Zestaw młodego majsterkowicza

Jeśli nie chcesz wołać fachowca do wkręcenia każdej śrubki, warto zaopatrzyć się w zestaw najpotrzebniejszych narzędzi. Przydadzą się w domu i to nie tylko takim, gdzie gospodarz jest zapalonym majsterkowiczem.
Zestaw młodego majsterkowicza
Źródło zdjęć: © shutterstock.com

25.06.2013 13:33

Miarki

Podstawą będzie miarka zwijana lub rozkładana, tzw. „calówka”. Ta pierwsza jest zwykle dłuższa (najczęściej ma 5 metrów). Calówka nada się za to znakomicie do mierzenia przedmiotów wyższych od nas. Za calówkę z drewna zapłacimy ok. 20 złotych. Miarka zwijana o długości 5 metrów to koszt ok. 25 złotych

Każdemu przyda się też poziomica. Do powieszenia w jednej linii obrazków czy karniszy, wystarczy najtańsza, nawet 40 centymetrowa poziomica. Jeżeli kogoś stać, może kupić poziomicę laserową. Ma ona opcję poziomu, pionu, pomiaru narożników no i jest bardzo dokładna. Koszty? Klasyczna poziomica aluminiowa kosztuje przynajmniej 60 złotych. Laserowa to koszty przynajmniej 700 złotych.

Szczypce, kombinerki

W zestawie narzędziowym musza też znaleźć się kombinerki.Warto kupić porządne z możliwością pracy przy prądzie o napięciu 500 V, wówczas wygięcie przewodu w gniazdku nawet pod napięciem nie będzie problemem. Niestety takie kombinerki średnio nadają się do prac precyzyjnych więc warto mieć także mniejsze szczypce. Dobrze też kupić szczypce tnące do wszelkich kabli, przewodów i drutów. Taki zestaw to kwota około 50 złotych.

Wiertarki, wkrętarki

Najistotniejsze by wiertarka miała udar i jak najmocniejszy silnik, a także uchwyt boczny. Nie zawsze trzeba kupować markową wiertarką zwłaszcza, że nie będziemy jej używać często. Dobrze jest natomiast kupić dobrej jakości wkrętarkę. Przede wszystkim ze względu na dobre baterie. Wystarczy podstawowy model byle z solidną mocą i sprzęgłem regulowanym płynnie. Najlepiej od razu z dwoma bateriami w zestawie.

Wiertła i wkrętaki warto kupić dobrej jakości. Wszystko dlatego, że używa się ich okazjonalnie, a te tanie potrafią zużyć się nie kończąc nawet jednego otworu.

Obróbka drewna

Do drewna przyda się ręczna piła tarczowa, najlepiej od razu z uchwytem montażowym do cięcia bardziej precyzyjnego. Piłka może być z wymiennym brzeszczotem wówczas można ją wykorzystać do cięcia metalu.

Śrubokręty, klucze płaskie i oczkowe

Śrubokrętów warto mieć dużo i różnych więc można od razy zaopatrzyć się w zestaw z wymiennymi końcówkami. Z doświadczenia wiem że warto mieć jeszcze przynajmniej 1 duży śrubokręt z długim grotem i możliwością pobijania młotkiem oraz malutki śrubokręt do prądu czyli tzw. „neonówkę”. Kilka cienkich i długich śrubokrętów o różnych końcówkach też się przyda.

Klucze płaskie i oczkowe w popularnych rozmiarach 8-10-12-13-14-17 i 19 warto mieć. Zdecydowanie najwięcej będziecie używać 10 i 13. Do większych śrub (np. instalacji wodnej) warto też mieć klucze ale tu śmiało poradzi sobie klucz nastawny.

Klucze imbusowe, jako osobny zestaw, bardzo się przydadzą – szczególnie do rowerów, regulacji drzwi i okien oraz zawiasów w szafkach.

Kołki i wkręty

W domu warto mieć kartonik wkrętów do drewna dobrej jakości, które mogą służyć też do odpowiednich do nich koszulek do ścian. Na kołkach o rozmiarach 6 – 8 mm spokojnie da się powiesić większość obrazków i innych drobnych rzeczy na ścianach.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)