyków.

d111kvv

Podziel się opinią

Share
d111kvv
d111kvv