Trwa ładowanie...

Zlewozmywaki do twojej kuchni. Jaki model wybrać?

Zlewozmywak to podstawowy element kuchni, dlatego powinien być dobrze dobrany do naszych potrzeb i wielkości pomieszczenia. Sprawdź, na co warto zwracać uwagę przy wyborze.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Zlewozmywaki do twojej kuchni. Jaki model wybrać?Źródło: Shutterstock.com
d1exy9w
d1exy9w

Zlewozmywak - kształt, ociekacz i liczba komór

Zlewozmywaki mogą być prostokątne, kwadratowe, okrągłe, owalne lub trójkątne. Niektóre zawierają ociekacz, inne go nie posiadają. Jeśli zmywamy ręcznie, wówczas przydatniejsze dla nas będą zlewozmywaki z ociekaczem, na którym można postawić suszarkę na naczynia. Zlewozmywaki bez ociekacza mogą być dobrym rozwiązaniem w małych kuchniach albo w domach, w których używa się jedynie zmywarki, dzięki czemu nie trzeba suszyć naczyń. Niektóre zlewozmywaki zawierają też ociekacze z własnym odpływem, na których można odcedzać wodę z makaronu albo kłaść umyte owoce i warzywa.

Zlewozmywaki są zwykle jednokomorowe, półtorakomorowe (jedna duża komora plus mniejsza), dwukomorowe, a nawet dwukomorowe z mniejszą komorą. Wybór zależy przede wszystkim od potrzeb oraz od długości szafki, na której zlewozmywak będzie zamontowany. Do małych kuchni nadają się modele jednokomorowe lub półtorakomorowe z ociekaczem i bez ociekacza. Do większych, rodzinnych kuchni odpowiednie będą zlewozmywaki dwukomorowe, z ociekaczem lub bez.

Zlewozmywak - wymiary

Najpierw powinniśmy zwracać uwagę na szerokość całego zlewozmywaka (komory wraz z ociekaczem). Producenci podają często minimalną szerokość blatu szafki, odpowiednią dla danego modelu zlewozmywaka. Standardowe egzemplarze mają zwykle kilka szerokości: 40 cm, 45 cm, 50 cm, 60 cm, 80 cm i 100 cm (plus minus kilka milimetrów).

Typowe blaty kuchenne mają ok. 60 cm głębokości, więc standardowe zlewozmywaki są o ok. 10-15 cm od nich węższe, dzięki czemu dobrze dopasowują się do szafki i są stabilne. Inaczej liczy się głębokość komór do zmywania, które mogą wynosić od ok. 15 do ok. 25 cm. Im komora jest głębsza, tym wygodniejsze jest zmywanie dużych naczyń, np. blachy do pieczenia.

Zlewozmywak - materiał

Zlewozmywaki produkuje się z różnych materiałów, a za najbardziej popularne uchodzą modele ze stali. Zlewozmywaki ze stali są trwałe, niedrogie i dość łatwe do utrzymania w czystości. Mogą mieć błyszczące lub matowe pokrycie, co wpływa na wystrój kuchni.

Zlewozmywaki z ceramiki mają bardzo elegancki wygląd, są łatwe w czyszczeniu i odporne na wysokie temperatury oraz na uszkodzenia mechaniczne. Zlewozmywaki granitowe uchodzą za bardzo eleganckie i luksusowe, ponieważ dość sporo kosztują, niemniej są solidne, trwałe i odporne na wysoką temperaturę.

W sklepach znajdziemy także zlewozmywaki kompozytowe i emaliowane. Zlewozmywaki kompozytowe są lekkie, elastyczne i łatwe do wyczyszczenia. Zlewozmywaki emaliowane są z kolei tanie, ale podatne na zarysowania.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1exy9w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1exy9w