Zdecydowany kolor elewacji - dla odważnych. Inspirujące zdjęcia barwnych elewacji

Zdecydowany kolor elewacji - dla odważnych. Inspirujące zdjęcia barwnych elewacji

26.10.2016 15:01

Kolorowa elewacja jest niczym barwna plama, która wyróżnia się na tle okolicznych, stonowanych kolorystycznie domów. By nie raziła w oczy, należy umiejętnie skomponować kolor elewacji z materiałem pokryciowym na dachu oraz wykończeniem strefy wejścia. Zobacz zdjęcia barwnych elewacji, w których się to udało. Jak ci się podobają?

Kolorowa elewacja jest niczym barwna plama, która wyróżnia się na tle okolicznych, stonowanych kolorystycznie domów. By nie raziła w oczy, należy umiejętnie skomponować kolor fasady z materiałem pokryciowym na dachu oraz wykończeniem strefy wejścia. Zobacz zdjęcia barwnych elewacji, w których się to udało. Jak ci się podobają?
Jeżeli chcesz wizualnie powiększyć okna na kolorowej elewacji, do ich obramowania użyj białej farby. Ten zabieg sprawi, że nie znikną one na tle większej plamy koloru.

1 / 7

Ceglastoczerwona elewacja i grafitowa dachówka

Obraz
© Semmelrock Stein + Design

Czerwona elewacja znajduje silną przeciwwagę w grafitowej dachówce. Taki kolor dachówki jest dość uniwersalny i dobrze pasuje do wszystkich kolorów elewacji. Dobrze też wygląda zestawiona z drewnem.

2 / 7

Żółte elementy na elewacji

Obraz
© Regnauer

Na elewacji warto zestawić ze sobą nie więcej niż dwa kolory. W wersji stonowanej niech będą to różne odcienie barw z jednej palety. Co bardziej odważni chętniej wybiorą pewnie zestawienia kontrastowe. Zanim jednak zdecydujesz się na taki krok, warto wypróbować dostępne u niektórych producentów tynków aplikacje umożliwiające sprawdzenie, jaki będzie rzeczywisty efekt takiego połączenia.

3 / 7

Pomarańczowa elewacja - strefa parteru

Obraz
© Regnauer

Zastosowanie ciemniejszej farby w strefie parteru, a jaśniejszej na wysokości piętra korzystnie wpłynie na proporcje budynku: pozwoli optycznie podwyższyć dom, nieco "oderwać" go od ziemi.

4 / 7

Zielona elewacja z białą stolarką

Obraz
© Moco

Jeżeli nie jesteś pewien, czy wybrana przez ciebie farba w zdecydowanym kolorze będzie się dobrze prezentować na elewacji, kup najmniejszą puszkę i wypróbuj ją na niewyeksponowanym fragmencie elewacji ogrodowej.

5 / 7

Strefa poddasza wykończona błękitną oblicówką

Obraz
© Haas

Kolor nie musi zdominować całej elewacji, jeżeli użyjesz go jedynie do zaznaczenia poszczególnych jej fragmentów. Najbardziej popularne jest zastosowanie koloru tylko na poziomie parteru lub poddasza domu i zestawienie go z bielą.

6 / 7

Niebieska elewacja i grafitowa dachówka

Obraz
© Braas

Świeży kolor na elewacji najdłużej zachowają farby akrylowe. Ich producenci oferują także największy wybór barw. Z kolei farby silikonowe - mimo że mają wiele intensywnych odcieni - mogą płowieć.

7 / 7

Czerwona elewacja i szare okna

Obraz
© Baumeister

Zasada wyboru kolorowego tynku na elewację jest prosta - im większą powierzchnię nim wykończysz, tym jego odcień wyda się ciemniejszy. Warto brać na to poprawkę, planując fasadę w intensywnych odcieniach. Nowoczesny charakter czerwonej elewacji podkreśli na przykład szara aluminiowa stolarka okienna.

Wybrane dla Ciebie