Trwa ładowanie...
d2ikn8b
Zielone domy - przyszłość budownictwa
infowire.pl
ekologiczny dom

Zielone domy - przyszłość budownictwa

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2ikn8b

Betonowe, nieprzyjazne i przeludnione miasta - do takiej wizji przyzwyczailiśmy się, oglądając filmy science fiction. Na szczęście rzeczywistość zmierza w innym kierunku, a zielone domy zaczynają podbijać rynek. Tylko czy ekologiczne budynki będą dostępne dla wszystkich?

- W 2013 r. 77 proc. Polaków uważało, że popyt na biurowce przyjazne środowisku będzie rósł. Nie pomylili się – rok później blisko sto budynków uzyskało certyfikaty ekologiczne. Teraz zielone budownictwo rewolucjonizuje rynek mieszkaniowy. Ekologiczne budownictwo to przyszłość. Na Zachodzie stało się już standardem, w Polsce dopiero stawia pierwsze kroki, ale rozwija się szybko i prężnie – mówi Jakub Zagórski, dyrektor marketingu Skanska Residential Development Poland.

d2ikn8b

Nic dziwnego. Ekologiczne domy są bardziej przemyślane. Wykorzystują walory miejsca, w którym zostały usytuowane. Na etapie projektowania architekci rozplanowują mieszkania tak, by były jak najbardziej doświetlone i miały okna skierowane na zieleń. Budynek z certyfikatem musi też spełnić wymagania dotyczące efektywności energetycznej oraz komfortu użytkowania. Zwraca się w nim uwagę na wykorzystanie materiałów regionalnych oraz pochodzących z recyklingu.

Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań nie musi wpływać na cenę mieszkania. Co więcej, ekologiczne budynki są efektywniejsze – zużywają nawet o połowę mniej wody i energii. Oznacza to spore oszczędności w domowym budżecie. Taki budynek starzeje się wolniej, dlatego zakup mieszkania w nim w perspektywie wielu lat to dobra inwestycja – uważa ekspert.

d2ikn8b

Podziel się opinią

Share

d2ikn8b

d2ikn8b