Złote zasady orynnowania

Złote zasady orynnowania
Źródło zdjęć: © Christopher Architecture & Interiors

13.06.2017 | aktual.: 14.06.2017 11:21

Wykonanie orynnowania najlepiej powierzyć doświadczonemu dekarzowi. Jednak nawet w takim przypadku, warto wiedzieć, jak należy poprawnie zamontować system rynnowy.

Montaż rynien jest konieczny do skutecznego odprowadzania wody z dachu. Bez niego budynek byłby narażony na wilgoć, a tym samym procesy destrukcyjne, zagrażające nie tylko trwałości elewacji oraz dachu, lecz także elementów konstrukcyjnych.

Trzeba pamiętać, że mimo ogólnych zasad, systemy orynnowania proponowane przez każdego z producentów różnią się między sobą. Dlatego też podczas ich montażu należy przede wszystkim korzystać z dołączonych instrukcji. Instalację systemu rynnowego należy przeprowadzać w temperaturze powyżej 5°C.

1 / 6

Zadbaj o rozmieszczenie uchwytów

Obraz
© Marley

Wpływ na właściwe działanie orynnowania ma odpowiednie położenie rynhaków, czyli uchwytów podtrzymujących rynny. Mocowania te przykręca się do deski okapowej lub rzadziej do krokwi albo łat, niekiedy instaluje się je do ściany. Powinny być zamontowane w odpowiednim rozstawie, zgodnym z zaleceniami producenta – brak zachowania tej zasady grozi odkształceniem, a nawet zniszczeniem rynien.

Jeśli montujesz rynny z tworzywa sztucznego, odległość między hakami powinna zazwyczaj wynosić 40 cm. W przypadku rynien stalowych: 50–60 cm (im większe zagrożeniem obfitymi opadami śniegu na danym terenie, tym rozstaw mniejszy). Znaczenie ma także odległość uchwytów od wpustów do rur spustowych, łączników i narożników, która nie powinna być większa niż 15 cm.

Postępowa technologia grzewcza podbija budownictwo jednorodzinne. Przekonaj się, o co chodzi!

2 / 6

Zwróć uwagę na spadek

Obraz
© Galeco

Podczas montażu uchwytów ważne jest odpowiednie zaplanowanie odpływu z rynny do rury spustowej. Powinien być on najniżej położonym punktem orynnowania. By woda była skutecznie odprowadzana z dachu, spadek rynny powinien być stały i wynosić 2–5 mm na każdy m.b. Spadek można wyznaczyć rozciągając sznurek pomiędzy uchwytem położonym najdalej od leja spustowego a uchwytem po jego drugiej (najbliższej narożnikowi) stronie. Uchwyty te należy zamontować na wysokościach odpowiednich dla wymaganego spadku.

Postępowa technologia grzewcza podbija budownictwo jednorodzinne. Przekonaj się, o co chodzi!

3 / 6

Dopilnuj usytuowania rynny

Obraz
© Zone 4 Architects

By woda nie zalewała elewacji, należy zadbać o odpowiednie usytuowanie rynny w stosunku do połaci dachu. Należy tak ją zamontować, by wystawała poza pokrycie dachowe w połowie swojej szerokości. Zakończenie okapu powinno znajdować się ok. 2 cm nad rynną.

Rynna zamontowana zbyt wysoko grozi elewacji zalewaniem wodą deszczową, zbyt nisko – jest narażona na uszkodzenia przez opadający śnieg. Funkcję ochronną mogą pełnić zamontowane dodatkowo płotki przeciwśniegowe. Warto je też zainstalować na terenach narażonych na intensywne śnieżyce. Ścianie elewacyjnej nie będzie zagrażała wilgoć, jeśli rynny zostaną tak osadzone, by ich zewnętrzna krawędź znajdowała się poniżej wewnętrznej – najlepiej ok. 1–1,5 cm.

Postępowa technologia grzewcza podbija budownictwo jednorodzinne. Przekonaj się, o co chodzi!

4 / 6

Uwzględnij ”pracę” systemu rynnowego

Obraz
© Lindab

W polskich warunkach klimatycznych rynny i rury spustowe są poddawane zarówno bardzo niskim, jak i wysokim temperaturom, oddziałują na nie także mróz, śnieg i lód. Te wszystkie czynniki sprawiają, że w zależności od warunków pogodowych rynny kurczą się lub wydłużają. Dlatego tak istotne jest, by były ruchome. Zapewni im to montaż na zatrzaski oraz odpowiednia dylatacja pozostawiona w łącznikach.

Dobranie prawidłowej szerokości dylatacji jest łatwiejsze, jeśli producent systemu rynnowego uwzględnił na rynnach, odpływach i łącznikach tzw. linie dylatacyjne. W czytelny sposób wskazują one miejsca montażowe w temperaturze powietrza, panującej podczas montażu.

Postępowa technologia grzewcza podbija budownictwo jednorodzinne. Przekonaj się, o co chodzi!

5 / 6

Pamiętaj o szczegółach

Obraz
© Lindab

W trakcie mocowania elementów systemu nie zapomnijmy o pokryciu uszczelek środkiem poślizgowym, co ułatwi ruchy rynien pod wpływem zmian temperatury. Podczas przycinania elementów pamiętaj, by robić to dokładnie pod kątem prostym. W miejscach odpływów konieczne jest wycięcie otworów dokładnie o średnicy rury spustowej.

Po założeniu rynien należy je zamknąć zaślepkami uszczelkowymi. W zależności od systemu denka można montować np. za pomocą kleju lub na zatrzask. Warto też włożyć do rynien siatkę, która ochroni je przed zanieczyszczeniami.

Postępowa technologia grzewcza podbija budownictwo jednorodzinne. Przekonaj się, o co chodzi!

6 / 6

Zamontuj rury spustowe

Obraz
© Galeco

Rury spustowe najczęściej podłącza się na wcisk i dodatkowo mocuje się je obejmami do elewacji. Newralgiczne miejsca stanowią te pod dolnym kolanem odsadzki i pod złączkami lub kielichami łączącymi rury. Odległość między obejmami nie powinna być większa niż 2 m. Podczas montażu rur w obejmach istotne odpowiednie dostosowaniu siły skręcania – chcąc zapewnić mocne połączenia, łatwo jest bowiem uszkodzić instalację.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)