Zdrowie i wygoda przede wszystkim. Jakie biurko i krzesło dla ucznia?
Duży, jasny blat do nauki to najważniejszy element pokoju ucznia. Nowoczesne, funkcjonalne biurka i fotele dla dzieci i nastolatków pozwolą urządzić praktyczne, wygodne i piękne wnętrze. Warto wspomóc rozwój pociechy meblami dostosowanymi do jej potrzeb.
01.05.2019 | aktual.: 28.08.2019 12:21
Początek przygody ucznia — biurko dla 6-latka
Pierwsza duża metamorfoza pokoju dziecięcego odbywa się w czasie, kiedy maluch staje się uczniem. Ten czas przypada mniej więcej na 6 rok życia. Nowa rola to ogromna zmiana, która pociąga za sobą konieczność urządzenia miejsca do nauki. Przestronne, dobrze oświetlone biurko powinno mieć odpowiednią wysokość, aby nie spowodować nieprawidłowej postawy, która z kolei może prowadzić do skrzywień kręgosłupa. Maluch nie powinien odrabiać lekcji lub rysować przy wysokim stole, gdyż wymusza to niewygodną pozycję z nienaturalnie uniesionymi ramionami i rękami.
Dziecko w wieku 6 lat ma między 115 a 125 cm wzrostu. Właściwa wysokość blatu od podłogi wynosi dla takich dzieci około 55 cm. To jednak nie wszystko, bo właściwą wysokość w stosunku do blatu powinno mieć także krzesło – a i tak w ciągu kilku do kilkunastu miesięcy taki mebel będzie za mały. Jak stworzyć elastyczne miejsce do nauki dla szybko rosnących maluchów? Rozwiązaniem są meble, które "rosną'' równie szybko. Ważna jest wysokość pomiędzy poziomem blatu a siedziskiem. Ta wynosi:
- od około 20 do 22 cm dla dzieci o wzroście do 1,3 m,
- 22 do 24 cm przy wzroście do 1,5 m,
- oraz 28 do 30 cm dla starszych uczniów (powyżej 1,7 m wzrostu).
To szacunkowe dane – wygodny zestaw mebli do nauki to taki, przy którym można usiąść i zachować kąt maksymalnie zbliżony do prostego między ramieniem i przedramieniem oraz podudziem i łydką.
Biurko poziome czy skośne?
Funkcjonalny i dobrze zorganizowany pokój powinien mieć wydzielone części I do zabawy, i nauki. Blat, którego kąt nachylenia możemy wyregulować, to coraz chętniej wybierany mebel do kącika ucznia. Większy kąt nachylenia biurka pozwala na zmianę pozycji podczas różnych czynności oraz na odciążenie karku i pleców. Doceni to np. młody artysta, który po odrobieniu lekcji spędza dużo czasu przy rysowaniu. Nie zapominajmy o właściwym ustawieniu biurka względem źródła światła słonecznego – powinno zostać ustawione przodem lub bokiem do okna.
Odpowiednie krzesło do biurka
Rzeczywistość rzadko jest idealna. Miejsce do nauki to czasem biurko np. po starszym rodzeństwie. Jeśli zakup nowego mebla na krótszy czas nie jest niezbędny, należy zapewnić dziecku odpowiednie siedzisko z wygodnym, adekwatnym do wzrostu i wieku dziecka oparciem. Niedrogie fotele dziecięce i młodzieżowe z płynną bądź stopniową regulacją wysokości to sprawdzony wybór. Mogą to być znane, lubiane i niedrogie krzesła biurowe na kółkach lub nowoczesne, stylowe meble z drewna lub płyty meblowej. Ważne, by w prosty, stopniowany sposób dało się ustawić poziom siedziska.
Pokój dla ucznia
W niewygodnej, zgarbionej pozycji nauka przychodzi z trudem. Odpowiednia wysokość mebli to więc podstawa. Ale to nie wszystko – istotna jest również powierzchnia blatu. Szacuje się, że odpowiedni do nauki blat powinien mieć minimum 60 cm głębokości i około 120 cm szerokości. Takie wartości wynikają z popularnych formatów książek i zeszytów. Ułożone jeden nad drugim dwa zeszyty lub książki w formacie A4 nie zmieszczą się na płytszym blacie. W doborze szerokości mamy większą swobodę, bo blat biurka może zajmować całą ścianę w pokoju, tworząc przestrzeń do nauki dla kilkorga dzieci. Pod takim blatem warto umieścić dla każdego szafkę na przybory szkolne i osobiste drobiazgi. Praktyczne półki i szafki mogą się znaleźć także nad blatem.
Funkcjonalnie i estetycznie
Nauka w samodzielnie urządzonym, atrakcyjnym dla dziecka otoczeniu będzie dużo bardziej przyjemna i łatwiejsza. Nie lekceważmy jego upodobań i zainteresowań. Szeroki wybór mebli młodzieżowych pozwoli dobrać biurko do pokoju w każdym stylu i o każdych wymiarach. Duży asortyment ciekawych dodatków - szafek wiszących, stojących, na kółkach, różnorakich półek czy małych regałów do ustawienia na biurku - uczyni z prostego blatu wszechstronny kącik do nauki.
Zdrowe plecy są ważne – zadbaj też o siebie
Wybór biurka dla osoby dorosłej także nie powinien być bagatelizowany. I tak mnóstwo czasu spędzamy dziś w pozycji siedzącej w przypadkowych miejscach (np. kawiarniach), które wymuszają na nas nienaturalną pozycję i mogą wywołać ból pleców. Zadbajmy więc o to, by chociaż w domu przestrzegać najważniejszych zasad. Warto też pamiętać, że o ile dziecko w okresie wzrostu prawdopodobnie nie odczuje dyskomfortu wynikającego z korzystania z niewygodnego biurka i fotela, o tyle skutki nieodpowiednich mebli będą odczuwalne po latach. Dbajmy więc o odpowiednią postawę – tak swoją, jak i swoich bliskich.
Partnerem artykułu jest Black Red White.