Żonkil - jak sadzić, jak często podlewać? Jak pielęgnować żonkile, by cieszyły nas jak najdłużej?
Żonkil, nazywany też narcyzem żonkilem, to jeden z symboli zwiastujących nadejście wiosny. Można go uprawiać w ogródku albo w doniczce w mieszkaniu. Jak pielęgnować żonkile? Jak je sadzić i podlewać? Co zrobić, gdy żonkile przekwitną?
02.06.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:22
Żonkil czy narcyz – jak wygląda?
Żonkile nazywa się również narcyzami, jednak nie jest to zamienna nazwa, a narcyz to nie to samo, co żonkil. Narcyzy to większa rodzina, która obejmuje kilkadziesiąt różnych gatunków i tysiące odmian roślin, a żonkil to właśnie jeden z gatunków z tej rodziny. Potocznie często rośliny o żółtych kwiatach nazywa się żonkilami, a o białych narcyzami. Kwiaty żonkili mogą przyjmować jednak różne kolory, nie tylko żółty i biały. Kwiaty mogą być również kremowe, jasnoróżowe, pomarańczowe albo dwubarwne.
Żonkil - gdzie uprawiać?
Najczęściej żonkile spotykane są na ogródkach działkowych, na obrzeżach grządek - jako element kwiatowych kompozycji i kolorowa ozdoba ogrodów. Kwiaty te są również doskonałą ozdobą mieszkania, zwłaszcza w okresie wielkanocnym. Wazony pełne kwiatów są symbolem nadchodzącej wiosny i rozkwitu życia.
Żonkil - jak sadzić w ogrodzie?
Żonkile w ogrodach zazwyczaj sadzi się na przełomie sierpnia i września. Najlepiej sadzić kwiaty w w nasłonecznionych miejscach, na próchniczej glebie, jednak w mniej korzystnym podłożu kwiaty też powinny zakwitnąć. Cebulki należy wsadzać do ziemi na głębokość około 2-3 razy większą niż wynosi wysokość cebulki.
Żonkile - jak uprawiać w domu?
Żonkile z powodzeniem można uprawiać w domu, w doniczce. Rośliny uprawiane w domu kwitną zdecydowanie wcześniej, czasami już w styczniu. Doniczkowe odmiany żonkila to między innymi:
- February Gold,
- King Alfred,
- Pistachio,
- Modern Art.,
- Camelot,
- Hocus.
Osiągają one maksymalnie 25 cm wysokości, zazwyczaj mają dość krótką łodygę i mało liści.
Kupując żonkila w donicy najlepiej wybierać egzemplarze o małych, jędrnych pędach. Takie kwiaty będą dłużej cieszyć nasze oko w domu, żonkile, które już kwitną postoją w domu jedynie kilka dni.
Jeśli masz w domu kwitnącego żonkila, warto zapewnić mu odpowiednie warunki, żeby pięknie rósł:
Żonkil w doniczce – jakich warunków potrzebuje?
Żonkile w doniczce potrzebują sporo słońca, ale nie powinny stać w pełnym słońcu, najlepsze jest światło rozproszone. Rośliny można wynosić na balkon, ale tylko wtedy, gdy temperatura jest dodatnia. Najlepiej, żeby po przyniesieniu do domu rośliny stały w temperaturze około 10°C do momentu, aż puszczą pąki kwiatowe. W momencie, gdy pąki zaczną się wybarwiać, roślinę należy przestawić do temperatury nie wyższej niż 16°C. Jeżeli nie mamy możliwości wyniesienia rośliny na zewnątrz, można ją trzymać w wyższej temperaturze, ale kwitnienie będzie wtedy znacznie krótsze.
Żonkil w domu – jak podlewać?
Żonkile, które kwitną potrzebują wilgotnego podłoża, jednak nie może być ono zbyt mokre. Sucha ziemia źle wpłynie na wygląd kwiatów, nadmiar wody sprawi z kolei, że cebule będą gnić. Co ważne, najlepiej podlewać podłoże, a nie same cebule. Można też wlewać wodę do podstawki.
Żonkil w doniczce – jak nawozić?
W okresie kwitnienia żonkile warto regularnie nawozić preparatem do roślin kwitnących. Zaleca się nawożenie raz na dwa tygodnie.
Żonkil - jak przesadzać?
Po zakupie żonkila w doniczce warto przesadzić go do większej doniczki i uzupełnić podłoże. Nowa doniczka powinna mieć ponad 20 cm głębokości, a na dnie warto umieścić kilkucentymetrową warstwę drenażu. Do sadzenia najlepiej wykorzystać uniwersalne podłoże. Przesadzanie można pominąć, jeśli nie planujemy przechowywać rośliny na następny rok i traktujemy są jako jednosezonowy kwiat.
Żonkile - co zrobić, jak przekwitną?
Często żonkile w doniczkach są traktowane jako rośliny jednoroczne i wyrzucane po przekwitnięciu. Nie jest to jednak koniczne, ponieważ żonkile można sadzić wielokrotnie. Ważne jest, żeby po przekwitnięciu odciąć kwiat i łodygę jak najbliżej jej nasady. Liście zostawiamy w ziemi, aż do momentu, gdy zwiędną i uschną. W tym czasie roślinę należy podlewać, ale bardzo oszczędnie. Gdy liście zeschną, wyjmujemy cebulkę z ziemi i pozostawiamy na około 3 tygodnie do obeschnięcia. Po tym czasie, można ją przechować w suchym, przewiewnym miejscu i ponownie posadzić na jesień. Jeżeli nie chce Ci się przeprowadzać tych wszystkich zabiegów i przechowywać cebulek, po przekwitnięciu możesz przesadzić roślinę z doniczki do ogrodu. Wówczas liście uschną, a cebulka będzie zabezpieczona w glebie i kwiat powinien ponownie zakwitnąć na wiosnę.
Podobnie postępuje się z żonkilami rosnącymi na zewnątrz. Po przekwitnięciu należy odciąć łodygę i kwiat, a liście zostawić do wyschnięcia. Następnie cebulkę można zostawić w ziemi na następny rok albo wyjąc z ziemi, przechować i posadzić ponownie jesienią.