Zbędne i niezbędne akcesoria basenowe

Własny basen to idealne rozwiązanie na upalne dni – mnóstwo frajdy i przyjemności nie do przecenienia. O czym trzeba pamiętać, jaki basen wybrać i jak go wyposażyć, by móc cieszyć się kąpielami w chłodnej i czystej wodzie przez cały letni sezon? Oto kilka rad, w jakie baseny, urządzenia i akcesoria warto zainwestować.
Zbędne i niezbędne akcesoria basenowe
Źródło zdjęć: © materiały producenta

Basen rozporowy czy stelażowy?

Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu posiadanie własnego basenu w ogrodzie było wyznacznikiem wysokiego statusu społecznego i zamożności właściciela. Obecnie w zdecydowanej większości ogrodów i ogródków stoją latem mniejsze bądź większe baseny. Dzięki bogatej ofercie asortymentowej i cenowej każdy ma możliwość wybrania odpowiedniego basenu, który spełni oczekiwania i zaspokoi potrzeby wszystkich członków rodziny.

Niemowlakom i małym dzieciom wystarczy niewielki dmuchany basenik, w którym codziennie bez trudu będzie można wymienić wodę – można wybierać spośród modeli wyposażonych dodatkowo w daszek lub mini zjeżdżalnię. Dla starszych dzieci warto pomyśleć o większym i głębszym basenie - do wyboru mamy baseny rozporowe i stelażowe. Baseny rozporowe to baseny okrągłe, których brzegiem jest kołnierz wypełniony powietrzem. Po rozłożeniu basenu na płaskiej powierzchni i napompowaniu kołnierza – po prostu nalewamy do środka wodę, która wypełniając basen, kształtuje i usztywnia jego ścianki. Baseny rozporowe mogą mieć różną średnicę (najpopularniejsze są te o średnicy 3–4 m) i głębokość (wysokość możemy również sami regulować, dolewając lub wylewając wodę), najczęściej wykonane są z poliestru i PCV – to materiały pozwalające na kilkuletnie użytkowanie.

Baseny stelażowe są trwalsze (mogą być użytkowane nawet przez kilkanaście lat), bo ich ścianki usztywnia metalowa konstrukcja (stelaż). Mogą mieć zarówno kształt owalny lub prostokątny – te większe przewidziane są nawet dla kilku lub kilkunastu dorosłych osób. Ceny basenów rozporowych zaczynają się od około 200-300 zł. Baseny stelażowe są droższe i kosztują od około 500 zł do nawet kilku tysięcy.

Dobieramy akcesoria basenowe

Jeżeli wybraliśmy już idealny basen – dobierzmy do niego funkcjonalne akcesoria basenowe, a takie możemy kupić w Praktiker. Co może się nam przydać?

  • Osłona podłoża i mata- Zanim rozpoczniemy montaż basenu, przygotujmy odpowiednio teren – powinien być równy (wypoziomowany), twardy oraz oczyszczony ze śmieci oraz korzeni roślin. Następnie na podłożu możemy rozłożyć specjalną, piankową osłonę podłoża składającą się z kilku elementów (składanych jak puzzle) lub cieńszą matę ochronną pod basen. Odizolowanie spodu basenu od naturalnego podłoża zabezpieczy basen oraz ułatwi utrzymanie go w czystości.
  • Urządzenia i akcesoria dbające o czystość wody- Niezbędny będzie zestaw czyszczący – podstawowy składa się z teleskopowego kija oraz szczotek i sita. Większe baseny należy zaopatrzyć w pompy filtrujące – na rynku dostępne są liczne modele różniące się między sobą technologią i mocą. Z bakteriami, wirusami oraz innymi szkodliwymi związkami rozprawią się generatory ozonu i chloru lub pływaki, które dozują niezbędną chemię w odpowiednich dawkach.
  • Drabinka do basenu- Niektóre baseny są w nią wyposażone, do pozostałych, zwłaszcza tych większych – warto po prostu ją dokupić. Znacząco ułatwia wchodzenie do wody i wychodzenie z niej, zwiększając bezpieczeństwo korzystania z basenu.
  • Systemy podgrzewające wodę- Bogata oferta urządzeń o różnej technologii i mocy pozwala na dobranie pasującego nam systemu. Sporą popularnością cieszą się maty solarne oraz pokrywy solarne.
  • Pokrywa basenowa- Trwała i solidna pokrywa pozwoli na „zamknięcie” basenu np. na noc lub w razie niepogody – dzięki temu do wody nie wpadną owady, liście i inne zanieczyszczenia. Możemy również wybrać pokrywę solarną, która oprócz mechanicznej funkcji ochronnej, ograniczy utratę ciepła z wody.

Dodatkowe gadżety

Oprócz podstawowych akcesoriów basenowych jest również sporo takich, których zadaniem jest po prostu uatrakcyjnienie, uprzyjemnienie i ułatwienie czasu spędzonego w wodzie. Możemy np. oświetlić basen ledowymi lampkami – są wyposażone w pilota, działają na baterię i można umieścić je w dowolnym miejscu na ściance basenu dzięki zestawowi magnesów i blaszek.

Chłodny napój zawsze pod ręką? Żaden problem – wystarczy zaopatrzyć się w pływającą lodówkę i np. tackę do ogrodowego SPA (nakładaną na brzeg basenu). Jeżeli w wodzie zamierzamy głównie się relaksować – warto pomyśleć o doposażeniu basenu w zagłówek (montowany na brzegu, podobnie jak w/w tacka na napoje) oraz składane siedzenie, które możemy bezpiecznie wstawić do wody. Wodoszczelna saszetka na drobiazgi pozwoli mieć zawsze przy sobie niezbędne lub ważne dla nas niewielkie przedmioty – choćby telefon.

Rodzinom, w których są małe dzieci, korzystanie z basenu ułatwią termometry basenowe (umożliwiające monitorowanie temperatury wody) oraz plastikowy pojemnik na dziecięce zabawki i akcesoria (ułatwiający sprzątanie i przechowywanie zabawek basenowych).

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)