Żelazka i stacje parowe. Prasowanie będzie przyjemnością

Prasowanie to jeden z tych domowych obowiązków, które wymagają mnóstwa precyzji i zabierają całkiem sporo czasu. Wygładzenie zagnieceń wymaga nie lada skupienia, zwłaszcza jeśli stare żelazko odmawia posłuszeństwa. Nowoczesne modele stanowią jednak istotne ułatwienie.

Prasowanie nie musi być przykrą koniecznością
Prasowanie nie musi być przykrą koniecznością
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

30.07.2020 16:13

Poza nowoczesnymi żelazkami parowymi możesz zdecydować się również na praktyczną, choć trudniejszą w transporcie stację parową lub wygodną parownicę do prasowania pionowego. Każde z tych urządzeń przyda się w innej sytuacji.

Jak "działa" prasowanie

Każdy doskonale wie, że aby żelazko spełniało swoją funkcję, jego stopa musi być odpowiednio rozgrzana. Pod wpływem temperatury więzy w cząsteczkach tworzących włókna tkaniny rozluźniają się, a dodatkowy nacisk jeszcze je wygładza. Po ochłodzeniu włókna zachowują przyjęty kształt i dzięki temu lepiej się prezentują.

Część tkanin, takich jak na przykład bawełna, potrzebuje dodatkowego "wspomagacza", by ułatwić prasowanie. Z pomocą przychodzą żelazka parowe. Gorące i wilgotne powietrze wnika w materiał i ułatwia jego prostowanie, a dodatkowo pomaga pozbyć się przykrych zapachów. To dlatego żelazka parowe są skuteczne i wydajne. Gorąca para w połączeniu ze stopą, która dociska materiał do deski, pozwoli na szybkie uprasowanie wielu ubrań.

Prasowanie będzie przyjemnością
Prasowanie będzie przyjemnością© Adobe Stock

Żelazko do zadań specjalnych

To, jakie żelazko wybrać, zależy w dużej mierze od tego, jak często i jak dużo prasujesz. Zwykłe żelazko parowe przyda się szczególnie wtedy, gdy ubrania prasujesz na bieżąco przed założeniem i potrzebujesz czegoś szybkiego i lekkiego w obsłudze. Jest na tyle niewielkie, że z powodzeniem możesz zabrać je ze sobą na wakacje – nie zabierze wiele miejsca w walizce, a może się przydać, jeśli chcesz dobrze wyglądać na przykład podczas wieczornego wyjścia.

Przy wyborze warto zwrócić uwagę na parametry, takie jak kształt stopy (węższa umożliwi prasowanie trudnych powierzchni) liczba i rozmieszczenie otworów na parę, a także materiał, z którego jest wykonane. Pojemność zbiornika na wodę i napięcie to sprawa drugorzędna.

Stacja parowa to opcja dla tych, którzy raz na jakiś czas robią wielkie pranie i chcą wyprasować wszystko raz a porządnie. Mają o wiele większy zbiornik na wodę, dlatego zapewniają mocniejszy nadmuch pary. Ciągły strumień sprawia, że prasowanie jest znacznie szybsze, jednak należy pamiętać, by wygospodarować odpowiednie miejsce na stację parową. Zmienia się również cena, za dobrej jakości stację parową trzeba zapłacić o wiele więcej niż za zwykłe żelazko, jednak jest ona warta każdej wydanej złotówki.

Wygodna alternatywa

Dobrym wyjściem dla osób, które nie przepadają za prasowaniem, będzie parownica. To niewielkie urządzenie z wyglądu przypomina nieco słuchawkę prysznicową, z tym że zamiast wody, z otworów wydobywa się para wodna. Cały proces odbywa się w pionie, dzięki czemu możesz odświeżyć ulubione ubrania tuż przed założeniem bez konieczności wyciągania deski do prasowania. Dodatkowo parownica skutecznie usunie przykre zapachy, dlatego warto używać jej na ubraniach, które są czyste i przeleżały w szafie długi czas. Z jej pomocą możesz odświeżać nawet firany czy zasłony bez konieczności zdejmowania ich z karnisza.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)