Trwa ładowanie...

Zautomatyzowane przesłony okienne - źródło oszczędności na ogrzewaniu

Zimą ogrzewanie domu pochłania prawie 70% energii - inwestując w inteligentne systemy zarządzania temperaturą, przyczyniasz się do zwiększenia oszczędności. Straty ciepła ograniczysz, stosując rozwiązania okienne poprawiające izolację cieplną: zautomatyzowane przesłony okienne.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Zautomatyzowane przesłony okienne - źródło oszczędności na ogrzewaniuŹródło: Somfy
d1xkxn6

Zimą ogrzewanie domu pochłania prawie 70% energii - inwestując w inteligentne systemy zarządzania temperaturą, przyczyniasz się do zwiększenia oszczędności. Straty ciepła ograniczysz, stosując rozwiązania okienne poprawiające izolację cieplną: zautomatyzowane przesłony okienne.

Okna, nawet zamknięte, są miejscem najintensywniejszej wymiany energetycznej pomiędzy budynkiem a otoczeniem. Nie dziwi więc fakt, że myśląc o energooszczędności, przykładamy coraz większą wagę do okien o wysokich współczynnikach izolacyjnych. Częściej także inwestujemy w przesłony okienne, takie jak rolety. W sezonie zimowym ograniczają one straty ciepła, a w okresie letnich upałów blokują energię słoneczną na zewnątrz, utrzymując naturalny chłód w domu, bez potrzeby częstego włączania klimatyzacji.

Bilans energetyczny domu: jak go poprawić?

Prawidłowe projektowanie domów powinno zakładać zmienność parametrów zewnętrznych, a co za tym idzie: zastosowanie rozwiązań, które pozwolą inteligentnie wykorzystać warunki zewnętrzne. Zautomatyzowane przesłony okienne pozwalają precyzyjnie kontrolować proces wymiany cieplnej, wpływając tym samym na sposób, w jaki ciepło słoneczne przenika do wewnątrz oraz opuszcza budynek. Jeśli chcesz poprawić bilans energetyczny domu, pomyśl o zautomatyzowanych przesłonach okiennych - będą się one dopasowywać do okresów, w których energia słoneczna jest potrzebna (okres jesienno-zimowy), i do takich, w których jej nadmiar jest niepożądany (okres letni).

Jak działają zautomatyzowane przesłony okienne?

- Zautomatyzowane osłony przeciwsłoneczne, np. rolety, pozwalają sprowadzić zużycie energii do racjonalnego poziomu, redukując tym samym obciążenia sieci energetycznej zimą, z uwagi na intensywne dogrzewanie mieszkań, a latem z uwagi na pracę klimatyzacji. Ponadto rolety czy żaluzje fasadowe sterowane automatycznie reagują samoczynnie na zmiany pogodowe oraz na użytkownika budynku, przez co wpływają zarówno na efektywność energetyczną, jak i na polepszenie komfortu mieszkańców – podkreśla Cezary Krupa, Product Marketing Manager w firmie Somfy projektującej automatykę domową i systemy wykorzystywane w inteligentnym domu.

d1xkxn6

Pory roku mają istotny wpływ na nasłonecznienie, temperaturę i wilgotność powietrza. Ponadto wielkości te zmieniają się w zależności od pory dnia i orientacji domu, względem stron świata oraz otoczenia budynku. Dlatego też istotna staje się taka automatyka przesłon okiennych, która reaguje na te wszystkie warunki i potrafi je wykorzystać. Na przykład zimą lub późną jesienią w czasie dnia przesłony okienne mogą podnieść się całkowicie od tej strony domu, którą najintensywniej dogrzewa słońce, dzięki czemu ciepło akumulowane jest wewnątrz budynku. Wieczorem, gdy spada nasłonecznienie i temperatura na zewnątrz, osłony słoneczne opuszczają się dla zwiększenia izolacji cieplnej.

Nowoczesne napędy do rolet

Automatyzacja przesłon okiennych przyczynia się do utrzymania temperatury w pomieszczeniach w granicach komfortu cieplnego przez długi czas oraz do unikania efektu oślepienia przez bezpośrednio padające promienie słoneczne. Automatyka domowa pozwala regulować dopływ światła, dogrzewając naturalnie strefy pomieszczeń i dbając przy tym również o komfort wizualny. Ta zwiększona funkcjonalność rolet jest rzeczywista tylko wtedy, kiedy są one ustawiane w odpowiednich pozycjach w zależności od czasu, pogody i pory roku. Nie da się więc w praktyce wykorzystać tej funkcjonalności rolet bez montażu napędów sterowania elektrycznego.

Nowoczesne napędy do rolet poza standardowymi funkcjami zapewniają także wykrywanie przeszkód - w przypadku napotkania bariery zatrzymają roletę, wykryją oblodzenie, które w przypadku przymarznięcia pancerza zatrzyma roletę, zapobiegając jej zniszczeniu i przegrzaniu napędu. Ponadto w nowoczesnych systemach domu inteligentnego o wszelkich problemach zostajemy od razu poinformowani na ekranie pilota, tabletu czy smartfona.

Centralne sterowanie przesłonami okiennymi: dodatkowe atuty

- Centralne sterowanie zabezpiecza przesłony zewnętrzne, chroniąc je przed zniszczeniem lub uszkodzeniem przy wystąpieniu niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, i tym samym przedłuża ich żywotność oraz redukuje koszty ich utrzymania w pełnej sprawności. Ma to istotne znaczenie przy silnych wiatrach, wyładowaniach atmosferycznych, bardzo niskich temperaturach czy intensywnych opadach śniegu i deszczu - dodaje Cezary Krupa.

d1xkxn6

Zintegrowanie działania zautomatyzowanych rolet np. z działaniem ogrzewania pozwala na kompleksowe zarządzanie temperaturą w domu. Kompleksowy system zarządzania temperaturą chroni także poszczególne strefy domu przed ich zbędnym przegrzewaniem. Wykrywając dłuższą nieobecność mieszkańców, system może na przykład przełączyć ustawienie temperatury z trybu komfortowego na oszczędność energii lub też wyłączyć ogrzewanie całkowicie. Straty ciepła minimalizowane są także, kiedy chcemy np. przewietrzyć mieszkanie. System wykrywa otwarte drzwi lub okna i wówczas wyłącza piec.

- Myśląc o oszczędnościach na ogrzewaniu domu, warto nie tylko szukać atrakcyjnych cenowo ofert dostawców energii, ale też mieć na uwadze, że w sposób świadomy i w dłuższej perspektywie sami możemy kontrolować ilość zużywanej energii do ogrzewania mieszkań oraz zapobiegać stratom ciepła. Zanim zdecydujemy się na zaawansowane i kompleksowe systemy centralnego zarządzania temperaturą, warto skoncentrować się na rozwiązaniach zautomatyzowanych przesłon okiennych i w praktyce dość szybko odczuć zmiany w rachunkach za energię – podkreśla Karolina Bednarz-Górska, specjalista ds. marketingu w Somfy.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1xkxn6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xkxn6
d1xkxn6