Zrób to sam! Remont w 10 krokach
Ładnie, czysto, funkcjonalne i wygodnie – tak powinno być w każdym domu. Co zrobić, jeśli twoje lokum mogłoby konkurować w kategorii „Miss PRL-u”, a ty nie wiesz, od czego zacząć? Poznaj 10 kroków, które pozwolą ci samodzielnie odmienić jego wygląd! Oto przepis na remont mieszkania bez błędów.
Krok 1: Zdecyduj, co chcesz zmienić
Jeśli myślisz o remoncie domu lub mieszkania, zapewne chciałbyś zmienić w nim wszystko, a na pewno bardzo dużo. Jeśli jednak nie masz na to nieograniczonej ilości czasu i pieniędzy, musisz zdecydować, które elementy wymagają odnowy lub odbudowy, a które jedynie odświeżenia.
Krok 2: Ustal budżet
Wielkość budżetu, który przeznaczysz na remont, ściśle wiąże się z tym, co zamierzasz odnowić. Ogólny budżet koniecznie podziel na mniejsze części. Zorientuj się w cenach rynkowych i postaraj przewidzieć, ile przeznaczysz na przykład na kupno kafelków, zakup farby i elementy wystroju wnętrz.
Krok 3: Określ plan i termin
Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących remontu jest określenie, kto go wykona i w jakim czasie. Wiele osób podejmuje decyzję o samodzielnym wykonaniu większości prac remontowych we własnym domu lub mieszkaniu. Ustalając termin remontu, postaraj się wykorzystać np. ferie lub wakacje, kiedy części domowników nie będzie w domu. Nie planuj niczego na ostatnią chwilę. Daj sobie 2-4 tygodnie na dodatkowe przemyślenia, ewentualną zmianę decyzji i zakup wszystkich materiałów.
Krok 4: Zmierz mieszkanie
Każdy remont wymaga dokładnego zmierzenia wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu. To konieczne, by określić ilość potrzebnych do zakupu farb, kafelków, listew, tapet. Jeszcze przed rozpoczęciem prac warto także określić, czy i jak zmieni się układ mebli. Niewykluczone bowiem, że będzie to wymagać przełożenia niektórych gniazdek elektrycznych lub włączników światła.
Krok 5: Chroń meble i podłogi
Czy remont musi oznaczać wszechobecny brud i kurz? Absolutnie nie, pod warunkiem jednak, że wcześniej się do tego przygotujesz. Przed rozpoczęciem prac kup folię, którą okryjesz meble, stoły, krzesła i cenne sprzęty. Pamiętaj o mocującej ją taśmie. Podłogi i dywany ochronisz, rozkładając na nich grubą folię zabezpieczającą lub folię ogrodową. Należy ją położyć na czystej powierzchni i dokładnie przymocować grubą taśmą.
Krok 6: Zadbaj o bezpieczeństwo
Przed rozpoczęciem remontu zadbaj o bezpieczeństwo własne oraz pozostałych domowników, którzy będą pomagać ci w pracach. W podręcznej apteczce powinieneś mieć m.in. plastry, jałowe gaziki i bandaż. Jednym z częstych urazów, do jakich dochodzi podczas remontów, są stłuczenia. Warto wcześniej zaopatrzyć się w środek, który szybko złagodzi ból i zadziała przeciwobrzękowo. Pomocny będzie wielofunkcyjny żel na stłuczenia i obrzęki, który działa chłodząco, ściągająco i przeciwbólowo.
Krok 7: Wymień klamki, lampy i żaluzje
Po zakończeniu cięższych prac remontowych należy zadbać o odpowiedni wystrój mieszkania. Co zrobić, by tanio i szybko zmienić jego charakter? Wymień klamki, uchwyty i wieszaki. To niedrogie elementy, ich instalacja jest łatwa i nie zajmuje dużo czasu, a mogą one bardzo odmienić wnętrze. Dla większego efektu zastąp stare klosze i żyrandole nowymi. Możesz także zainstalować nowe żaluzje (np. drewniane zamiast plastikowych) lub wymienić firany. Jeszcze tańszym rozwiązaniem jest kupienie kolorowych taśm i związanie nimi luźno dotąd zwisających zasłon.
Krok 8: Przestaw meble, powieś lustra
Żeby odświeżyć wygląd mieszkania, niekoniecznie musisz inwestować w nowe meble. Wystarczy, że zmienisz ustawienie starych. Czasem wystarczy reorganizacja znanej od lat przestrzeni życiowej, aby dom zupełnie zmienił oblicze. Innym sposobem na odmianę wnętrza jest powieszenie luster. By zwiększyć ilość światła w mieszkaniu, należy je umieścić nieco powyżej poziomu wzroku. Można także powiesić dwa lustra na przeciwległych ścianach pokoju. Da to efekt większej przestrzeni.
Krok 9: Zadbaj o szczegóły
Czy wiesz, że charakter mieszkania można całkowicie odmienić zaledwie kilkoma szczegółami? Uszyj nowe poszewki na poduszki, możesz do tego wykorzystać np. stare koce lub ubrania. Powieś na ścianach zdjęcia z rodzinnych wakacji lub wymień ramki w obecnie wiszących obrazach. Kup kilka bibelotów i rozstaw je w widocznych miejscach. Postaraj się, by były w podobnym kolorze lub stylu. W mieszkaniu warto także mieć żywe kwiaty w kolorowych doniczkach. Potrafią niesamowicie ożywić wnętrze.
Żadne mieszkanie nie będzie przytulne, jeśli nie będzie w nim czysto. Poświęć trochę czasu, by pozbyć się starych gazet i książek, ułożyć ubrania na półkach, wynieść do piwnicy niepotrzebne szpargały. Porządek i większa przestrzeń powodują, że mieszkanie staje się bardziej nowoczesne i funkcjonalne.