Trwa ładowanie...

Zestaw noży do każdej kuchni. Idealnie wyprofilowane i wyjątkowo ostre

Noże to podstawowe narzędzia pracy w kuchni, dlatego powinny być dobrze dopasowane do dłoni, ergonomiczne, a przede wszystkim wyjątkowo ostre. Tylko w ten sposób upewnisz się, że siekanie i szatkowanie będzie łatwe i przyjemne.

Zestaw noży do każdej kuchni. Idealnie wyprofilowane i wyjątkowo ostreŹródło: Shutterstock.com
d3dbsjt
d3dbsjt

W zależności od stopnia zaawansowania przygotowywanych potraw, potrzebujesz od kilku do kilkunastu noży. Oczywiście jednego noża możesz używać do kilku czynności, jednak profesjonalny sprzęt sprawdzi się w tym wypadku o wiele lepiej.

Z czego składa się nóż

Chcąc kupić dobrej jakości noże, musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość użytego materiału. W kuchni najczęściej widzi się noże ze stali nierdzewnej lub węglowej, choć sporą popularnością cieszą się również stosunkowo delikatne noże ceramiczne. Wykończenie rękojeści to kwestia przyzwyczajeń, najczęściej spotyka się jednak plastik, drewno, a także gumę, która daje odpowiednią pewność chwytu.

Zwróć również uwagę na budowę noża. Głownia powinna być odpowiednio gruba i odporna na przeciążenia. Trzpień, czyli kawałek metalu między ostrzem a rękojeścią powinien należycie chronić dłoń przed przypadkowym zranieniem. Sama rękojeść może być natomiast gładka lub dopasowana do kształtu dłoni, co sprawi, że będzie doskonale leżeć w dłoni.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje noży

Nóż szefa kuchni ma przeważnie długości od 20 do 30 cm, a jego krawędź tnąca zwęża się w kierunku wierzchołka, co czyni z niego wszechstronne narzędzie do krojenia, siekania czy szatkowania. Jest jednym z najczęściej używanych noży, który powinien znaleźć się w każdym domu.

d3dbsjt

Nóż do pieczywa to drugi najczęściej widziany w kuchni nóż. Wyposażono go w ząbki, które pozwalają przeciąć twardą skórkę chleba bez tworzenia przy tym tony okruszków, a także pogniecenia wnętrza bochenka.

Tasak to długie ostrze o jednolitej szerokości i bardzo dużej grubości oraz prostej krawędzi tnącej. Jego zadaniem jest zarówno oddzielanie dużych połci mięsa, jak i krojenie ich razem z kością, dlatego musi być przede wszystkim wytrzymały tak, by znieść najmocniejsze uderzenia.

Nóż do filetowania jest natomiast niezwykle cienki i wywinięty na zewnątrz, co ułatwia oddzielanie mięsa od ości. Ostrze jest również bardzo giętkie co zdecydowanie ułatwia pracę pod trudnymi kątami. Należy jednak pamiętać, że tego typu ostrze zdecydowanie nie nadaje się do innych prac.

Nóż do warzyw i owoców przypomina nieco ostrze szefa kuchni, jednak jest od niego kilkukrotnie mniejsze. Dzięki temu sprawdzi się podczas obierania drobnych warzyw czy krojenia ich na niewielkie, ale równe kawałki.

d3dbsjt

Nóż do wędlin charakteryzuje się wyjątkową długością, która pozwala na krojenie dużych i równych plastrów, które nie będą poszarpane na brzegach. Mając go w zanadrzu nie potrzebujesz krajalnicy.

Nóż do smarowania ma zaokrąglony czubek, który ułatwia nabieranie masła bądź konfitury oraz szerokie choć tępe ostrze, które pozwala dokładnie rozsmarowywać je po większej powierzchni.

Nóż do ziół wyróżnia się spośród innych kuchennych narzędzi tym, że wyposażono go w dwa ostrza. Łukowate ostrze pozwala na szybkie i dokładne szatkowanie zarówno suszonych ziół, jak i świeżych liści jak na przykład natki pietruszki czy koperku.

Czym i jak ostrzyć nóż

W zależności od częstotliwości użytkowania nóż powinien być regularnie ostrzony. Do tego zadania doskonale sprawdzą się zarówno szybkie i proste w użyciu ostrzałki szczelinowe – w wersji klasycznej i elektrycznej - jak i wymagające o wiele więcej wprawy kamienie wodne. W przypadku tych pierwszych sposób ostrzenia jest bardzo prosty. Wystarczy włożyć nóż do szczeliny ostrzem do dołu, a następnie rytmicznie przesuwać nim w przód i w tył.

Dobra ostrzałka sprawi, że noże będą bardzo ostre Shutterstock.com
Dobra ostrzałka sprawi, że noże będą bardzo ostre Źródło: Shutterstock.com

Kamień wodny jest o wiele bardziej skomplikowany, lecz ostrzenie na nim o jest o wiele lepsze dla ostrza, a co za tym idzie lepiej nadaje się do drogich noży wykonanych z najlepszej jakości materiałów. Mając do dyspozycji kilka kamieni wodnych o różnym stopniu gradacji możesz uzyskać szlif, w którym będziesz w stanie się przejrzeć. Warto pamiętać o tym, że przed użyciem należy zwilżyć kamień wodą, a także zachować odpowiedni kąt pomiędzy krawędzią noża, a samym kamieniem.

d3dbsjt

Ostrza o większej zdolności do cięcia i mniejszej wytrzymałości, jak choćby noże do filetowania, wymagają możliwie jak najmniejszego kąta, podczas gdy noże, w których liczy się przede wszystkim wytrzymałość głowni na przeciążenia, na przykład tasak czy zwykły nóż do krojenia, wymagają większego kąta. Dla pierwszego z noży odpowiedni będzie więc kąt 15 st., podczas gdy w drugim przypadku złotym środkiem między wytrzymałością, a ostrością będzie kąt 30 st.

d3dbsjt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dbsjt