Żelazne zasady budowy energooszczędnego domu

Budowa domu energooszczędnego powinna przebiegać według określonych zasad, które zagwarantują mniejsze straty energii, a tym samym mniejsze koszty ogrzewania. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Żelazne zasady budowy energooszczędnego domu
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

05.04.2019 | aktual.: 15.04.2019 10:31

Budowę domu energooszczędnego należy przemyśleć już na etapie koncepcji architektoniczno – projektowej. Prosta, zwarta bryła, najczęściej z jedno- lub dwuspadowym dachem bez wykuszy i lukarn – to cechy najczęściej wymieniane w kontekście projektu domu taniego w eksploatacji. Nie bez znaczenia jest także usytuowanie budynku względem stron świata. Zwiększając powierzchnię przegród zewnętrznych od południowej strony domu, zmniejsza się jego zapotrzebowanie na energię w wyniku zysków ciepła od nasłonecznienia.

Właściwy dobór materiałów budowlanych

Obraz
© Materiały prasowe

Myśląc o domu energooszczędnym należy także pamiętać o żelaznej zasadzie – doboru właściwych materiałów budowlanych. Przez przegrody zewnętrze w budynkach jednorodzinnych „ucieka” nawet 35% ciepła z całego domu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materiałów budowlanych przeznaczonych do wznoszenia ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Różnią się one nie tylko ceną czy marką, ale przede wszystkim właściwościami i parametrami technicznymi. Tworzywem o doskonałych parametrach izolacyjności cieplnej jest beton komórkowy H+H. Wykonane z niego bloczki, jako jedne z nielicznych dostępnych na rynku, są w stanie sprostać aktualnym i przyszłościowym wysokim wymaganiom warunków technicznych dotyczącym izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych nawet w przypadku ściany jednowarstwowej. Struktura betonu komórkowego H+H składająca się z wielkiej ilości komórek wypełnionych powietrzem, czyni ten materiał nie tylko lekkim, ale też gwarantuje wyjątkowo niski współczynnik przewodzenia ciepła.

Obraz
© Materiały prasowe

Beton komórkowy, wchodzi w skład oferty Systemu Budowy H+H, dając inwestorom możliwość wyboru optymalnego rozwiązania przy budowie domu energooszczędnego. Istotną kwestią jest także dokładność wymiarowa, dzięki której elementy z betonu komórkowego mogą być łączone na tzw. cienką spoinę minimalizując ryzyko wystąpienia mostków termicznych.

Obraz
© Materiały prasowe

Domy energooszczędne coraz częściej utożsamiane są także z ekologicznymi materiałami, które nie uwalniają z siebie szkodliwych substancji. Dlatego oprócz właściwości i parametrów technicznych należy zwrócić uwagę także na skład materiałów murowych. Produkty H+H należą do najmniej promieniotwórczych ze wszystkich dostępnych na rynku. Dodatkowo wapno będące jednym z głównych surowców, przeciwdziała rozwojowi mikroorganizmów (szkodliwych grzybów i pleśni). Produkcja odbywa się w cyklu zamkniętym z wykorzystaniem pary wodnej, wytwarzanej przy małym nakładzie energii, bez dodatków składników czy związków chemicznych szkodliwych dla środowiska naturalnego.

Obraz
© iStock.com

Żelazne zasady budowy domu energooszczędnego:

  • prosta bryła
  • właściwe usytuowanie domu względem stron świata
  • wysoka izolacyjność termiczna zewnętrznych przegród budowlanych
  • ograniczenie mostków cieplnych
  • akumulacyjność termiczna wewnętrznych przegród budowlanych
  • poprawne i staranne wykonawstwo
  • odzysk ciepła z systemu wentylacji
  • naturalny skład materiałów budowlanych
Źródło artykułu:Materiał Partnera
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)